Тошкент вилоятида “Welcome to Bustanlik” Биринчи Халқаро миллий таомлар фестивали бўлиб ўтди
Тошкент вилоятининг Бўстонлиқ туманидаги Амирсой Ресортс ҳамма мавсумда фаолият юритувчи дам олиш маскани ҳудудида илк бор “Welcome to Bustanlik” Халқаро миллий таомлар фестивали бўлиб ўтди.
Фестивалда Қозоғистон, Қирғизистон, Россия, Беларусия, шунингдек, Ўзбекистоннинг кўплаб вилоятларидан келган меҳмонлар ҳамда оммавий ахборот воситалари вакилларидан иборат 9,5 мингдан ортиқ меҳмонлар иштирок этди.Тадбирда Тошкент вилоятидаги 22 туман ва шаҳарлардан миллий таомлар, жумладан, ўзбек палови, Сўқўқ кабоби, этник таом - калла-поча, норин, хасип, мампар, тандир кабоб, сомса ва бошқа кўплаб таомлар намойиш этилди.
Фестивал якунларига кўра Тақдирлаш маросими бўлиб ўтди ва унда Тошкент вилоятининг барча туманларидан келган иштирокчиларга сертификат ва қимматбаҳо совғалар топширилди. Шунингдек, “Ўзбек палов усталари” номинатсиясида фестивал меҳмонлари учун анъанавий миллий таом тайёрлаган Россия, Қозоғистон ва Қирғизистон фуқаролари тақдирланди. Тадбир Ўзбекистон Республикаси Туризм ва маданий мерос вазирлиги ва Тошкент вилояти ҳокимлиги билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Шунингдек, тадбирни ташкил этишда “Миллий ПР-маркази” ДУК ҳамда Тошкент вилояти Туризм ва маданий мерос бошқармаси Мудофаа вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиг, Амирсой Ресорт дам олиш маскани ва бошқа ташкилотлар кўмагида иштирок этди.“Welcome to Bustanlik” биринчи халқаро миллий таомлар фестивали вилоятда гастрономик туризмни ривожлантириш ва тарғиб қилиш ҳамда умумий овқатланиш соҳасида фаолият юритувчи тадбиркорлар ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашда яхши майдонча бўлиб хизмат қилди.

В Ташкентской области прошёл Первый Международный фестиваль национальных блюд "Welcome to Bustanlik"
2022-08-12 | Общество
Бустанлыкском районе Ташкентской области, на территории всесезонного курорта Amirsoy Resorts, впервые прошел Международный фестиваль национальных блюд “Welcome to Bustanlik”.
В фестивале приняли участие более 9,5 тысяч гостей, среди которых представители Казахстана, Кыргызстана, России, Беларуси, СМИ, а также жители и гости со многих регионов Узбекистана.
На мероприятии были представлены национальные блюда более 20 районов и городов Ташкентской области, среди которых традиционный узбекский плов, сукок шашлык, этническое блюдо кала-поча, нарын, хасып, мампар, тандыр кабоб, самса и многие другие. По итогам фестиваля, состоялась Церемония награждения, где участников со всех районов Ташкентской области наградили сертификатами и ценными призами. Также в номинации «Мастера узбекского плова» были награждены граждане России, Казахстана и Кыргызстана, которые приготовили традиционное национальное блюдо для гостей фестиваля.
Организаторами мероприятия выступили Министерство туризма и культурного наследия Республики Узбекистан совместно с Хокимиятом Ташкентской области. Также в организации мероприятия приняли участие Национальный PR-центр, Департамент туризма и культурного наследия Ташкентской области при поддержке Министерства обороны, Министерства внутренних дел, Министерства здравоохранения, всесезонный курорт Amirsoy Resort и других организаций.
Первый Международный фестиваль национальных блюд “Welcome to Bustanlik” послужил хорошей площадкой для развития и популяризации гастрономического туризма региона и укрепления сотрудничества между предпринимателями в сфере общественного питания.