Ўзбекистон Президенти Жаҳон банки билан шерикликни янада кенгайтиришнинг устувор йўналишларини белгилаб берди
2022-10-03 | Сиёсат
30 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатимизда амалий ташриф билан бўлиб турган Жаҳон банки вице-президенти Анна Бьерде бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Ўзбекистон билан ушбу нуфузли халқаро молиявий институт билан стратегик шерикликни янада ривожлантириш, шунингдек, мамлакатимиздаги энг муҳим ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар дастурини илгари суриш бўйича ҳамкорликни кенгайтиришнинг амалий жиҳатлари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида давлатимиз раҳбари Анна Бьерде ва Жаҳон банки жамоасини сермаҳсул ҳамкорликнинг 30 йиллиги билан самимий табриклади.
Кейинги йилларда шериклик юқори суръатда ривожланиб, тобора натижадор бўлиб бораётгани алоҳида таъкидланди. Ушбу даврда қўшма лойиҳалар портфели қарийб 4 баробар кенгайиб, 8 миллиард доллардан ошди.
Биргина ўтган йилда тегишли “йўл харитаси”га мувофиқ Жаҳон банки қишлоқ хўжалиги, энергетика, экология, молия ва бошқа йўналишлар бўйича 1 миллиард долларлик 6 та устувор лойиҳанинг молиялаштирилишини маъқуллади.
Банкнинг фаол кўмаги билан бугунги кунда Ўзбекистонда аграр, энергетика ва транспорт тармоқларида комплекс янгиланишлар амалга оширилмоқда. Жаҳон банки томонидан Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясига ҳамоҳанг бўлган 2026 йилга қадар Мамлакат дастури қабул қилинди.
Вице-президент Анна Бьерде юртимиздаги ислоҳотларнинг муваффақиятини юқори баҳолаб, банкнинг кенг кўламли шерикликни янада кенгайтиришга интилиши қатъий эканини тасдиқлади.
Банк қишлоқ жойларда турмуш даражасини юксалтириш, давлат корхоналарини хусусийлаштириш, қишлоқ хўжалигини трансформация қилиш, иқтисодиётнинг энергия самарадорлигини ошириш, таълим ва соғлиқни сақлашни модернизациялаш, ишбилармонлик ва инвестиция муҳитини яхшилаш каби муҳим йўналишлардаги янгиланишларни жадаллаштириш мақсадида экспертлик ва молиявий кўмакни янада кенгайтиришга тайёр экани таъкидланди.
Марказий Осиёнинг барқарорлиги ва барқарор тараққиётини таъминлашга қаратилган стратегик минтақавий лойиҳаларни амалга оширишни қўллаб-қувватлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашув якунида Ўзбекистон ва Жаҳон банки ўртасидаги шерикликни муҳим йўналишларда кенгайтириш бўйича янгиланган “йўл харитаси”ни қабул қилишга келишиб олинди.

The President of Uzbekistan identifies priority areas for further enhancing the partnership with the World Bank
2022-10-03 | Politics
On September 30, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a World Bank delegation led by Vice President Anna Bjerde, who arrived in Uzbekistan on a working visit.
The practical aspects of further developing the strategic partnership of Uzbekistan with this authoritative international financial institution, as well as the expansion of interaction in promoting the program of the most important socio-economic reforms in the country were considered.
The Head of the state sincerely congratulated Anna Bjerde and the World Bank team on the 30th anniversary of fruitful cooperation.
The high dynamics and effectiveness of the partnership in recent years were emphasized. Over this period, the portfolio of joint projects increased almost 4 times and exceeded $8 billion.
Over the past year alone, following the roadmap, the World Bank approved the financing of 6 priority projects worth $1 billion in agriculture, energy, ecology, the financial sector and other areas.
With the active support of the Bank, Uzbekistan is currently successfully implementing complex transformations in the agricultural, energy and transport sectors. The World Bank adopted the Country Program until 2026, which is synchronized with the Development Strategy of New Uzbekistan.
Vice President Anna Bjerde praised the progress of reforms in Uzbekistan and reaffirmed the Bank’s commitment to further enhancing the comprehensive partnership.
Readiness was emphasized for further expansion of expert and financial support to accelerate transformations in key areas, such as improving the standard of living in rural areas, privatizing state-owned enterprises, transforming agriculture, increasing the energy efficiency of the economy, modernizing education and healthcare, improving the business environment and investment climate.
The main attention was paid to issues of assistance in the implementation of strategic regional projects aimed at ensuring stability and sustainable development in Central Asia.
Following the meeting, an agreement was reached on the adoption of an updated roadmap to enhance the partnership between Uzbekistan and the World Bank in key areas.