Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузуридаги Сунъий интеллект кенгашига Муҳаммад бин Зойид номидаги Сунъий интеллект университети вакили таклиф этилади
2022-09-09 | Инновация
Инновацион ривожланиш вазири Иброҳим Абдураҳмонов бошчилигидаги делегациянинг Бирлашган Араб Амирликларига амалий ташрифи доирасида Муҳаммад бин Зойид номидаги Сунъий интеллект университети вице-президенти Султон Ал Ҳожи билан учрашув бўлиб ўтди. Унда икки томонлама ҳамкорлик масаласи муҳокама қилинди ҳамда ҳамкорлик йўналишлар белгилаб олинди.
Хусусан, Муҳаммад бин Зойид номидаги Сунъий интеллект университетининг сунъий интеллект йўналишидаги ўқув дастури бўйича Тошкент ахборот технологиялари университетида таълимни йўлга қўйиш бўйича ҳамкорлик ўрнатишга келишилди. Ўзбекистонлик профессор-ўқитувчилар ва талабаларнинг Университет билан алмашинув дастурини йўлга қўйиш масаласи кўриб чиқилади.
Учрашувда, шунингдек, ўзбекистонлик талабаларни Университетда таълим олишга жалб қилиш, талабаларни тўлиқ стипендия билан таъминлаш масаласи муҳокама қилинди. Бунда, Вазирлик томонидан танлов эълон қилиниб, танлов натижасига кўра иқтидорли талабалар рўйхати шакллантирилади ва университетга тақдим этилади ҳамда университетнинг алоҳида ички танловларига асосан талабалар саралаб олинади.
Вазирлик ҳузурида ташкил этилган Сунъий интеллект бўйича экспертлар кенгашига университетнинг юқори тажрибага эга вакилини таклиф этиш масаласи келишиб олинди.
Томонлар, шунингдек, умумтаълим мактабларига сунъий интеллект терминологиясига асосланган лойиҳа жорий этиш ҳамда бу йўналишда университет билан ҳамкорликни йўлга қўйишга келишиб олди. Университет томонидан махсус атамалар базаси тақдим этилади ва лойиҳа доирасида атамалар базаси кенгайтириб боришга эришилади.
Учрашув якунларига кўра жорий йилнинг октябрь ойида Университет Президенти ва вакиллари бошчилигидаги делегациянинг “InnoWeek.uz-2022” инновацион ғоялар ҳафталигига ташриф буюриши ҳамда ҳафталик доирасида икки томонлама ҳамкорлик меморандумини имзолашга келишиб олинди.

Представитель Университета искусственного интеллекта имени Мохаммеда бен Заида будет приглашен в экспертный совет по искусственному интеллекту при Мининноваций
2022-09-09 | Инновация
В рамках рабочего визита делегации во главе с министром инновационного развития Иброхимом Абдурахмоновым в Объединенные Арабские Эмираты состоялась встреча с вице-президентом Университета искусственного интеллекта имени Мохамеда бен Заида Султаном Аль Хаджи. Обсужден вопрос двустороннего сотрудничества и определены направления сотрудничества.
В частности, достигнута договоренность об установлении сотрудничества по организации обучения в Ташкентском университете информационных технологий в соответствии с учебной программой в области искусственного интеллекта Университета искусственного интеллекта имени Мохамеда бен Заида. Будет рассмотрен вопрос о создании программы обмена с университетом.
На встрече обсужден вопрос о привлечении узбекских студентов к обучению в Университете и предоставлении студентам полной стипендии. Конкурс на обучение будет объявлен Мининноваций, по результатам конкурса будет сформирован и представлен в университет список одаренных студентов, а отбор студентов будет осуществляться по результатам отдельных внутренних конкурсов вуза.
Условлено пригласить представителя Университета искусственного интеллекта имени Мохамеда бен Заида в экспертный совет в области искусственного интеллекта, созданный при Министерстве инновационного развития.
Стороны также договорились внедрить проект на основе терминологии искусственного интеллекта в общеобразовательные школы Узбекистана и наладить сотрудничество с вузом в этом направлении. Университет предоставит специальную терминологическую базу и расширит терминологическую базу в рамках проекта.
По итогам встречи согласован визит делегации во главе с ректором и представителями университета на Неделю инновационных идей «InnoWeek.uz-2022» в октябре текущего года, ожидается подписание двустороннего меморандума о сотрудничестве.