UNESCOнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Бухородаги маданий мерос объектларини кўздан кечирди
2022-10-10 | Маданият
7 октябрь куни UNESCOнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Сара Ношади Бош вазир ўринбосари – Туризм ва маданий мерос вазири Азиз Абдуҳакимов билан Бухородаги маданий мерос объектларини кўздан кечирди.
Жумладан, улар Бухоронинг тарихий қисмидаги “Арк” қалъаси, Масжиди Калон, “Абдулазизхон” ва “Улуғбек” мадрасалари, “Нодир Девонбеги” мадрасаси, “Хўжа Калон” масжиди ва “Хўжа Калон” ҳовузи каби маданий мерос объектларида олиб борилаётган таъмирлаш-тиклаш, реставрация ишлари билан танишишди.
Шунингдек, Бухоро шаҳар, Ғиждувон кўчасида жойлашган “Metric Ventures” (Hyatt Regency), “International Hotel Services” (Whyndham), “Тинчлик”, “Олмачи Тур Сервис”  масъулияти чекланган жамиятларига қарашли меҳмонхоналарга лойиҳаларининг қурилиш жараёнларини кўздан кечиришди.
Азиз Абдуҳакимов Бухоронинг тарихий қисмида жойлашган маданий мерос объектлари, шунингдек Когон туманида жойлашган Амир Олимхон саройи реставрацияси, унинг таъмирланишига доир мутасаддиларга тегишли кўрсатмалар берди.
Бундан ташқари, масъулларга Бухорода ташкил қилиниши кутилаётган “Туризм шаҳарчаси” бўйича таклифлар тайёрланиши бўйича топшириқлар берилди.
Бухородаги Туризм ва маданий мерос техникуми ҳам эътибордан четда қолмади. Айни дамда бу ерда қурилиш-таъмирлаш ишлари олиб борилмоқда. Таъмирлаш ишларини ноябрб ойига қадар тугалланиш бўйича топшириқлар берилди.
Таъкидлаш лозимки, ташриф давомида Бухородаги Когон туманидаги “Баҳоуддин Нақшбанд” мажмуаси, Бухоро шаҳрининг тарихий қисмидаги “Исмоил Сомоний” ва “Чашмаи Аюб” мақбаралари ҳамда бошқа қадамжоларга бориш ҳам режалаштирилган.
Қайд этиш жоизки, Вазирлар Маҳкамасининг шунга доир  “2022–2026-йилларда Бухоро вилоятида туризм соҳасини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори лойиҳаси ҳам эълон қилинган.

Глава представительства ЮНЕСКО в Узбекистане осмотрела объекты культурного наследия в Бухаре
7 октября глава представительства ЮНЕСКО в Узбекистане Сара Ношади вместе с заместителем Премьер – министра-министром туризма и культурного наследия Азизом Абдухакимовым осмотрели объекты культурного наследия в Бухаре.
В частности, они ознакомились с ремонтно-реставрационными работами, проводимыми на объектах культурного наследия в исторической части Бухары, таких как крепость Арк, мечеть Калон, медресе “Абдулазизхан” и “Улугбек”, медресе “Надир Девонбеги”, мечеть “Ходжа Калон” и бассейн “Ходжа Калон”.
Они также ознакомились со строительными процессами гостиниц, принадлежащих компаниям с ограниченной ответственностью Metric Ventures (Hyatt Regency), International Hotel Services (Whindham), Peekyk, Almachi Tour Service, расположенных на улице Гиждуван города Бухара.
Азиз Абдухакимов дал соответствующие указания должностным лицам по реставрации объектов культурного наследия, расположенных в исторической части Бухары, а также Дворца Амира Олимхана, расположенного в районе Коган.
Кроме того, ответственным лицам было поручено подготовить предложения по “туристическому городу”, который, как ожидается, будет создан в Бухаре.
Не остался без внимания и техникум туризма и культурного наследия в Бухаре. В настоящее время здесь ведутся строительно-ремонтные работы. Были даны поручения завершить ремонт к ноябрю.
В ходе визита планируется посетить комплекс “Бахауддин Накшбанд” в Бухарском районе, мавзолеи “Исмаил Самани” и “Чашмай Аюб” в исторической части города Бухара, а также другие объекты.
Следует отметить, что в связи с этим был опубликован проект постановления Кабинета министров “О мерах по дальнейшему развитию сферы туризма в Бухарской области на 2022-2026 годы”.