АҚШ Давлат котибининг ўринбосари билан учрашув тўғрисида
БМТ Бош Ассамблеясининг 77 сессиясида иштирок этиш учун Ню-Ёрк шаҳрида бўлиб турган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Владимир Норов Америка Қўшма Штатлари Давлат котибининг сиёсий масалалар бўйича ўринбосари Виктория Нуланд билан учрашув ўтказди.
Мулоқот давомида қайд этилганидек, сўнгги йилларда биргаликдаги саъй-ҳаракатлар самараси ўлароқ Ўзбекистон-Америка стратегик шериклиги икки томонлама ва минтақавий кун тартибининг барча жабҳаларида сезиларли даражада жадаллашди. Ўзаро ишонч ва ҳурмат тамойилларига асосланган фаол сиёсий мулоқот олиб борилмоқда.
В.Нуланд Америка томони Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар ва очиқлик сиёсатини қўллаб-қувватлашини таъкидлади. Расмий Вашингтоннинг Ўзбекистон билан алоқаларни икки томонлама даражада ва "C5+1"форматида мустаҳкамлашга тайёрлиги маълум қилинди.
АҚШ Давлат котибининг ўринбосари Ўзбекистоннинг Марказий Осиё мамлакатлари билан яхши қўшничилик муносабатларини ривожлантириш, шунингдек, минтақалараро алоқаларни мустаҳкамлаш борасидаги ташаббуслари ва амалий қадамларини олқишлади.  Мамлакатимизнинг Афғонистонда барқарор тинчлик ва барқарорликка эришиш, қўшни давлатга кенг кўламли гуманитар ёрдам кўрсатиш, инфратузилма ва энергетика лойиҳаларини амалга ошириш борасидаги саъй-ҳаракатларига юксак баҳо берилди.
Учрашув давомида турли даражадаги бўлажак тадбирлар жадвали, шунингдек, савдо-инвестиция ва маданий-гуманитар алоқаларни ривожлантириш бўйича ҳам фикр алмашилди.

О встрече с заместителем госсекретаря США
21 сентября 2022 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов, находящийся в г.Нью-Йорке для участия в 77-й Сессии Генассамблеи ООН, провел встречу с заместителем Государственного секретаря Соединенных Штатов Америки по политическим вопросам Викторией Нуланд.
Как было отмечено в ходе встречи, что за последние годы благодаря совместным усилиям узбекско-американское стратегическое партнерство значительно активизировалось по всем направлениям двусторонней и региональной повестки дня. Ведется интенсивный политический диалог, основанный на принципах взаимного доверия и уважения.
В.Нуланд заявила о поддержке американской стороной реализуемого в Узбекистане курса реформ и открытости. Сообщено о приверженности Вашингтона наращиванию связей с Узбекистаном на двустороннем уровне и в формате «С5+1».
Заместитель Госсекретаря США приветствовала инициативы и практические шаги Узбекистана по продвижению добрососедских отношений со странами Центральной Азии, а также укреплению межрегиональной взаимосвязанности.  Высокая оценка дана усилиям нашей страны по достижению устойчивого мира и стабильности в Афганистане, оказанию соседнему государству посильной гуманитарной помощи, реализации инфраструктурных и энергетических проектов.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по графику предстоящих мероприятий на различных уровнях, а также наращивании торгово-инвестиционных и культурно-гуманитарных связей.