Электротехника саноатидаги устувор вазифалар муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 26 сентябрь куни электротехника саноатидаги устувор вазифалар юзасидан йиғилиш ўтказди.
Саноатда амалга оширилаётган модернизация натижасида электротехника тармоғи ҳам ўзгарди. Охирги беш йилда ишлаб чиқариш ҳажми 4,5 баравар ўсган. Бу маҳсулотларнинг сифати ошганини, бозори борлигини билдиради.
Шу туфайли экспорт ҳам 5 баравар кўпайган. Йил якунигача бу кўрсаткич 750 миллион доллардан ошиши кутилмоқда. 2017 йилда бу тармоқда экспортбоп маҳсулотларимиз 25 та бўлган бўлса, бу йил 200 тага етган. Фарғона, Самарқанд, Қашқадарё ва Тошкент вилоятларидаги 11 та корхона илк бор ташқи бозорга чиққан.
Йиғилишда “Ўзэлтехсаноат” уюшмаси раиси М.Юнусов тармоқдаги галдаги ишлар, келгуси йилларга мўлжалланган мақсадли кўрсаткичлар ҳақида ахборот берди. Айтиб ўтилганидек, бугунги кунда 1 миллиард 200 миллион долларлик 205 та лойиҳа амалга оширилмоқда. Янги маҳсулотлар ва эҳтиёт қисмларни маҳаллийлаштириш, 2023 йилда экспорт ҳажмини 1 миллиард долларга етказиш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари истиқболли лойиҳаларни қўллаб-қувватлаб, тармоқдаги устувор вазифаларни кўрсатиб ўтди.
– Маиший техника ишлаб чиқариш кўпайди дегани, бу – аҳолининг сотиб олувчанлик қобилияти ўсди, дегани. Охирги йилларда электротехника саноатимиз “қайта туғилди”. Энди уни янада ривожлантириб, ишлаб чиқаришни кўпайтириш, юқори қўшилган қиймат яратиш керак. Пировард мақсад – иш ўрни, – деди Шавкат Мирзиёев.
Таҳлилларга кўра, жаҳон бозорларидаги вазият икки йилда экспортни 1,5 миллиард долларга етказиш мумкинлигини кўрсатмоқда. Шунингдек, юртимизда 1 миллиард 300 миллион долларлик импорт бозори бор. Бу имкониятлардан муносиб улуш олиш учун маҳсулот, аввало, сифатли ва таниқли бўлиши керак.
Шу боис Президентимиз янги маҳаллий брендлар яратиш ва хорижий брендларни олиб келиш, маҳсулотларни шунга мувофиқ сифатли қилиб, харидорлар ишончини қозониш зарурлигини таъкидлади.
Мамлакатимизда ва атрофимиздаги бозорларда ярим ўтказгич ва электрон платаларга талаб 6 миллиард долларни ташкил этади. Шу боис бундай корхоналарни кўпайтириш, электроника ва микроэлектроника йўналишида илмий, тажриба-конструкторлик ва стартап лойиҳаларни молиялаштириш вазифаси белгиланди. Маиший техникаларни маркировкалаш, экспортни суғурталаш ва кредитлашни кенгайтириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Маиший техника бор экан, сервис хизматига талаб ҳам ҳар доим бўлади. Касб-ҳунар мактабларида ёшларни бу йўналишга ўқитиш уларни иш билан таъминлашда муҳим омил бўлиши қайд этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг шу йил 9 сентябрдаги фармонига мувофиқ, қайта тикланувчи энергия манбаларини кенгайтириш бўйича дастур қабул қилинди. Унда 34 мингта хонадон, вазирлик ва идораларнинг 6 мингта объектида шундай қурилмалар ўрнатилиши белгиланди. Аҳолига компенсация олиш, кредитни 3 йил ичида фоизсиз бўлиб-бўлиб тўлаш имконияти яратилди.
Истеъмолчиларга муқобил энергия қурилмаларини етказиб бериш мақсадида Қашқадарёда кластер усулида корхона барпо этиш режалаштирилган. Йиғилишда ушбу лойиҳанинг бориши ҳақида ахборот берилди.
