Нима учун органик қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш керак?
Сўнгги пайтларда бутун дунёда органик маҳсулотлар, органик деҳқончилик каби атамалар оммалашиб бормоқда.
Органик қишлоқ хўжалиги деганда ўзи нима назарда тутилади? Органик мева-сабзавотларни етиштириш агротехнологияси, амалда кенг қўлланилаётган анъанавий агротехнологиядан фойдаланиб етиштирилган маҳсулотлардан нимаси билан фарқ қилади?
Айни пайтда ҳар қандай мамлакат аҳолисининг 80-90 фоизида саломатлик кўрсаткичлари бўйича меъёрдан оғиш кузатилади. Бунинг муҳим сабабларидан бири – юзага келган овқатланиш тизими ҳисобланади. Аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламига мансуб, шунингдек соғлом овқатланиш тарзига риоя қилмайдиган инсонларда кўплаб витаминлар, минерал тузлар, антиоксидантлар ва бошқа биологик фаол моддалар етишмаслиги аниқланмоқда.
Миллат саломатлиги инсоннинг овқатланиши ва истеъмол қилаётган маҳсулот сифати ва хавфсизлик кўрсаткичлари меъёрларига боғлиқлиги ҳисобга олинган ҳолда, аҳолининг соғлом овқатланишини таъминлашга давлат сиёсати даражасида эътибор қаратилади. Мамлакатимизда ушбу йўналиш бўйича жорий йилнинг апрель ойида қабул қилинган “Органик маҳсулотлар тўғрисида”ги Қонун доирасида тартибга солинади.
Экологик омиллар
Органик маҳсулотлар ишлаб чиқаришда аввало иқлим, тупроқ, релеф шароити ҳамда сув таъминоти сингари омиллар инобатга олинади. Экологик шароитларга боғлиқ равишда тоза маҳсулот етиштириш суғориладиган, лалми, сизот сувлари ер юзасига яқин жойлашган, шўрланган, эрозияга мойил ерларда амалга оширилади.
Органик маҳсулот ишлаб чиқаришда тупроқ соғлом, унинг табиий унумдорлиги юқори (балл боннитети 60 дан кўп) бўлиши керак, тупроқ зичлиги, ғоваклиги, гумус, микроорганизмлар, органик моддалар миқдори кабиларга қатор талаблар қўйилади.
Органик маҳсулотлар етиштиришда сувга қўйиладиган талаблар
Ўзбекистонда сув сифатини интеграл баҳолаш учун сув ифлосланиши индексидан (СИИ) фойдаланилади. Республикамизда қабул қилинган таснифлашга кўра, ер усти сув объектлари 7 тоифага бўлинади:
жуда тоза (СИИ-0,3 ва ундан кам);
тоза (СИИ-0,31-1,0);
ўртача тоза (СИИ-11-2,5);
ифлосланган (СИИ-2,51-4,0);
нотоза (СИИ-41-6,0);
жуда нотоза (СИИ-61-10,0);
ҳаддан ташқари нотоза (СИИ-10,0 дан кўп).
Органик қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштиришда 1-3 тоифадаги сувлардан фойдаланиш тавсия қилинади.
Минерал ўғитлар таъсири
Қадимда ер жуда ҳосилдор, турли минераллар, ўғитларга бой бўлган. Сўнгги пайтларда табиий минераллар билан тўйинган ерларни топиш муаммоли масала. Энг бой ва тўйинган ерлар вулқонларга яқин жойлашган, денгиз тубидаги ерлар ҳисобланади.
Ерни бойитиш мақсадида менерал ўғитлар меъёридан ортиқча солинганда, уларнинг асосий қисми ўсимликлар билан ўзлаштирилади, қолган қисми эса тупроқда экинлар ўзлаштира олмайдиган шаклда тўпланиб қолади. Нитрат ва фосфат тузлари шаклига ўтади. Улар сув таъсирида аста-секин эриб, ернинг чуқур қатламларигача (12 м гача) сув билан етиб бориб, сизот сувларига қўшилади ва уларни ифлослантиради. Ерга фосфорли ўғитлар берилганда фақат фосфат тузлари сифатида тўпланмасдан, балки оғир металлар ҳам тўпланишига олиб келади.
Йиллар давомида кимёвий моддаларни меъёридан ошиқ қўллаш оқибатида тупроқ заҳарли моддаларга тўйиниб боради, тупроқдан ўсимлик илдизи орқали бутун органларига тарқалади ва ўсимликнинг ҳосили таркибида белгиланган меъёрлардан юқори миқдорда сақланади. Ушбу заҳарли кимёвий моддалар ўсимликларга ва бошқа барча тирик организмларга ўзининг салбий таъсирини кўрсатади.
