2022 йил 3 август куни Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири в.б. Владимир Норов "Корея-Ўзбекистон" парламент Дўстлик уюшмаси раиси Парк Кванг Он бошчилигидаги Корея Республикаси Миллий Ассамблеяси делегацияси билан учрашув ўтказди.
Мулоқот чоғида қайд этилганидек, Жанубий Корея парламен вакилларининг Ўзбекистонга ташрифи очиқлик, ўзаро ҳурмат ва бир-бирининг манфаатларини ҳисобга олиш тамойилларига асосланган икки томонлама дўстлик ва махсус стратегик шериклик муносабатларининг кенгайиб, мустаҳкамланиб бораётганидан яна бир бор далолат бериад.
Пак Кванг У Корея Республикаси Янги Ўзбекистондаги кенг кўламли ўзгаришлар, жумладан, мамлакатнинг Асосий қонунини ислоҳ қилиш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар жараёнини қатъий қўллаб-қувватлашини маълум қилди.
Миллий Ассамблеянинг Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан 2021 йил декабр ойида Корея Республикасига амалга оширган давлат ташрифи якунида эришилган келишувлар ижросига кўмаклашишга тайёрлиги таъкидланди.
Турли даражадаги, жумладан, "Марказий Осиё + Корея Республикаси" шаклидаги бўлажак тадбирлар жадвали бўйича фикр алмашилди.
Рақамлаштириш ва электрон ҳукумат соҳаларида ҳамкорликни жадаллаштириш, қўшма инвеститсия лойиҳаларини амалга ошириш орқали иқтисодий дипломатияни фаол ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди. Пак Кванг Оннинг таъкидлашича, Ўзбекистон Корея Республикаси учун инвеститсия киритиш, биргаликда ишлаб чиқариш қувватларинини ташкил этиш ва бизнес юритиш нуқтайи назаридан жозибадор мамлакат бўлиб қолмоқда.

О встрече с председателем парламентской Ассоциации дружбы «Корея – Узбекистан»
3 августа 2022 года состоялась встреча и.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимира Норова с делегацией Национальной ассамблеи Республики Корея во главе с председателем парламентской Ассоциации дружбы «Корея – Узбекистан» Пак Кванг Оном.
В ходе встречи отмечалось, что визит южнокорейских парламентариев в Узбекистан является еще одним свидетельством расширения и укрепления двусторонних отношений дружбы и особого стратегического партнерства, основанных на принципах открытости, взаимного уважения и учета интересов друг друга.
Пак Кванг Он выразил твердую поддержку Республики Корея процессу широкомасштабных изменений в Новом Узбекистане, в том числе принимаемым мерам по реформированию Основного закона страны.
Сообщено о готовности Национальной Ассамблеи содействовать комплексной реализации договоренностей, достигнутых по итогам государственного визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Республику Корея в декабре 2021г. в приоритетных сферах.
Состоялся обмен мнениями по графику предстоящих контактов на различных уровнях, в том числе в формате «Центральная Азия + Республика Корея».
Отдельное внимание уделено наращиванию сотрудничества в сферах цифровизации и электронного правительства, активному продвижению экономической дипломатии путем реализации совместных инвестиционных проектов. Пак Кванг Он отметил, что Узбекистан для Республики Корея остается привлекательной страной с точки зрения вложения инвестиций, создания совместных производств и ведения бизнеса.