IT Парк жамоаси 2022 йилги “WorldSkills International” Евроосиё чемпионатида 3 ўринни эгаллади
2022 йилги “WorldSkills International”” Евроосиё чемпионатида “Мобил робототехника” йўналиши бўйича Ўзбекистон номидан иштирок этган IT Парк жамоаси 3 ўринни эгаллади.
Чемпионат Россиянинг Саранск шаҳрида 8–12 сентабр кунлари бўлиб ўтди. Ҳаммаси бўлиб, турли мамлакатлардан, шунингдек, Россиянинг минтақаларидан аввал маҳаллий ва федерал босқичларда ғолиб бўлган 18 та кучли жамоа саралашдан ўтиб, финал босқичида иштирок этди.
Бундан ташқари, IT Парк жамоаси 12–13 октябр кунлари Франциянинг Бордо шаҳрида бўлиб ўтадиган “WorldSkills International” жаҳон чемпионатида мамлакат шарафини ҳимоя қилади. Ҳозир иштирокчилар турнирга қизғин тайёргарлик кўрмоқда.
Таъкидлаш жоизки, охирги 2 йил давомида IT Парк робототехника бўйича мутахассисларни қўллаб-қувватлаб келди, робототехника бўйича мутахассисларни тайёрлади ва ушбу йўналиш бўйича ишлар олиб борди.
WorldSkills – ҳар икки йилда бир марта ўтказиладиган турли кўникмалар бўйича мусобақадир. Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон WorldSkills халқаро ассотсиатсиясига 2020 йилда аъзо бўлиб, унинг 83 аъзосига айланганди. 2022 йил март ойида “Мобил робототехника” чемпионатининг Республика босқичи бўлиб ўтди, унда IT Парк жамоаси иштирок этди. Сўнгра IT Парк жамоаси 1 ўинни эгаллаб, Францияда бўлиб ўтадиган чемпионатга йўлланмага эга бўлди.

Команда IT Park заняла 3 место на Евразийском чемпионате-2022 “WorldSkills International”
Команда IT Park, представлявшая Узбекистан по дисциплине «Мобильная робототехника» на Евразийском чемпионате-2022 “WorldSkills International”, заняла 3 место.
Чемпионат проходил в городе Саранске, Россия, с 8 по 12 сентября. Всего прошло отбор и участвовало в финале 18 сильных команд из разных стран, а также регионов России, которые до этого выиграли локальные и федеральные этапы.
Кроме того, команда IT Park будет представлять страну на 46-м мировом чемпионате “WorldSkills International”, который пройдёт 12-13 октября в городе Бордо, Франция. Сейчас участники активно готовятся к турниру.
Отметим, что на протяжении последних 2 лет IT Park поддерживал команду по робототехнике, готовил специалистов по робототехнике и вёл работу в этом направлении.
WorldSkills — это конкурс по профессиональному мастерству в различных навыках, который проводится каждые два года. Отметим, что в Ассоциацию “WorldSkills International” Узбекистан вступил в 2020 году, став её 83-м членом. В марте 2022 года проходил Республиканский этап чемпионата по дисциплине «Мобильная робототехника», где принимала участие команда IT Park. Тогда команда IT Park заняла 1 место, что и подарило ей путёвку на чемпионат, который пройдёт во Франции.