Шу боис ҳам органик деҳқончиликда турли кимёвий моддалар қўлланилиши тақиқланади. Бунинг ўрнига тоза, табиий ўғитлар (гўнг, сомон, компостлар, сидерат экинлар ва бошқа органик маҳсулотлар)дан фойдаланилади.
Алмашлаб ва навбатлаб экиш
Органик маҳсулотлар ишлаб чиқаришга махсус экологик омиллар ҳисобга олинган ҳолда ердан самарали фойдаланиш, тупроқ унумдорлигини сақлаш ва ошириб боришга эътибор қаратилади.
ҳар бир экин турларини тупроқ иқлим-шароитларига боғлиқ ҳолда тўғри жойлаштириш;
органик маҳсулот ишлаб чиқариш учун ресурс тежамкор технологиялар билан ерга ишлов бериш, органик ўғитлардан кенг фойдаланиш, сидератлар экиш, асосий экинлар орасида ҳамкор экинлар етиштириш;
тупроқ унумдорлигини ошириб бориш мақсадида шўрланиш, заҳланиш ва ботқоқланиш, тупроқ эрозияси, тупроқнинг заҳланиши, тупроқни турли чиқиндилар билан ифлосланишини олдини олиш тадбирларини қўллаш;
органик маҳсулотлар ишлаб чиқаришда экин майдонларидаги бегона ўтларга, зараркунандаларга ва касалликларга қарши биологик, агротехник кураш чораларини қўллаш.
иқлим шароитига мослашган, касаллик ва заракунандаларга чидамли маҳаллий юқори иқтисодий самара берувчи экин турлари ва навларини етиштириш муҳим саналади.
Сидерат ўғитлардан фойдаланиш
Органик деҳқончиликда дуккакли-дон экинлари махсус экилиб, етиштирилади ва ерга сидерат ўғит сифатида тўшалади.
Сидерат ўғитларнинг афзалликлари шундаки:
тупроқда органик моддалар кўп тўпланади;
тупроқдаги микроорганизмларни ривожланишига қулай муҳит яратиб, озуқа моддаларни умумий шаклдан ўсимлик ўзлаштирадиган ҳаракатчан шаклга ўтказишга шароит яратади;
сидерат экинларнинг илдиз тизими тупроқнинг чуқур қатламларидаги минерал озуқа моддалар заҳираларини шакллантиради;
тупроқнинг механик-физик ва микробиологик хосса ва хусусиятларини яхшилайди;
сидерат ўғитлар экин майдонларидаги намликни сақлаш натижасида сувни тежаб сарфлашда ҳам катта аҳамиятга эга.
Сидерат ўғитлари сифатида беда, соя, ловия кабилардан кенг фойдаланилади.
Уруғлик тизими. Органик маҳсулотлар ишлаб чиқаришда уруғчилик тизими катта аҳамиятга эга. Шунинг учун ҳам етиштириладиган ҳар бир экиннинг уруғи юқори навли ва сифатли бўлишини таъминлаш зарур.
Умуман олганда, органик дехқончилик – бу деҳқончиликни табиий жараёнлар асосида юритишдир. Бунга экин майдонларини кўпроқ органик ўғитлар солиш, шудгорлашни ўтмишдош экин ва экин турларига боғлиқ ҳолда амалга ошириш, кўкат ўғитларидан кенг фойдаланиш, тупроқнинг механик-физик  хоссаларини ошириш, (чуқур юмшатиш, тупроқ қатламлари бўйича ҳар хил чуқурликка органик моддалар солиш, келиб чиқиши манбаси органик чиқиндилардан ташкил топган яшил ўғитлар билан ер устини мулчалаш), экинларни суғоришда илмий асосланган суғориш тартибларидан фойдаланиш, суғориш усуллари ва элементларини тўғри танлаш, тупроқда фойдали микроорганизмларни кўпайтириш кабилар киради.
Юртимизда бу йўналиш нисбатан янги бўлишига қарамай, истиқболлидир. Ривожланган давлатларда бундай маҳсулотлар анъанавий агротехнологиядан фойдаланиб етиштирилган маҳсулотларга нисбатан қимматроқ нархларда сотилишини инобатга олсак, бу йўналишда фаолият юритишга қарор қилган аграр соҳа вакиллари даромадларини сезиларли даражада ошириш имконига эга бўлишади.
