Ўзбекистон Президенти Жаҳон банки билан шерикликни янада кенгайтиришнинг устувор йўналишларини белгилаб берди
2022-10-03 | Сиёсат
30 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатимизда амалий ташриф билан бўлиб турган Жаҳон банки вице-президенти Анна Бьерде бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Ўзбекистон билан ушбу нуфузли халқаро молиявий институт билан стратегик шерикликни янада ривожлантириш, шунингдек, мамлакатимиздаги энг муҳим ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар дастурини илгари суриш бўйича ҳамкорликни кенгайтиришнинг амалий жиҳатлари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида давлатимиз раҳбари Анна Бьерде ва Жаҳон банки жамоасини сермаҳсул ҳамкорликнинг 30 йиллиги билан самимий табриклади.
Кейинги йилларда шериклик юқори суръатда ривожланиб, тобора натижадор бўлиб бораётгани алоҳида таъкидланди. Ушбу даврда қўшма лойиҳалар портфели қарийб 4 баробар кенгайиб, 8 миллиард доллардан ошди.
Биргина ўтган йилда тегишли “йўл харитаси”га мувофиқ Жаҳон банки қишлоқ хўжалиги, энергетика, экология, молия ва бошқа йўналишлар бўйича 1 миллиард долларлик 6 та устувор лойиҳанинг молиялаштирилишини маъқуллади.
Банкнинг фаол кўмаги билан бугунги кунда Ўзбекистонда аграр, энергетика ва транспорт тармоқларида комплекс янгиланишлар амалга оширилмоқда. Жаҳон банки томонидан Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясига ҳамоҳанг бўлган 2026 йилга қадар Мамлакат дастури қабул қилинди.
Вице-президент Анна Бьерде юртимиздаги ислоҳотларнинг муваффақиятини юқори баҳолаб, банкнинг кенг кўламли шерикликни янада кенгайтиришга интилиши қатъий эканини тасдиқлади.
Банк қишлоқ жойларда турмуш даражасини юксалтириш, давлат корхоналарини хусусийлаштириш, қишлоқ хўжалигини трансформация қилиш, иқтисодиётнинг энергия самарадорлигини ошириш, таълим ва соғлиқни сақлашни модернизациялаш, ишбилармонлик ва инвестиция муҳитини яхшилаш каби муҳим йўналишлардаги янгиланишларни жадаллаштириш мақсадида экспертлик ва молиявий кўмакни янада кенгайтиришга тайёр экани таъкидланди.
Марказий Осиёнинг барқарорлиги ва барқарор тараққиётини таъминлашга қаратилган стратегик минтақавий лойиҳаларни амалга оширишни қўллаб-қувватлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашув якунида Ўзбекистон ва Жаҳон банки ўртасидаги шерикликни муҳим йўналишларда кенгайтириш бўйича янгиланган “йўл харитаси”ни қабул қилишга келишиб олинди.

Президент Узбекистана определил приоритетные направления дальнейшего расширения партнерства со Всемирным банком
2022-10-03 | Политика
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 30 сентября принял делегацию Всемирного банка во главе с вице-президентом Анной Бьерде, находящуюся в нашей стране с рабочим визитом.
Были рассмотрены практические аспекты дальнейшего развития стратегического партнерства Узбекистана с этим авторитетным международным финансовым институтом, а также расширения взаимодействия в продвижении программы важнейших социально-экономических реформ в нашей стране.
В начале встречи глава нашего государства искренне поздравил Анну Бьерде и команду Всемирного банка с 30-летием плодотворного сотрудничества.
Особо отмечены высокая динамика и результативность партнерства в последние годы. Портфель совместных проектов за этот период увеличился почти в 4 раза и превысил 8 миллиардов долларов.
Только за прошедший год, в соответствии с «дорожной картой», Всемирный банк одобрил финансирование 6 приоритетных проектов на 1 миллиард долларов в области сельского хозяйства, энергетики, экологии, финансового сектора и других направлениях.
При активной поддержке Банка в настоящее время в Узбекистане успешно осуществляются комплексные преобразования в аграрной, энергетической и транспортной отраслях. Всемирным банком принята Страновая программа до 2026 года, которая синхронизирована со Стратегией развития Нового Узбекистана.
Вице-президент Анна Бьерде высоко оценила прогресс реформ в нашей стране и подтвердила приверженность Банка дальнейшему расширению полномасштабного партнерства.
Подчеркнута готовность к дальнейшему расширению экспертной и финансовой поддержки для ускорения преобразований по ключевым направлениям, таким как улучшение уровня жизни на селе, приватизация государственных предприятий, трансформация сельского хозяйства, повышение энергоэффективности экономики, модернизация образования и здравоохранения, улучшение деловой среды и инвестиционного климата.
Особое внимание уделено вопросам содействия в реализации стратегических региональных проектов, направленных на обеспечение стабильности и устойчивого развития в Центральной Азии.
По итогам встречи достигнута договоренность о принятии обновленной «дорожной карты» по расширению партнерства Узбекистана и Всемирного банка по ключевым направлениям.