Туркий давлатлар ташкилоти: InnoWeek.uz ҳафталигида ақлли шаҳарлар учун ечимлар
InnoWeek.uz – 2022 халқаро инновацион ғоялар ҳафталиги доирасида “Ақлли шаҳарлар” мавзусида IT-мутахассислари учун экспертлар конференцияси бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Республикаси инновацион ривожланиш вазири ўринбосари Шаҳло Турдиқулова “Ақлли шаҳар”ни яратишдан кўзланган муҳим мақсадлардан бири аҳолининг турмуш сифатини яхшилаш, хизмат кўрсатиш самарадорлигини ошириш ва аҳоли эҳтиёжларини қондириш эканини таъкидлади.
“Ақлли шаҳар” лойиҳаси бутун дунё бўйлаб кўплаб мамлакатлар дуч келаётган ижтимоий ва иқтисодий муаммоларни ҳал этишнинг самарали усули сифатида қўлланилаётган янги технологияларнинг жорий этилиши даврида, айниқса, долзарб аҳамиятга эга. Жорий йилда Президентнинг “2022–2026-йилларда Ўзбекистон Республикасининг инновацион ривожланиш стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарори имзоланди. Унинг муҳим йўналишларидан бири – “ақлли” тиббиёт, транспорт, алоқа, қишлоқ хўжалиги, энергетика тизими ва маҳалла каби технологиялар ҳамда IT-ечимларни жорий этиш бўлди. Инновацион ҳудудга айлантириш учун Ўзбекистон бўйлаб 28та туман танлаб олинди. Бу ҳудудларни инновацион туманга айлантиришда замонавий технологиялар, айниқса, “ақлли шаҳар” муҳим аҳамиятга эга.
Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан қўллаб-қувватланган яна бир лойиҳа Корея Республикаси Ер, инфратузилма ва транспорт вазирлиги билан ҳамкорликдаги лойиҳадир. Унинг мақсади бош режани ишлаб чиқиш ва Тошкент шаҳрининг Бектемир туманида “ақлли шаҳар” лойиҳасини амалга оширишдан иборат. Бош режада илғор ахборот-коммуникация технологиялари асосида замонавий шаҳар хўжалиги ва қурилиш объектларини яратиш кўзда тутилган ва бугунги кунда урбанизация жараёнида юзага келаётган муаммоларга самарали ечимлар таклиф этилган.

Организация тюркских государств: на InnoWeeK решения для «умных городов»
В рамках международной недели инновационных идей InnoWeek – 2022 прошла экспертная конференция ИТ-специалистов по вопросам «Умных городов» на которой заместитель министра инновационного развития Республики Узбекистан Шахло Турдикулова отметила, что одной из важных целей создания «умного города» является улучшение качества жизни, повышение эффективности обслуживания и удовлетворение потребностей населения.
Проект «Умный город» особенно актуален в век внедрения новых технологий во всем мире, которые используются в качестве действенного метода решения социальных, экономических проблем, с которыми сталкиваются многие страны. В этом году подписан указ президента «Об утверждении стратегии инновационного развития Республики Узбекистан на 2022–2026 годы». И одним из важных его направлений стало внедрение технологий и ИТ-решений – «умные» медицина, транспорт, связь, сельское хозяйство, энергосистема и махалля. По всему Узбекистану было выбрано 28 районов для преобразования их инновационные. Современные технологии и, особенно, «умный город» очень важны для превращения этих районов в инновационные.
Еще одним проектом, поддерживаемым Министерством инновационного развития, является проект сотрудничества с Министерством земли, инфраструктуры и транспорта Республики Корея. Его цель - разработка генерального плана и реализация проекта «умный город» в Бектемирском районе Ташкента. Генеральный план предусматривает создание современных городских хозяйственно-строительных объектов на основе передовых информационных и коммуникационных технологий и предлагает грамотные решения проблем, возникающих сегодня в процессе урбанизации.