Тошкент шаҳар ҳокимлигида Жаҳонгир Ортиқхўжаев Россия Федерацияси Челябинск ва Астрахань вилоятларининг делегацияси билан учрашди. Делегацияга Челябинск вилоятининг губернатори Алексей Текслер бошчилик қилди.
Меҳмонларни қарши олган пойтахт ҳокими ҳудудларимиз ўртасидаги ҳамкорлик алоқаларини УЖКХ, таълим, шаҳарсозлик, туризм, санъат ва маданият соҳаларида ўзаро манфаатли ва тизимли алоқаларни ўрнатиш ҳамда қўшма мусиқа, кино ва театр фестивалларини ўтказиш йўли билан ривожлантириш ҳамда мустаҳкамлаш зарурлигини таъкидлади.
А.Текслер қабул учун миннатдорлик билдириб, Ж.Ортиқхўжаевни ҳамкорлик йўналишларини белгилашда тўлиқ қўллаб-қувватлашини қайд этди. Губернатор Челябинск вилояти осмонўпар бинолар учун уникал катта ҳажмли, аъло изоляция хусусиятига эга фасад ойналарини, шунингдек, қурилиш кранлари ва трамвайлар, ободонлаштириш ва ёнғин хавфсизлиги соҳаси учун осма ускуналар ҳамда бошқа турдаги саноат маҳсулотларини ишлаб чиқаришда етакчи эканлигини маълум қилди. Туристик алмашинувнинг аҳамияти ҳақида сўзлар экан, А.Текслер ҳудудлараро тўғридан-тўғри авиқатновни йўлга қўйиш, туристик таклиф ва йўналишларни стандартлаштириш, логистикани яхшилашнинг аҳамиятини таъкидлади. Бу мамлакатларимизда туризмни, шу жумладан, стоматологик ва офтальмологик соҳаларда тиббий туризмни йўлга қўйиш ва яхшилашга хизмат қилишини айтиб ўтди. Шунингдек, А.Текслер саноат кооперациясини ривожлантиришда давом этиш, ҳамкорлик шартномасини тузиш ва маданий алмашинувни йўлга қўйиш таклифларини билдирди.
Сўнгра, Астрахань вилоятининг саноат ва табиий ресурслар вазири Илья Волынский Каспий денгизига йўлни очиб турган вилоят замонавий логистик хизматларни кўрсатиш имкониятига эгалигини маълум қилди. И. Волынский Астраханда савдо уйини очиш таклифини билдирди – бу бизнинг корхоналарга бутун Россия бозорини қамраб олиш, қишлоқ хўжалик маҳсулотларини, хусусан, пиёз ва картошкани етиштириш ва етказиб бериш соҳасида ҳамкорликни йўлга қўйиш имкониятини беради. 1000 нафардан ортиқ ўзбекистонлик талабалар таҳсил олаётган Астрахань университетининг муваффаққиятини таъкидлаб, И. Волынский касб таълими соҳасидаги ҳамкорликни янада ривожлантиришни таклиф қилди.
Ж.Ортиқхўжаев меҳмонларнинг ташаббусини қўллаб-қувватлаб, уларнинг таклиф ва фикрларига қизиқиш билдирди. Учрашув якунида тарафлар ўзаро фойдали ва истиқболли ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган музокараларни давом эттиришга келишиб олдилар.

Встреча с делегацией из Челябинской и Астраханской областей Российской Федерации
В хокимияте Ташкента состоялась встреча Жахонгира Артикходжаева с делегацией Челябинской и Астраханской областей Российской Федерации во главе с губернатором Челябинской области Алексеем Текслером.
Хоким столицы, поприветствовав гостей, отметил: партнёрские отношения между нашими регионами необходимо развивать и укреплять, последовательно сотрудничая в сферах ЖКХ, образования, градостроительства, туризма, искусства и культуры, а также взаимодействуя в проведении фестивалей музыки, кино и театра.
А. Текслер поблагодарил за приём и отметил, что всецело поддерживает Ж. Артикходжаева в выборе направлений для сотрудничества. Губернатор сообщил, что Челябинская область является лидером в производстве уникальных фасадных стёкол большой площади для небоскребов, которые отличаются отличными изоляционными свойствами, а также строительных кранов, трамваев, навесного оборудования для сферы благоустройства и пожарной безопасности и другой промышленной продукции. Говоря о важности туристического обмена, А. Текслер отметил важность налаживания прямого авиасообщения между регионами, стандартизации турпакетов и маршрутов, а также улучшения логистики. Это послужит дальнейшему развитию туризма в наших странах, в том числе, медицинского туризма по офтальмологическому и стоматологическому направлениям. А. Текслер также предложил и дальше развивать промышленную кооперацию, подписать соглашение о сотрудничестве и наладить культурный обмен.
После чего Илья Волынский, министр промышленности и природных ресурсов Астраханской области, сообщил: область, открывая ворота к Каспийскому морю, позволяет оказывать современные логистические услуги. И. Волынский предложил открыть в Астрахани торговый дом, что даст возможность нашим предприятиям охватить весь российский рынок, наладить сотрудничество в сфере выращивания и поставки сельскохозяйственных продуктов, в частности, лука и картофеля. Отметив успех филиала Астраханского университета в Ташкенте, в котором обучается более 1000 узбекских студентов, И. Волынский предложил и в дальнейшем развивать сотрудничество в сфере профессионального образования.
Ж. Артикходжаев поддержал инициативы гостей и выразил интерес к ним. В завершении встречи стороны договорились продолжить переговоры для развития взаимовыгодного и перспективного сотрудничества.