Ўзбекистон Президенти “Марказий Осиё - ЕИ” саммитида нутқ сўзлайди ва Тошкентда Европа кенгаши Президентини қабул қилади
2022-10-26 | Сиёсат
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев давлат раҳбарларининг “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” форматидаги биринчи мажлисида иштирок этиш учун 27 октябрь куни амалий ташриф билан Остона шаҳрида бўлади.
Тадбирда Европа кенгаши Президенти Шарль Мишель ва минтақамиз мамлакатларининг етакчилари иштирок этиши кўзда тутилган.
Саммит кун тартибига мувофиқ, сиёсий мулоқотни ривожлантириш, ҳудудлараро ҳамкорликни кенгайтириш, савдо-иқтисодий шериклик ва маданий-гуманитар алмашинувларни фаоллаштириш истиқболлари муҳокама қилинади.
Шу кун кечаси Европа кенгаши Президенти Шарль Мишель Ўзбекистон Республикасига келиши кутилмоқда.
28 октябрь куни Ўзбекистон ва ЕИ ўртасида олий даражадаги музокаралар бўлиб ўтади. Мамлакатимизнинг Европа Иттифоқи билан икки ва кўп томонлама ҳамкорлигига оид масалаларнинг кенг доираси кўриб чиқилади.

President of Uzbekistan to attend the “Central Asia – EU” Summit and receive the European Council President in Tashkent
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay a working visit to Astana on October 27 to attend the first meeting of heads of state in the “Central Asia – European Union” format.
It is envisaged that the event will be attended by the President of the European Council Charles Michel and the leaders of the Central Asian countries.
Prospects for the development of political dialogue, expansion of interregional interaction, intensification of trade-economic cooperation and cultural-humanitarian exchanges will be discussed by the agenda.
In the evening of the same day, the European Council President Charles Michel will arrive in Uzbekistan.
Uzbekistan – European talks at the highest level will take place on October 28. A wide range of issues of bilateral cooperation and multilateral interaction between Uzbekistan and the European Union will be considered.