Тошкентда халқаро экспертлар иштирокида конференция ўтказилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 30 май куни “Ўзбекистон Республикасининг сейсмик хавфсизлигини таʼминлаш тизимини яна-да такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-144-сонли Фармони имзоланди.
Унга кўра мамлакатимизда сейсмология, иншоотларнинг сейсмик мустаҳкамлигини ва сейсмик хавфсизликни таъминлаш соҳаларини ривожлантириш ҳамда соҳа ташкилотларининг фаолият самарадорлигини тубдан ошириш бўйича кенг кўламли комплекс чора-тадбирлар белгиланган.
Ана шу вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида “Ўзбеккосмос” агентлиги, Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ва Ўзбекистон сув хўжалиги вазирлиги билан ҳамкорликда “TAIEX PI. Ўзбекистонда сув ресурсларини бошқаришда космик маълумотлар ва хизматларни жорий этиш бўйича эксперт миссияси” мавзусида халқаро ва маҳаллий экспертлар иштирокида конференция ташкил этмоқда.
Айни кунларда “Тошкент ирригатсия ва қишлоқ хўжалигини механизатсиялаш муҳандислари институти” миллий тадқиқот университетида бўлиб ўтаётган анжуман 25 августга қадар давом этади.
Тадбирнинг асосий мақсади сув ресурсларини барқарор бошқариш учун космик маълумотлар ва хизматлардан фойдаланиш бўйича мамлакатимиздаги ваколатли орган ходимларини билим малакаларини ошириш, таълим эҳтиёжларини баҳолаш каби бир нечта муҳим масалаларни ҳал қилишдан иборат.
Шунингдек, гидрологияни мониторинг қилиш инфратузилмалари, тошқинларни моделлаштириш ва тошқин асоратларини бартараф этишга алоҳида эътибор берилади.

В Ташкенте проходит конференция с участием международных экспертов
30 мая 2022 года был подписан указ президента Республики Узбекистан ПФ-144 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы сейсмической безопасности Республики Узбекистан".
В соответствии с указом, в нашей стране приняты масштабные комплексные меры по развитию направлений сейсмологии, сейсмостойкости сооружений и сейсмической безопасности, а также по радикальному повышению эффективности деятельности отраслевых организаций.
В целях обеспечения выполнения этих задач агентство "Узбеккосмос" в сотрудничестве с представительством ЕС в Узбекистане и Министерством водных ресурсов Узбекистана организует конференцию с участием международных и отечественных экспертов на тему "TAIEX PI. Экспертная миссия по внедрению космических данных и услуг в управлении водными ресурсами в Узбекистане".
Конференция, проходящая в Национальном исследовательском университете "Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства", продлится до 25 августа.
Основной целью мероприятия является решение нескольких важных вопросов, таких как повышение когнитивных навыков сотрудников уполномоченного органа в нашей стране по использованию космических данных и сервисов для устойчивого управления водными ресурсами, оценка образовательных потребностей.
Также особое внимание уделяется инфраструктуре гидрологического мониторинга, моделирования паводков и ликвидации паводковых осложнений.