Қурилиш лойиҳалари бўйича кўрсатмалар берилди
Дастлаб Олимпия шаҳарчаси бўйича таклифлар кўриб чиқилди. Бу мажмуа 2025 йилда Тошкент шаҳрида ўтказиладиган Ёшлар ўртасидаги Осиё ўйинларини қабул қилади. Халқаро талабларга мувофиқ, шаҳарчада олимпия стадиони, ёпиқ спорт мажмуалари, сув спорти саройи, машғулот майдончалари, эшкак эшиш ҳавзаси барпо этилади.
Аввалги тақдимотда Президент бу спорт мажмуалари халқимизга мулк бўлиб қолишини, уларни сифатли қилиб қуриш зарурлигини айтган эди. Шу боис лойиҳалаш ва кейинчалик қурилиш жараёнларига соҳада катта тажрибага эга чет эл компаниялари жалб этилади.
Давлатимиз раҳбари спорт мажмуаларининг универсал бўлиши муҳимлигини таъкидлади. Стадион ва биноларнинг тепасида қуёш панеллари ўрнатиб, энергияни тежаш, бўш майдонларда кўпроқ дарахтлар экиш бўйича тавсиялар берилди.
Тақдимотда “Янги Ўзбекистон” университети лойиҳаси ҳам кўриб чиқилди. Бунинг учун пойтахтимизнинг Мирзо Улуғбек туманидан жой ажратилиб, ўқув бинолари, маъмурият, ўқитувчилар ва талабалар учун ётоқхоналар, ошхона, кутубхона, лаборатория, спорт мажмуаси қурилиши лойиҳалаштирилган.
Ҳозир бу ҳудудда Президент мактаби бор. Келгусида Президент таълим муассасалари агентлиги ҳам шу ерда жойлашади. Шу тариқа, ҳудуд таълимга ихтисослашган яхлит мажмуа бўлади.
– Ихтисослаштирилган мактаблар – бизнинг заминимиз, – деди Шавкат Мирзиёев. – Уларда болаларимиз билимли, баркамол бўлиб вояга етади. Университет бу тизимнинг давоми бўлиб, мамлакатимиз учун керакли, замонавий мутахассислар тайёрлайди. Шунинг учун бу ерда барча шарт-шароит, илғор методика бўлиши керак.
Давлатимиз раҳбари бунёдкорлик ишларига кўпроқ маҳаллий қурувчиларни жалб этиш зарурлигини таъкидлади.
Тақдимотда кўрсатилган навбатдаги лойиҳа ҳам ёшлар камолотига қаратилган. Унга кўра, маҳаллаларда стадион, ўйин майдончалари, кутубхона, компьютерхона, ошхона, ҳаммом ва бошқаларни ўз ичига олган марказлар барпо этиш кўзда тутилган.
Президентимиз кўрсатмасига мувофиқ, аҳоли билан маслаҳатлашилиб, аввало, бундай марказлар қуриладиган жойлар аниқланди. Бугунги кунгача 171 та маҳаллада спорт майдончалари қурилиши бошланиб, улардан 64 таси фойдаланишга топширилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг шу йил 11 апрелдаги “Маҳаллаларда ёшларни оммавий спортга жалб қилишни янги босқичга олиб чиқиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори бунга ҳамоҳанг бўлди. Мазкур қарорга мувофиқ ўтказилган “Беш ташаббус” олимпиадасининг спорт мусобақаларида 279 та маҳалла ғолиб ва совриндор бўлган эди. Спортсевар ёшларга ҳам мукофот, ҳам рағбат сифатида, ушбу маҳаллаларда 3 хил – универсал, стритбол ва воркаут мажмуалари қурилади.
Бундан ташқари, спорт инфратузилмаси йўқ яна 208 та маҳаллада ҳам стритбол ва воркаут майдонлари ташкил этилади.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг ўтган йили декабрда Корея Республикасига давлат ташрифи жуда самарали бўлган эди. Шундан сўнг, Тошкентда тиббиёт кластери ташкил этиш лойиҳаси ҳам жадаллашди. Унга кўра, Кореянинг Иқтисодий тараққиёт ва ҳамкорлик фонди (EDCF) кўмагида катталар учун тиббиёт маркази, онкология шифохонаси ва олий ўқув юрти қурилиши режалаштирилган.
