IT Парк резидентлари ҳамда вазирлик ва идораларнинг рақамлаштириш бўйича ўринбосарлари ўртасида учрашув ташкил қилинди
2022-09-12 | Жамият
Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан белгиланган топшириқлар ижроси доирасида 2022 йил 9 сентабр куни Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги томонидан ташкилотларнинг бизнес жараёнларига рақамли технологияларни жорий этиш бўйича тажриба алмашиш мақсадида вазирлик ва идораларнинг рақамлаштириш бўйича ўринбосарларининг (Chief Digital Officer) IT Парк резидентлари билан учрашуви ташкил этилди.
Йиғилишда 60 дан ортиқ вазирлик ва идоралар раҳбарларининг ўринбосарлари ҳамда 30 дан ортиқ IT Парк резидентлари иштирок этди.
Учрашувда ахборот технологияларини ривожлантиришнинг замонавий тенденсиялари, уларнинг рақамли иқтисодиётни жадал ривожлантиришдаги ўрни, бизнес жараёнларини оптималлаштириш ва бюрократик тўсиқларни камайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, IT Парк резидентлари жаҳон тажрибасига асосланган рақамли трансформациялар, жорий этилган ахборот-коммуникация технологиялари ҳамда ушбу технологияларни жорий этишнинг иқтисодий самаралари ҳақида илғор лойиҳалар тақдим этилди.
Хусусан, IT Парк резидент компаниялари бизнес-жараёнларни оптималлаштириш, ташкилотлардаги моддий бойликлар ҳаракатини ҳисобга олиш технологиялари ва компаниялар томонидан фойдаланиладиган ресурсларни оптималлаштириш орқали ташкилот харажатларини ўртача 10 фоизга камайтириш имконини берувчи бошқа лойиҳалар тақдим этилди.
Шунингдек, IT Парк резидентларини роʻйхатга олиш ва мониторинг бўлими бошлиғи Лазизбек Худаев “IT-Market” махсус ахборот портали тақдимотини ўтказди. Тақдимот давомида “IT-Маркет” ҳақида батафсил маълумот берилиб, порталнинг келгусидаги ривожланиш истиқболлари ва янги имкониятларни жорий этиш хусусида  тоʻхталиб оʻтилди.
Бундан ташқари, тадбирда ўз маърузалари билан “EPAM Systems” компаниясининг IT-таълим бўлими бошлиғи Татяна Ан IT бўйича ўқув курсларини ривожлантириш, компания SAP консалтинг бўйича менежери Э. Каноплич ЭРП тизимини жорий этиш мавзусида сўзга чиқдилар. Бундан ташқари, “Verifix” ва “Smartup X” каби шахсий лойиҳаларни “Green  White Solution” MChJ ривожлантириш бўйича менежери А.Султонов ва “Uzinfocom”нинг MyID  (биометрик идентификация) мутахассиси Р.Аллавутдинов тақдимот билан иштирок этди.
Рақамлаштириш бўйича ўринбосарлар барча ташкилотларда жорий этилиши мумкин бўлган нахборот технологияларини ҳақида ўз тажрибалари билан улашишди.
“Биз маҳаллий IT-бизнесни кенгайтириш ва ривожланишнинг барча босқичларида ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш учун хусусий сектор билан мулоқот учун доимо очиқмиз. Бугунги кунда IT-соҳаси бутун дунёда иқтисодиётнинг барча соҳаларининг ажралмас қисми бўлиб турган бир пайтда, ҳам ҳукумат, ҳам давлатимиз раҳбари томонидан кўрсатилаётган эътибор ва қўллаб-қувватлашни ҳисобга олган ҳолда, хусусий ИТ-сектор муҳим ўрин тутадиган IT-хабга айланиши учун соҳани жадал ривожлантиришни давом эттиришимиз керак”, — деди АКТ вазирининг биринчи ўринбосари О.Пекос.
Ушбу учрашув натижасида барча иштирокчиларига тажриба алмашиш, мавжуд муаммоларни ва ташкилотларни рақамлаштириш бўйича эчимларни муҳокама қилиш имкониятини яратиб берди.
Иштирокчилар томонидан республиканинг барча соҳаларида рақамлаштириш масалаларини янада жадаллаштириш мақсадида бундай учрашувлар мунтазам равишда ўтказиш зарурлиги қайд этилди.

Состоялась встреча резидентов IT Park с заместителями руководителей по цифровизации министерств и ведомств
2022-09-12 | Общество
В рамках исполнения поручения Президента Республики Узбекистан Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций 9 сентября 2022 года организована встреча резидентов IT Park с заместителями руководителей министерств, ведомств, местных органов власти и хозяйствующих органов по цифровизации (Chief Digital Officer) в целях обмена опытом внедрения цифровых технологий в бизнес-процессы организаций.
На встрече приняли участие более 60 заместителей руководителей министерств и ведомств, а также более 30 резидентов IT Park.
В рамках встречи обсуждены текущие тенденции развития информационных технологий, их роль в ускоренном развитии цифровой экономики, оптимизации бизнес-процессов и сокращение бюрократических преград.
Резиденты IT Park представили передовые проекты по цифровой трансформации, внедряемые информационно коммуникационные технологии на основе мирового опыта, а также экономический эффект внедрения данных технологий.
В частности, компаниями-резидентами IT Park представлены технологии по оптимизации бизнес процессов, учета передвижения материальных активов в организациях, и другие проекты, которые позволяют оптимизировать используемые ресурсы компаний, тем самым сократив расходы организации в среднем на 10%.
Так же начальником отдела регистрации и мониторинга резидентов IT Park Лазизбеком Худаевым была представлена презентация о специальном информационном портале «IT-Market», где рассказал подробно о портале и о планах дальнейшего развития и внедрения новых возможностей «IT-Market».
Кроме того, спикерами выступили руководитель отдела IT-образования EPAM Systems Татьяна Ан, рассказавшая о разработке учебных курсов по IT, и менеджер по SAP-консалтингу EPAM Systems Е. Каноплич с темой про внедрение ERP-системы и цифровых решений. В добавок были представлены такие собственные проекты как Verifix и Smartup X менеджером по развитию ООО “Green White Solution” А. Султановым и MyID (биометрическая идентификации) специалистом Uzinfocom Р.Аллавутдиновым.
Заместители руководителей по цифровизации поделились опытом внедрения информационных технологий, которая может быть внедрена в других организациях на основе текущего опыта.
«Мы всегда открыты к диалогу с частным сектором для масштабирования локального IT-бизнеса и полноценной поддержки на всех ступенях развития. Сегодня, когда сфера IT является неотъемлемой частью всех направлений экономики во всем мире, принимая во внимание поддержку, оказываемую со стороны главы государства, мы должны продолжить динамичное развитие сферы для становления региональным IT-хабом, в котором немаловажную роль играет частный IT-сектор», - отметил первый заместитель министра ИКТ О. Пекось.
Данная встреча позволила участникам обменяться опытом внедрения информационных технологий, обсудить текущие проблемы и их решения в цифровизации организаций.
Участники встречи договорились проводить подобные встречи на регулярной основе для обмена опытом и дальнейшему развитию цифровизации во всех сферах Республики.