МДҲ давлатлари Сайёҳлик бўйича кенгаши йиғилишида Самарқанд шаҳридаги «Ипак йўли» халқаро туризм университетининг фаолияти муҳокама қилинди
2022-09-30 | МДҲ
Минскда МДҲга аъзо давлатлар Сайёҳлик бўйича кенгашининг йиғилиши бўлиб ўтди
МДҲ Ижроия қўмитаси матбуот хизмати маълумотига кўра, унда Арманистон, Беларусь, Қозоғистон, Қирғизистон, Россия, Тожикистон, Ўзбекистон, МДҲ ПА Кенгаши котибияти ва Ҳамдўстлик Ижроия қўмитаси вакиллари иштирок этди.
Йиғилишни очар экан, Ижроия қўмитаси раиси ўринбосари – МДҲ Ижрочи котиби Бекетжан Жумаханов Кенгаш туризм соҳасига жиддий зарар етказган COVID-19 пандемияси билан боғлиқ мураккаб вазиятни бартараф этиш бўйича салмоқли ишларни амалга оширганини таъкидлади.
Тадбир давомида Кенгаш аъзолари туризмни ривожлантиришнинг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар. Хусусан, сайёҳлик соҳасини бошқариш бўйича тажриба алмашилди, МДҲ давлатлари ўртасидаги ҳамкорлик истиқболлари, жумладан, Буюк Ипак йўли салоҳиятидан фойдаланиш, агро, экотуризм ва соғломлаштириш туризми масалалари кўриб чиқилди.
Кенгаш аъзолари «Ҳамдўстликнинг қимматбаҳо гавҳари» халқаро лойиҳасини амалга оширишга ёндошувлар, МДҲга аъзо давлатларнинг туризм соҳасидаги таянч ташкилоти сифатида «Ипак йўли» халқаро туризм университети томонидан олиб бораётган ишларни муҳокама қилдилар.
Йиғилишда Ҳамдўстлик мамлакатларида туризмни ривожлантириш учун халқаро мукофот таъсис этиш масаласи ҳам кўриб чиқилди. Мукофот тўғрисидаги низом лойиҳасини Кенгашнинг навбатдаги йиғилишида белгиланган тартибда кўриб чиқиш учун ишлаб чиқиш бўйича Ишчи гуруҳ тузиш тўғрисида қарор қабул қилинди.
МДҲга аъзо давлатлар Туризм кенгашининг навбатдаги йиғилиши ва Туризм ярмаркаси 2023 йилда Қозоғистонда ўтказилиши режалаштирилган.

На заседании Совета по туризму стран СНГ обсуждена работа Международного университета туризма «Шелковый путь» в Самарканде в качестве базовой организации в туристической сфере
2022-09-30 | СНГ
В Минске состоялось заседание Совета по туризму государств – участников СНГ
По данным пресс-службы Исполкома СНГ, в нем прияли участие представители Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана, Узбекистана, Секретариата Совета МПА и Исполнительного комитета Содружества.
Открывая встречу, заместитель председателя Исполнительного комитета – Исполнительного секретаря СНГ Бекетжан Жумаханов отметил, что Совет проделал значительную работу по выходу из непростой ситуации, связанной с пандемией COVID-19, которая нанесла сокрушительный удар по туристической отрасли.
В ходе мероприятия члены Совета обсудили актуальные вопросы развития туризма. В частности, состоялся обмен опытом по управлению туристической сферой, рассмотрены перспективы сотрудничества между странами СНГ, в том числе по использованию потенциала Великого Шелкового пути, агроэкотуризма и лечебно-оздоровительного туризма.
Члены Совета обсудили подходы по реализации Международного проекта «Драгоценное ожерелье Содружества», работу Международного университета туризма «Шелковый путь» в качестве базовой организации государств – участников СНГ в области туризма.
На заседании также говорилось об учреждении международной награды за развитие туризма в странах Содружества. С таким предложением выступил Кыргызстан. Было решено сформировать Рабочую группу по разработке проекта Положения о награде для рассмотрения в установленном порядке на очередном заседании Совета.
Планируется, что следующее заседание Совета по туризму и Туристическая ярмарка государств – участников СНГ пройдут в 2023 году в Казахстане.