Ўзбекистонда Марказий Осиёда ягона бўлган “Инновацион вакциналар маркази" ташкил қилинади
ШҲТга аъзо давлат раҳбарлари саммити доирасида Инновацион ривожланиш вазири Иброҳим Абдурахмонов ҳамда “Luye Invetment Group Co.,Ltd” компаниясининг компанияси раҳбари ўртасида онлайн учрашув бўлиб ўтди.
Унда Инновацион ривожланиш вазирлиги компания билан ҳамкорликда 2023-2028 йилларда умумий қиймати 100 млн. долларга тенг бўлган “Инновацион вакциналар маркази”ни ташкил этиши бўйича Меморандум имзоланди.
Шунингдек, учрашувда компаниянинг расмий вакили Лю Дяньбо Ўзбекистонда Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан коронавирусга қарши вакцина яратиш ва ишлаб чиқариш бўйича олиб бораётган ишларга юқори баҳо берди.
“Инновацион вакциналар маркази” – Марказий Осиёда ягона тўлиқ циклли биотехнологик ишлаб чиқиш корхонаси бўлиб, маҳаллий ва МДҲ мамлакатлари бозорини юқори технологик маҳсулотлар билан таъминлаш имконини беради. Лойиҳа доирасида гепатит А, гепатит Б, папиллома, қизамиқ, қоқшол ва бошқа касалликлар вирусларини даволашда ишлатиладиган умумий ҳажми 2 млрд. долларга тенг бўлган 10 хил вакцинани йилига 200 миллион дозада ишлаб чиқариш кўзда тутилган.
Ушбу тўлиқ циклли биотехнологик ишлаб чиқариш корхонасининг илмий ҳажмдорлиги ва келгусида юқори малакали илмий мутахассислар жалб қилинишини инобатга олиб, “Инновацион вакциналар маркази"ни Тошкент вилоятида ташкил қилиш таклиф этилмоқда.

В Узбекистане будет создан единственный в Центральной Азии «Инновационный центр по производству вакцин»
2022-09-14 | Инновация
Самаркандского саммита ШОС состоялась онлайн-встреча министра инновационного развития Иброхима Абдурахмонова с главой Luye Investment Group Co., Ltd. В рамках встречи подписан Меморандум об организации Министерством инновационного развития совместно с компанией в 2023-2028 гг. «Инновационного центра по производству вакцин» стоимостью 100 млн долларов США.
Также на встрече официальный представитель компании Лю Дяньбо дал высокую оценку проводимой Министерством инновационного развития Узбекистана работе по созданию и производству вакцины против коронавирусной инфекции.
«Инновационый центр по производсту вакцин» будет единственным биотехнологическим предприятием полного цикла в Центральной Азии, позволяющее поставлять на местный и рынок стран СНГ высокотехнологичную продукцию. В рамках проекта предусмотрено производство 200 млн доз вакцин 10 видов против вирусов гепатита А, гепатита В, папилломы, кори, столбняка и других заболеваний на сумму 2 млрд долларов США в год.
С учетом наукоемкости данного биотехнологического производственного предприятия полного цикла и привлечения в будущем высококвалифицированных научных специалистов предлагается создать «Инновационный центр вакцин» в Ташкентской области.