Бу қизиқ! Ривожланган давлатларда ҳатто органик экинларни ҳимоялашга мўлжалланган махсус техника воситалари мавжуд. Масалан, фермерлар экин ниҳол чиқаргунга қадар бегона ўтларни ёқиб юборувчи ёки босим остидаги ҳаво билан уларни жойидан учириб юборувчи машинадан фаол равишда фойдаланишмоқда.

Зачем нужна органическая сельскохозяйственная продукция?
В последнее время во всем мире стали популярны такие термины, как органические продукты и органическое земледелие.
Что понимается под органическим сельским хозяйством? Чем агротехнология выращивания органических фруктов и овощей отличается от продукции, выращенной по традиционной технологии, которая широко применяется на практике?
В настоящее время 80-90 процентов населения любой страны имеют отклонения от нормы по показателям здоровья. Одной из причин этого является система питания. Недостаток многих витаминов, минеральных солей, антиоксидантов и других биологически активных веществ обнаруживается у лиц, относящихся к нуждающему в социальной защите населению, а также у лиц, не придерживающихся здорового питания.
Учитывая, что здоровье нации напрямую зависит от питания человека, стандартов качества и безопасности потребляемых продуктов, вопросам обеспечения здорового питания населения уделяется внимание на уровне государственной политики. В нашей стране это направление регулируется в рамках принятого в апреле этого года Закона «Об органической продукции».
Факторы окружающей среды
При производстве органических продуктов учитываются такие факторы, как климат, почвенные, рельефные условия и водоснабжение. В зависимости от экологических условий выращивание органической продукции осуществляется на орошаемых, сухих, грунтовых водах, близких к поверхности земли, засоленных, склонных к эрозии землях.
При производстве органической продукции почва должна быть здоровой, ее естественное плодородие должно быть высоким (с баллом-бонететном более 60). Предъявляется ряд требований к плотности почвы, пористости, количеству гумуса, микроорганизмов, органических веществ.
Требования к воде при выращивании органических продуктов
В Узбекистане индекс загрязнения воды (ИЗВ) используется для комплексной оценки качества воды. По принятой в нашей республике классификации поверхностные водные объекты подразделяются на 7 категорий:
При выращивании органической сельскохозяйственной продукции рекомендуется использовать воду 1-3 категории.
Влияние минеральных удобрений
В древние времена земля была плодородной, богатой различными минералами и удобрениями. В последнее время богатые природными полезными ископаемыми земли существенно уменьшились. Сохранить природные богатства – не простоя задача. Считается, что самые богатые и насыщенные земли находятся вблизи вулканов и на дне моря.
При внесении минеральных удобрений сверх нормы, с целью обогащения почвы, основная их часть усваивается растениями, а оставшаяся часть накапливается в почве и не усваивается сельскохозяйственными культурами. Они переходят в форму нитратных и фосфатных солей. Постепенно растворяются под воздействием воды. С водой достигают глубоких слоев земли (до 12 м), присоединяются к грунтовым водам и загрязняют их. Фосфорные удобрения не только накапливаются в виде фосфатных солей, но и приводят к накоплению тяжелых металлов.
В результате чрезмерного применения химикатов с годами почва насыщается ядовитыми веществами, которые распространяются из почвы через корни растения и накапливаются в них сверх установленного количества. Эти токсичные химические вещества оказывают негативное воздействие на растения и на все другие живые организмы.
Поэтому в органическом земледелии запрещается использование химикатов. Вместо этого используются чистые натуральные удобрения (навоз, солома, компосты, сидераты и другие органические продукты).
Севооборот и чередование
Производство органической продукции ориентировано на эффективное использование земель, сохранение и повышение плодородия почв с учетом особых экологических факторов. В частности:
Использование сидератов в качестве удобрений
В органическом земледелии бобовые культуры специально выращивают, а затем используют для почвы в качестве удобрения.
Преимуществами сидератов являются:
В качестве сидератов широко используются люцерна, соя и фасоль.
Система семеноводства. Система семеноводства имеет большое значение в производстве органических продуктов. Поэтому необходимо следить за тем, чтобы семена каждой возделываемой культуры были высокого сорта и качества.
В целом, органическое земледелие — это сельское хозяйство, основанное на естественных процессах. Оно включает в себя:
Несмотря на то, что это направление относительно новое в нашей стране, оно является перспективным. Если учесть, что в развитых странах такая продукция продается по более высоким ценам по сравнению с продукцией, выращенной с использованием традиционной агротехники, представители аграрного сектора, решившие действовать в этом направлении, получат возможность значительно увеличить свой доход.
Это интересно! В развитых странах применяют специальную сельхоз технику для защиты органических культур. Например, фермеры активно используют машины, которые сжигают сорняки или выдувают их сжатым воздухом до появления всходов.