Жаҳон банкининг Европа ва Марказий Осиё бўйича вице-президенти Анна Берде билан учрашув
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари – Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазири Жамшид Қўчқоров мамлакатимизга расмий ташриф билан келган Жаҳон банкининг (ЖБ) Европа ва Марказий Осиё бўйича вице-президенти Анна Берде билан музокаралар ўтказди.
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигида бўлиб ўтган учрашувда Ўзбекистон Республикаси Молия вазири Тимур Ишметов, Ўзбекистон Республикаси Марказий банки бошқаруви раиси Мамаризо Нурмуратов, Жаҳон банкининг Марказий Осиё бўйича минтақавий директори Татяна Проскурякова, Жаҳон банкининг Ўзбекистон Республикасидаги ваколатхонаси раҳбари Марко Мантованелли ва бошқа расмий мутасаддилар иштирок этдилар.
Ўзбекистон 1992-йил 21-сентябрда Жаҳон банкига аъзо бўлди. Мамлакат билан 30 йиллик самарали ҳамкорлик давомида ушбу халқаро молия институти Ўзбекистон ҳукуматининг турли ижтимоий-иқтисодий соҳаларда амалга ошираётган ислоҳотлар ва лойиҳаларни амалга оширишига кўмаклашиб келмоқда.
Шу ўринда таъкидлаш жоизки, 1993-йилдан буён Жаҳон банки томонидан миллий иқтисодиётнинг ўсишини рағбатлантириш ва аҳоли фаровонлигини ошириш мақсадида 67 та лойиҳа, шу жумладан, иқтисодиётни ривожлантириш, сув таъминоти, таълим, тиббиёт ва аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш соҳаларидаги лойиҳаларни амалга ошириш учун 8,5 миллиард доллардан ортиқ маблағ ажратилди.
Айни пайтда Ўзбекистонда Жаҳон банкининг молиявий кўмагида ҳукумат томонидан умумий қиймати 4,8 миллиард АҚШ долларига тенг бўлган 27 та лойиҳа амалга оширилмоқда – бу Банкнинг Шарқий Европа ва Марказий Осиё минтақасидаги энг йирик сармоявий дастурларидан бири ҳисобланади.
Учрашув давомида томонлар Ўзбекистон ва Жаҳон банки ўртасида келгуси беш йилга мўлжалланган янги ҳамкорлик дастурини амалга ошириш ҳамда кўзда тутилган банк томонидан ҳукуматга аниқ молиявий ва маслаҳат ёрдамини кўрсатиш масалаларини муҳокама қилдилар. 4
Юқоридаги дастурнинг мақсади 2022-2026-йилларда Янги Ўзбекистонни ривожлантириш стратегиясида назарда тутилган ислоҳотларни, шу жумладан, 2026-йилгача камбағалликни икки баравар камайтириш режаларини амалга оширишда ҳукуматга кўмаклашиш, шунингдек, 2030-йилга келиб мамлакатимизни даромади ўрта даражадан юқори (жон бошига ялпи ички маҳсулот 4000 доллардан ортиқ) бўлган давлатлар қаторига киритишдан иборат.
Шу билан бирга, қишлоқ хўжалиги ва давлат корхоналарини хусусийлаштириш, энергетика, транспорт, аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш, қишлоқ инфратузилмасини, инсон капиталини (таълим ва соғлиқни сақлаш) ривожлантириш, “яшил” иқтисодиёт ва табиий ресурслардан самарали фойдаланиш, шунингдек, хусусий сектор соҳасида ислоҳотлар ва лойиҳаларни амалга оширишда Жаҳон банки томонидан бу соҳаларга кўмаклашиш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, давлатимиз томонидан озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, янги иш ўринлари яратиш, қишлоқда тадбиркорликни ривожлантириш, хотин-қизларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш борасида амалга оширилаётган чора-тадбирлар юзасидан фикр алмашилди.
Берде хоним Жаҳон банки Ўзбекистонда мамлакатнинг барча фуқаролар манфаати учун очиқ ва бозор иқтисодиётини барпо этишга қаратилган ислоҳотларни амалга оширишда ҳукуматга ёрдам беришда давом этишини таъкидлаб ўтди.

The meeting with World Bank Vice President for Europe and Central Asia Anne Bjerde
On September 30, 2022, Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan and Minister of Economic Development and Poverty Reduction Djamshid Kuchkarov held talks with World Bank Vice President for Europe and Central Asia Anne Bjerde, who is paying an official visit to the country.
The meeting at the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction was also attended by Minister of Finance of Uzbekistan Timur Ishmetov, Chairman of the Board of the Central Bank of Uzbekistan Mamarizo Nurmuratov, World Bank Regional Director for Central Asia Tatiana Proskuryakova, World Bank Country Manager for Uzbekistan Marco Mantovanelli and other government and Bank officials.
Uzbekistan joined the World Bank on September 21, 1992. For 30 years of fruitful partnership with the country, the Bank has provided support for delivering various reforms and projects implemented by the Government in various social and economic areas.
Since 1993, the World Bank has provided funding totaling over $8.5 billion for implementing 67 projects stimulating the country’s economic growth and improving the well-being of the population, including projects in water supply and sanitation, education, healthcare, and social protection.
Currently, the Government, with financial support from the World Bank, is implementing 27 projects totaling $4.8 billion. Its country program in Uzbekistan is one of the largest operations it is running in the Eastern Europe and Central Asia region.
During the talks, the Parties discussed issues of implementation of a recently adopted World Bank's Country Partnership Framework for Uzbekistan (CPF) for the next five years, which outlines financial and advisory support the Bank will deliver to the Government in the near future.
The purpose of the CPF is to assist the Government in implementing reforms outlined in the New Uzbekistan Development Strategy for 2022-2026, including the authorities’ plans for reducing poverty by half by 2026, as well as to reach the status of an upper middle-income country (GDP per capita of more than $4,000) by 2030.
The Parties reviewed support of the World Bank in implementing reforms and projects focusing on the privatization of state-owned enterprises, developing agriculture, energy and transport sector, social protection and rural infrastructure, building human capital (education and health) and green economy, improving the use of natural resources, as well as the private sector growth.