Шаҳрисабзда "Ёшлар туризми" қурултойининг расмий очилиш маросими бўлиб ўтди
Қашқадарё вилояти, Шаҳрисабз туманида "Ёшлар туризми" қурултойининг расмий очилиш маросими ўтказилди. Ушбу тадбир Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 30 апрелда қабул қилинган Ички туризм хизматларини диверсификация қилишга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида" қарори ижросини таъминлаш мақсадида ташкил қилинмоқда.
Туризм ва маданий мерос вазирлиги ҳамда Қашқадарё вилояти ҳокимлиги ҳамкорлигида ўтказилаётган қурултойнинг очилиш маросимида Бош вазир ўринбосари – Туризм ва маданий мерос вазири Азиз Абдуҳакимов нутқ сўзлади.
"Бугунги кунда юртимизда  ёшларга доир давлат сиёсати амалдаги ислоҳотларимизнинг асосоий йўналишларидан бирини ташкил этади. Куни кеча давлатимиз раҳбари бошчилигида бўлиб ўтган йиғилишда ҳам иқтидорли ёшларга янада кенг имкониятлар берилди. Жумладан, ёш мутахассисларни танлаш Дастури доирасида битирувчи курслардаги қобилиятли талабалар сараланиб, вазирлик ва ҳокимлик тизимида амалиёт оташи ва  оқишни тамомлагач, ишга қабул қилиниши белгиланди.
Бунинг натижасида маҳалладан – республикагача тамойили асосида кадрларни шакллантириш тизими яратилади. - деди вазир. - Ўйлайманки, бугунги Қурултой ҳам иқтидорли ёшларни саралаш, уларнинг туризмни ривожлантиришга оид  лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш орқали малакали мутахассисларни тайёрлаш, ёшлар бандлигини таъминлашга асос бўлиб хизмат қилади".
Азиз Абдуҳакимов Қашқадарё вилояти ҳокимлиги ва бошқа ташкилотларга қурултойни ташкил этишдаги ҳамкорлик учун миннатдорлик билдирди. Таъкидлаш жоизки, қурултойнинг биринчи кунида 15 мингдан ортиқ киши қатнашди. Уларнинг 700 нафардан ортиғи Ўзбекистоннинг барча вилоятларидан келган ёшлардир. Бундан ташқари, тадбирда бошқа мамлакатлардан келган хорижлик иштирокчилар ҳам иштирок этди.

В Шахрисабзе состоялось официальное открытие Слёта Молодежного туризма
В Шахрисабзском районе Кашкадарьинской области состоялось официальное открытие Слёта Молодежного туризма. Данное мероприятие организовано Министерством туризма и культурного наследия и хокимиятом Кашкадарьинской области, во исполнение постановления Президента Республики Узбекистан "О дополнительных мерах по диверсификации услуг внутреннего туризма" от 30 апреля 2022 года.
Заместитель премьер-министра-министр туризма и культурного наследия Азиз Абдухакимов выступил с речью на церемонии открытия мероприятия.
"Государственная молодежная политика составляет одно из основных направлений реформ в нашей стране. На состоявшемся недавно совещании под руководством главы нашего государства обсуждался вопрос о предоставлении талантливой молодежи еще более широких возможностей. В частности, в рамках программы отбора молодых специалистов были выбраны талантливые студенты выпускных курсов, которые будут проходить практику в системе министерства и хокимията, а по окончании обучения будут приняты на работу. В результате будет создана система формирования кадров по принципу «от махалли к республике», - сказал министр. - Думаю, что сегодняшний слёт послужит основой для отбора талантливой молодёжи, подготовки квалифицированных специалистов путём поддержки их проектов по развитию туризма, обеспечения занятости молодежи".
Азиз Абдухакимов поблагодарил хокимият Кашкадарьинской области и другие структуры за сотрудничество в организации слёта. Следует отметить, что всего в первый день слёта участвовали более 15 000 человек. Из них более 700 – молодые люди со всех регионов Узбекистана. Кроме того, на мероприятии были иностранные участники из других стран.