Қурилиш лойиҳалари бўйича кўрсатмалар берилди
Дастлаб Олимпия шаҳарчаси бўйича таклифлар кўриб чиқилди. Бу мажмуа 2025 йилда Тошкент шаҳрида ўтказиладиган Ёшлар ўртасидаги Осиё ўйинларини қабул қилади. Халқаро талабларга мувофиқ, шаҳарчада олимпия стадиони, ёпиқ спорт мажмуалари, сув спорти саройи, машғулот майдончалари, эшкак эшиш ҳавзаси барпо этилади.
Аввалги тақдимотда Президент бу спорт мажмуалари халқимизга мулк бўлиб қолишини, уларни сифатли қилиб қуриш зарурлигини айтган эди. Шу боис лойиҳалаш ва кейинчалик қурилиш жараёнларига соҳада катта тажрибага эга чет эл компаниялари жалб этилади.
Давлатимиз раҳбари спорт мажмуаларининг универсал бўлиши муҳимлигини таъкидлади. Стадион ва биноларнинг тепасида қуёш панеллари ўрнатиб, энергияни тежаш, бўш майдонларда кўпроқ дарахтлар экиш бўйича тавсиялар берилди.
Тақдимотда “Янги Ўзбекистон” университети лойиҳаси ҳам кўриб чиқилди. Бунинг учун пойтахтимизнинг Мирзо Улуғбек туманидан жой ажратилиб, ўқув бинолари, маъмурият, ўқитувчилар ва талабалар учун ётоқхоналар, ошхона, кутубхона, лаборатория, спорт мажмуаси қурилиши лойиҳалаштирилган.
Ҳозир бу ҳудудда Президент мактаби бор. Келгусида Президент таълим муассасалари агентлиги ҳам шу ерда жойлашади. Шу тариқа, ҳудуд таълимга ихтисослашган яхлит мажмуа бўлади.
– Ихтисослаштирилган мактаблар – бизнинг заминимиз, – деди Шавкат Мирзиёев. – Уларда болаларимиз билимли, баркамол бўлиб вояга етади. Университет бу тизимнинг давоми бўлиб, мамлакатимиз учун керакли, замонавий мутахассислар тайёрлайди. Шунинг учун бу ерда барча шарт-шароит, илғор методика бўлиши керак.
Давлатимиз раҳбари бунёдкорлик ишларига кўпроқ маҳаллий қурувчиларни жалб этиш зарурлигини таъкидлади.
Тақдимотда кўрсатилган навбатдаги лойиҳа ҳам ёшлар камолотига қаратилган. Унга кўра, маҳаллаларда стадион, ўйин майдончалари, кутубхона, компьютерхона, ошхона, ҳаммом ва бошқаларни ўз ичига олган марказлар барпо этиш кўзда тутилган.
Президентимиз кўрсатмасига мувофиқ, аҳоли билан маслаҳатлашилиб, аввало, бундай марказлар қуриладиган жойлар аниқланди. Бугунги кунгача 171 та маҳаллада спорт майдончалари қурилиши бошланиб, улардан 64 таси фойдаланишга топширилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг шу йил 11 апрелдаги “Маҳаллаларда ёшларни оммавий спортга жалб қилишни янги босқичга олиб чиқиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори бунга ҳамоҳанг бўлди. Мазкур қарорга мувофиқ ўтказилган “Беш ташаббус” олимпиадасининг спорт мусобақаларида 279 та маҳалла ғолиб ва совриндор бўлган эди. Спортсевар ёшларга ҳам мукофот, ҳам рағбат сифатида, ушбу маҳаллаларда 3 хил – универсал, стритбол ва воркаут мажмуалари қурилади.
Бундан ташқари, спорт инфратузилмаси йўқ яна 208 та маҳаллада ҳам стритбол ва воркаут майдонлари ташкил этилади.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг ўтган йили декабрда Корея Республикасига давлат ташрифи жуда самарали бўлган эди. Шундан сўнг, Тошкентда тиббиёт кластери ташкил этиш лойиҳаси ҳам жадаллашди. Унга кўра, Кореянинг Иқтисодий тараққиёт ва ҳамкорлик фонди (EDCF) кўмагида катталар учун тиббиёт маркази, онкология шифохонаси ва олий ўқув юрти қурилиши режалаштирилган.
Бу учта мажмуа ҳозирги Болалар тиббиёт маркази билан бирга яхлит кластер ҳосил қилади. Унда ўқитиш ва даволаш бўйича Корея тажрибасига асосланган илғор тизим йўлга қўйилади. Шифохоналар жами 900 бемор ўрнига эга бўлади. Қурилиш ишлари 2023 йилда бошланади.

Construction projects presented
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of projects for the construction of several facilities.
Proposals for the construction of the Olympic Village in Tashkent, which will host the Asian Youth Games in 2025, were considered. By international requirements, an Olympic stadium, indoor sports complexes, a water sports palace, training grounds, and a rowing canal will be built in the town.
In the last presentation on this issue, the President noted that these sports complexes should serve our people for a long time, so it is necessary to ensure their high-quality construction.
In this regard, foreign companies with extensive experience in this field will be involved in the design and construction. The Head of the state talked to them and listened to their proposals. He noted the importance of ensuring the versatility of sports facilities. Recommendations were given on the energy efficiency of future facilities by installing solar panels on the roofs of stadiums and buildings, planting a large number of trees in green areas.
During the presentation, the project of the University “New Uzbekistan” was also considered. It is planned to be located in Mirzo Ulugbek district of Tashkent, the buildings of education institutions, administration, hostels for teachers and students, a canteen, a library, a laboratory, a sports complex have been designed.
Now this place is the Presidential School. In the future, the Presidential Education Institutions Agency will also be located here. Together with the university, they will form a single complex in education.
“Specialized schools are our foundation”, Shavkat Mirziyoyev said. – Our children will grow up educated and comprehensively developed there. The university will become a continuation of this system and will prepare demanded, modern specialists for our country. Therefore, there must be all the conditions, the advanced method.
The Head of the state noted the need for involving more local builders in the work.
The next presented project is also designed to promote youth development. It provides for the construction of centers in mahallas, including stadiums, playgrounds, libraries, computer rooms, canteens, baths and other facilities.
By an order of the President, taking into account the opinion of the population, the places where such centers will be built have been determined. To date, the construction of sports grounds has begun in 171 mahallas, 64 of them have been put into operation.
A logical continuation of this work was the resolution of the President of the Republic of Uzbekistan of April 11 this year “On measures to raise the involvement of young people in mass sports in mahallas to a new stage”. According to the document, the Olympiad “Five Initiatives” was held, in which 279 mahallas became winners. As a reward and incentive for young people who are interested in sports, universal sports complexes, streetball and workout grounds will be built in these mahallas.
In addition, streetball and workout grounds will be created in another 208 mahallas that do not have sports infrastructure.
After the fruitful state visit of President Shavkat Mirziyoyev to the Republic of Korea in December last year, work was intensified to create a medical cluster in Tashkent. Thus, with the support of the Korea Economic Development Cooperation Fund (EDCF), it is planned to build an adult medical center, an oncology clinic and a university.
Together with the existing Children’s Medical Center, these three complexes form a single cluster. An advanced education and treatment system based on Korean experience will be established. There will be 900 beds in medical institutions. Construction work will start in 2023.
The Head of the state gave appropriate instructions to responsible persons for the implementation of the project.