Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳамда Ўзбекистон Республикаси Инновацион соғлиқни сақлаш миллий палатаси ўртасида Ҳамкорлик Меморандуми имзоланди
2022-10-28 | Соғлиқни сақлаш
Инновацион ривожланиш вазирлиги ва Инновацион соғлиқни сақлаш миллий палатаси ўртасида Ҳамкорлик меморандуми имзоланди. Ҳужжатни инновацион ривожланиш вазири Иброҳим Абдураҳмонов ва Инновацион соғлиқни сақлаш миллий палата раиси Миразим Мирталипов имзолади.
Ҳамкорлик меморандуми Соғлиқни сақлаш вазирлиги тизимидаги олий таълим муассасалари, илмий ташкилотлар ва ихтисослаштирилган илмий-амалий тиббиёт марказларидаги тадқиқотчиларнинг илмий ва инновацион фаолиятини қўллаб-қувватлаш мақсадида имзоланди. Унга кўра ҳамкорликда янги истиқболли илмий-инновацион лойиҳаларни ишлаб чиқиш ҳам кўзда тутилган.
Аҳолига тиббий ёрдам кўрсатиш сифатини ошириш, cоғлиқни сақлаш тизимига оид мавжуд муаммоларни аниқлаш, уларнинг илмий ечимини таъминлашда лойиҳалар ва чора-тадбирларни ҳамкорликда амалга ошириш ҳамда рационализаторлик фаолиятини ривожлантиришда зарур шарт-шароитларни яратиш бўйича ҳам биргаликда иш олиб боришига келишилди.

Подписан Меморандум о сотрудничестве между Министерством инновационного развития и Национальной палатой инновационного здравоохранения Республики Узбекистан
2022-10-28 | Здравоохранение
27 октября текущего года был подписан Меморандум о сотрудничестве между Министерством инновационного развития и Национальной палатой инновационного здравоохранения. Документ подписали министр инновационного развития Ибрагим Абдурахмонов и председатель Национальной палаты инновационного здравоохранения Миразим Мирталипов.
Меморандум о сотрудничестве подписан в целях поддержки научной и инновационной деятельности научных работников высших учебных заведений, научных организаций и специализированных научно-практических медицинских центров в системе Минздрава. В соответствии с документом предполагается совместно разрабатывать новые перспективные научные и инновационные проекты.
Стороны условились вести совместную работу по повышению качества оказания медицинской помощи населению, выявлению существующих проблем, связанных с системой здравоохранения, совместно реализовывать проекты и мероприятия по обеспечению их научного решения, а также создавать необходимые условия для развития рационализаторской деятельности.