Бу учта мажмуа ҳозирги Болалар тиббиёт маркази билан бирга яхлит кластер ҳосил қилади. Унда ўқитиш ва даволаш бўйича Корея тажрибасига асосланган илғор тизим йўлга қўйилади. Шифохоналар жами 900 бемор ўрнига эга бўлади. Қурилиш ишлари 2023 йилда бошланади.

Даны указания по строительным проектам
Рассмотрены предложения по возведению Олимпийского городка в Ташкенте, который примет Азиатские юношеские игры 2025 года. В соответствии с международными требованиями в городке будут построены олимпийский стадион, крытые спортивные комплексы, дворец водных видов спорта, тренировочные площадки, гребной канал.
В прошлой презентации на эту тему Президент отмечал, что эти спортивные комплексы должны долго прослужить нашему народу, поэтому необходимо обеспечить их качественное строительство.
В связи с этим к проектированию и строительству будут привлечены иностранные компании с большим опытом работы в данной сфере. Глава государства побеседовал с ними и выслушал их предложения. Он подчеркнул важность обеспечить универсальность спортивных сооружений. Даны рекомендации по энергоэффективности будущих объектов за счет установки солнечных панелей на крышах стадионов и зданий, посадке большого количества деревьев в зеленых зонах.
В ходе презентации также был рассмотрен проект Университета «Новый Узбекистан». Его планируется разместить в Мирзо-Улугбекском районе столицы, спроектированы здания учебных корпусов, администрации, общежитий для преподавателей и студентов, столовой, библиотеки, лаборатории, спортивного комплекса.
Сейчас на этом месте находится Президентская школа. В будущем здесь же разместится Агентство Президентских образовательных учреждений. Вместе с университетом они образуют единый комплекс в сфере образования.
- Специализированные школы – это наш фундамент, – сказал Шавкат Мирзиёев. - В них наши дети будут расти образованными и всесторонне развитыми. Университет станет продолжением этой системы и будет готовить востребованных, современных специалистов для нашей страны. Поэтому должны быть все условия, передовая методика.
Глава государства подчеркнул необходимость привлечь к работам больше местных строителей.
Следующий представленный проект также призван способствовать развитию молодежи. Он предусматривает строительство в махаллях центров, включающих стадионы, детские площадки, библиотеки, компьютерные залы, столовые, бани и других объектов.
По указанию Президента, с учетом мнения населения, определены места, где будут построены такие центры. На сегодняшний день в 171 махалле начато строительство спортивных площадок, 64 из них сданы в эксплуатацию.
Логичным продолжением этой работы стало постановление Президента Республики Узбекистан от 11 апреля текущего года «О мерах по поднятию на новый этап привлечения молодежи к массовому спорту в махаллях». Согласно документу была проведена олимпиада "Пяти инициатив", в которой победили и стали призерами 279 махаллей. В качестве награды и стимула для интересующейся спортом молодежи в этих махаллях будут построены универсальные спортивные комплексы, площадки для стритбола и воркаута.
Кроме того, в еще 208 махаллях, не имеющих спортивной инфраструктуры, будут созданы площадки для игры в стритбол и воркаута.
После плодотворного государственного визита Президента Шавката Мирзиёева в Республику Корея в декабре прошлого года активизировалась работа по созданию медицинского кластера в Ташкенте. Так, при поддержке Фонда экономического развития и сотрудничества Кореи (EDCF) планируется построить медицинский центр для взрослых, онкологическую клинику и университет.
Эти три комплекса вместе с действующим Детским медицинским центром образуют единый кластер. Будет создана передовая система обучения и лечения, основанная на корейском опыте. Всего в медицинских учреждениях будет 900 койко-мест. Строительные работы начнутся в 2023 году.