"Асакабанк" АЖнинг операцион имкониятлари ўрганилди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев "Асакабанк" АЖ фаолияти ва оператсион имкониятлари билан танишди.
Хусусан, жорий йилнинг 2 чораги якунларига кўра банк активлари 4,6 миллиард долларни, кредит портфели 3,3 миллиард долларни ҳамда капиталлашуви 600 миллион долларни ташкил этгани қайд этилди.
Асакабанкнинг АҚШ, Эвропа Иттифоқи, Буюк Британия, Хитой, Корея ва Япониянинг 40 дан ортиқ банклари билан вакиллик тармоғи ҳамда йиллик айланмаси 1 миллиард доллардан кўпроқ бўлган 20 дан ортиқ савдо молиялаштириш линиялари борлиги айтилди. Bankka Fitch Ratings томонидан BB- va Moody' томонидан Б1 халқаро кредит рейтинглари берилди. Банкнинг ташқи молиялаштириш портфели 2,1 миллиард доллардан ошди.
Бош вазир ўринбосари Асакабанкнинг рақамлаштириш, корпоратив бошқарув, хавфларни бошқариш, ғазначилик, чакана бизнес ва кадрлар соҳасидаги трансформация жараёни, шунингдек, трансформатсия ва хусусийлаштириш доирасидаги барча лойиҳаларни мувофиқлаштирувчи маркази ҳисобланган Лойиҳа офиси фаолияти билан танишди. Хавфларни мониторинг қилиш (Risk Assessment System) ва ғазначилик ҳисоботи (Treasury Management System) бўйича банк томонидан ишлаб чиқилган тизимларининг имкониятлари намойиш этилди.
Ташриф якунида Лойиҳа офиси фаолияти, жумладан, рақамли трансформация ишларини давом эттириш ва унинг оператсион фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича тегишли тавсиялар берилди.

Изучены операционные возможности АО «Асакабанк»
Заместитель Премьер-министра - министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев ознакомился с деятельностью и операционными возможностями АО «Асакабанк».
В частности, было отмечено, что по итогам 2 квартала текущего года активы Банка составили в эквиваленте 4,6 млрд долларов, а кредитный портфель в эквиваленте 3,3 млрд долларов, с капитализацией в 600 млн долларов.
Было озвучено, что Асакабанк имеет корреспондентскую сеть с более 40 иностранными банками США, Европейского союза, Великобритании, Китая, Кореи и Японии, а также свыше 20 линий по торговому финансированию с годовым оборотом более 1 млрд долларов. Банку присвоены международные рейтинги кредитоспособности ВВ- (Fitch Ratings) и В1 (Moody’s). Портфель внешнего фондирования Банка составил более 2,1 млрд долларов.
Заместитель Премьер-министра ознакомился с ходом процесса трансформации Асакабанка в области цифровизации, корпоративного управления, риск менеджмента, казначейства, розничного бизнеса и HR, а также с деятельностью Проектного офиса, являющимся координирующим центром всех проектов в рамках трансформации и приватизации. Были продемонстрированы возможности систем собственной разработки по мониторингу рисков (Risk Assessment System) и казначейской отчетности (Treasury Management System).
По итогам визита были даны соответствующие рекомендации по деятельности Проектного офиса, в том числе в части продолжения работы по цифровой трансформации и повышению эффективности его операционной деятельности.