Маълумки, электротехника тармоғи мис билан боғлиқ. Сўнгги йилларда янги конлар ўзлаштирилиб, бу хомашёнинг захираси кенгайтирилди. Оҳангарон тумани ва Қарши шаҳрида мис кластерлари ташкил этилмоқда. Давлатимиз раҳбари бу корхоналарда хорижий бошқарувни йўлга қўйиб, чуқур қайта ишлаш лойиҳалари, илм ва инновацияни олиб кириш зарурлигини таъкидлади.

Обсуждены приоритетные задачи в электротехнической промышленности
Президент Шавкат Мирзиёев 26 сентября провел совещание по приоритетным задачам в электротехнической промышленности.
В результате проводимой модернизации промышленности качественные изменения произошли и в отечественной электротехнической отрасли. За последние пять лет объем производства в ней увеличился в 4,5 раза. Растет качество продукции, осваиваются новые рынки.
Благодаря этому экспорт увеличился в 5 раз. Ожидается, что к концу текущего года его показатель превысит 750 миллионов долларов. Если в 2017 году республика экспортировала 25 видов электротехнических товаров, то в этом году цифра достигла 200. Впервые на внешний рынок вышли 11 предприятий Ферганской, Самаркандской, Кашкадарьинской и Ташкентской областей.
На совещании председатель ассоциации «Узэлтехсаноат» М.Юнусов представил отчет о предстоящей работе в отрасли и целевых показателях на ближайшие годы. Отмечалось, что сегодня реализуются 205 проектов на сумму 1 миллиард 200 миллионов долларов. планируется локализация новых продуктов и запасных частей, увеличение объема экспорта до 1 миллиарда долларов в 2023 году.
Глава нашего государства поддержал перспективные проекты и обозначил приоритетные задачи.
- Если увеличилось производство бытовой техники, значит, выросла покупательская способность населения. В последние годы наша электротехническая промышленность получила новое дыхание. Теперь необходимо развиваться, наращивать производство, создавать добавленную стоимость. Конечная цель – рабочие места, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Анализ ситуации на мировых рынках показывает, что за два года можно увеличить экспорт до 1,5 миллиарда долларов. Также наша страна имеет рынок импорта на 1 миллиард 300 миллионов долларов. Чтобы выгодно воспользоваться этими возможностями, продукция должна быть в первую очередь качественной и известной.
Поэтому Президент подчеркнул необходимость создавать новые местные и привлекать иностранные бренды, производить продукцию надлежащего качества, завоевывать доверие покупателей.
Спрос на полупроводники и электронные платы в нашей стране и на соседних рынках оценивается в 6 миллиардов долларов. В связи с этим даны указания по увеличению количества таких предприятий, финансированию научных, опытно-конструкторских и стартап-проектов в области электроники и микроэлектроники. Даны указания по маркировке бытовой техники, расширению страхования и кредитования экспорта.
Где есть бытовая техника, там всегда востребовано сервисное обслуживание. Отмечено, что обучение молодежи этому направлению в профессиональных школах станет важным фактором обеспечения ее занятости.
Указом Президента Республики Узбекистан от 9 сентября текущего года утверждена программа по расширению использования возобновляемых источников энергии. Ею предусмотрены установка устройств на основе таких источников в 34 тысячах домовладений, 6 тысячах объектов министерств и ведомств. Населению будут предоставляться компенсации и возможность беспроцентной рассрочки на 3 года.
В Кашкадарье планируется создать кластер для обеспечения потребителей устройствами альтернативной энергетики. На совещании представлена информация о ходе реализации этого проекта.
Как известно, электротехническая отрасль во многом связана с медной промышленностью. В последние годы осваиваются новые месторождения, расширяются запасы меди. Соответствующие кластеры создаются в Ахангаранском районе и городе Карши. Глава государства отметил необходимость внедрения зарубежного менеджмента на этих предприятиях, реализации проектов глубокой переработки, освоения достижений науки и инноваций.
Подчеркнуто, что в следующем году в этом направлении будет запущено 34 проекта, формирующих высокую добавленную стоимость.