2022 йил 14 сентабр куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Фурқат Сидиқов мамлакатимизга ташриф билан келган Қатар Давлати Ташқи ишлар давлат вазири Султон бин Саад ал-Мурайхий билан музокаралар ўтказди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон ва Қатар ўртасида сиёсий-дипломатик алоқалар, савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш учун салмоқли салоҳият мавжудлиги таъкидланди.
Режалаштирилган қўшма тадбирлар жадвали ва уларнинг ташкилий жиҳатлари муҳокама қилинди.
Халқаро ва минтақавий масалалар бўйича томонлар бир-бирларини қўллаб-қувватлашда давом этишлари маълум қилинди.
Ал-Мурайхий Ўзбекистоннинг Шанхай ҳамкорлик ташкилотига раислигида эришилган амалий натижаларни ижобий тавсифлади. Ўзбекистон томонининг фаол иштирокида Қатарга ШҲТнинг мулоқот бўйича ҳамкори мақоми берилиши ушбу давлат ва ШҲТ ўртасидаги ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариши таъкидланди.

Переговоры с госминистром иностранных дел Катара
14 сентября 2022г. заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков провел переговоры с государственным министром иностранных дел Государства Катар Султаном бин Саадом аль-Мурейхи, прибывшим в нашу страну с визитом.
В ходе беседы отмечалось наличие значительного потенциала для активизации политико-дипломатических контактов, торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и Катаром.
Обсуждены график и организационные аспекты предстоящих мероприятий.
Достигнута договоренность о продолжении оказания взаимной поддержки по международным и региональным вопросам.
С.аль-Мурейхи в позитивном ключе охарактеризовал практические результаты, достигнутые в рамках председательства Узбекистана в Шанхайской организации сотрудничества. Подчеркивалось, что предоставление Катару статуса Партнера по диалогу ШОС при активном участии узбекской стороны позволит поднять взаимодействие между Катаром и ШОС на качественно новый уровень.