Жаҳон банкининг Европа ва Марказий Осиё бўйича вице-президенти Анна Берде билан учрашув
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари – Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазири Жамшид Қўчқоров мамлакатимизга расмий ташриф билан келган Жаҳон банкининг (ЖБ) Европа ва Марказий Осиё бўйича вице-президенти Анна Берде билан музокаралар ўтказди.
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигида бўлиб ўтган учрашувда Ўзбекистон Республикаси Молия вазири Тимур Ишметов, Ўзбекистон Республикаси Марказий банки бошқаруви раиси Мамаризо Нурмуратов, Жаҳон банкининг Марказий Осиё бўйича минтақавий директори Татяна Проскурякова, Жаҳон банкининг Ўзбекистон Республикасидаги ваколатхонаси раҳбари Марко Мантованелли ва бошқа расмий мутасаддилар иштирок этдилар.
Ўзбекистон 1992-йил 21-сентябрда Жаҳон банкига аъзо бўлди. Мамлакат билан 30 йиллик самарали ҳамкорлик давомида ушбу халқаро молия институти Ўзбекистон ҳукуматининг турли ижтимоий-иқтисодий соҳаларда амалга ошираётган ислоҳотлар ва лойиҳаларни амалга оширишига кўмаклашиб келмоқда.
Шу ўринда таъкидлаш жоизки, 1993-йилдан буён Жаҳон банки томонидан миллий иқтисодиётнинг ўсишини рағбатлантириш ва аҳоли фаровонлигини ошириш мақсадида 67 та лойиҳа, шу жумладан, иқтисодиётни ривожлантириш, сув таъминоти, таълим, тиббиёт ва аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш соҳаларидаги лойиҳаларни амалга ошириш учун 8,5 миллиард доллардан ортиқ маблағ ажратилди.
Айни пайтда Ўзбекистонда Жаҳон банкининг молиявий кўмагида ҳукумат томонидан умумий қиймати 4,8 миллиард АҚШ долларига тенг бўлган 27 та лойиҳа амалга оширилмоқда – бу Банкнинг Шарқий Европа ва Марказий Осиё минтақасидаги энг йирик сармоявий дастурларидан бири ҳисобланади.
Учрашув давомида томонлар Ўзбекистон ва Жаҳон банки ўртасида келгуси беш йилга мўлжалланган янги ҳамкорлик дастурини амалга ошириш ҳамда кўзда тутилган банк томонидан ҳукуматга аниқ молиявий ва маслаҳат ёрдамини кўрсатиш масалаларини муҳокама қилдилар. 4
Юқоридаги дастурнинг мақсади 2022-2026-йилларда Янги Ўзбекистонни ривожлантириш стратегиясида назарда тутилган ислоҳотларни, шу жумладан, 2026-йилгача камбағалликни икки баравар камайтириш режаларини амалга оширишда ҳукуматга кўмаклашиш, шунингдек, 2030-йилга келиб мамлакатимизни даромади ўрта даражадан юқори (жон бошига ялпи ички маҳсулот 4000 доллардан ортиқ) бўлган давлатлар қаторига киритишдан иборат.
Шу билан бирга, қишлоқ хўжалиги ва давлат корхоналарини хусусийлаштириш, энергетика, транспорт, аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш, қишлоқ инфратузилмасини, инсон капиталини (таълим ва соғлиқни сақлаш) ривожлантириш, “яшил” иқтисодиёт ва табиий ресурслардан самарали фойдаланиш, шунингдек, хусусий сектор соҳасида ислоҳотлар ва лойиҳаларни амалга оширишда Жаҳон банки томонидан бу соҳаларга кўмаклашиш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, давлатимиз томонидан озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, янги иш ўринлари яратиш, қишлоқда тадбиркорликни ривожлантириш, хотин-қизларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш борасида амалга оширилаётган чора-тадбирлар юзасидан фикр алмашилди.
Берде хоним Жаҳон банки Ўзбекистонда мамлакатнинг барча фуқаролар манфаати учун очиқ ва бозор иқтисодиётини барпо этишга қаратилган ислоҳотларни амалга оширишда ҳукуматга ёрдам беришда давом этишини таъкидлаб ўтди.

Встреча с вице-президентом Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии Анной Бьерде
30 сентября с. г., заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан - министр экономического развития и сокращения бедности Жамшид Кучкаров провел переговоры с вице-президентом Всемирного банка (ВБ) по региону Европы и Центральной Азии Анной Бьерде, которая в настоящее время посещает страну с официальным визитом.
На встрече в Министерстве экономического развития и сокращения бедности также приняли участие министр финансов Республики Узбекистан Тимур Ишметов, председатель правления Центрального банка Республики Узбекистан Мамаризо Нурмуратов, региональный директор Всемирного банка по Центральной Азии Татьяна Проскурякова, глава представительства Всемирного банка в Республике Узбекистан Марко Мантованелли и другие официальные лица.
Узбекистан стал членом Всемирного банка 21 сентября 1992 г. За 30 лет плодотворного сотрудничества со страной этот международный финансовый институт оказал содействие в реализации различных реформ и проектов, осуществляемых правительством страны в различных социально-экономических областях.
Так, начиная с 1993 г, Всемирным банком было предоставлено финансирование в размере более 8,5 млрд. долл. на реализацию 67 проектов с целью стимулирования роста национальной экономики и повышения благосостояния населения, включая проекты в области водоснабжения, образования, медицины и социальной защиты населения.
В настоящее время в Узбекистане при финансовом содействии Всемирного банка правительством осуществляются 27 проектов на общую сумму 4,8 млрд. долл. – это одна из крупнейших инвестиционных программ Банка в регионе Восточной Европы и Центральной Азии.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы реализации новой программы сотрудничества между Узбекистаном и Всемирным банком на ближайшие пять лет, в рамках которой предусмотрено конкретное финансовое и консультативное содействие со стороны Банка правительству.
Цель вышеназванной программы – оказание содействия правительству в реализации реформ, предусмотренных Стратегией развития Нового Узбекистана на 2022-2026 гг., включая планы по сокращению бедности вдвое к 2026 г., а также вхождению страны в число государств с доходами выше среднего (ВВП на душу населения более 4000 долл.) к 2030г.
Обсуждались вопросы содействия со стороны Всемирного банка в реализации реформ и проектов в области сельского хозяйства и приватизации государственных предприятий, энергетики, транспорта, социальной защиты населения, развития сельской инфраструктуры, человеческого капитала (образование и здравоохранение), «зеленой» экономики и эффективного использования природных ресурсов, а также частного сектора.
Были рассмотрены меры, предпринимаемые правительством с целью усиления продовольственной безопасности, создания новых рабочих мест, развития предпринимательства в сельской местности и в области социально-экономического развития женщин.
Г-жа Бьерде подчеркнула, что Всемирный банк продолжит оказывать содействие правительству в реализации реформ, нацеленных на построение открытой и рыночной экономики в Узбекистане в интересах всех граждан страны.