Ўзбекистон Президенти Озарбайжон билан амалий ҳамкорликни янада кенгайтиришнинг аҳамиятини қайд этди
2022-08-02 | Сиёсат
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2 август куни пойтахтимиздаги Ўзбекистон, Озарбайжон ва Туркия вазирларининг биринчи кўп томонлама учрашуви тадбирларида иштирок этаётган Озарбайжон Республикаси делегациясини қабул қилди.
Озарбайжон томонидан ташқи ишлар вазири Жайхун Байрамов, иқтисодиёт вазири Микойил Жабборов ҳамда рақамли ривожланиш ва транспорт вазири Рашад Набиев қатнашди.
Биродар давлатларимиз етакчиларининг келишувларига мувофиқ Ўзбекистон-Озарбайжон стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантириш ва амалий ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашув аввалида Озарбайжон ташқи ишлар вазири Ўзбекистон раҳбарига Озарбайжон Президенти Илҳом Алиевнинг саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Томонлар яқинда ўтган олий даражадаги учрашувдан сўнг сезиларли муваффақиятларга эришилганини мамнуният билан қайд этдилар. Ўтган ойда нефть-газ ва кимё тармоқларида, ипакчилик ва қишлоқ хўжалигининг бошқа соҳаларида, шунингдек, миллий индустриаллаштириш дастурлари доирасидаги лойиҳаларни илгари суриш учун делегацияларнинг ўзаро ташрифлари фаол давом эттирилди.
Куни кеча Тошкент шаҳрида икки томонлама Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилиши муваффақиятли ўтказилди.
Бугун эса уччала мамлакатнинг ташқи ишлар, савдо ва транспорт вазирларининг учрашувида, энг аввало, минтақада самарали транспорт коммуникацияларини йўлга қўйиш масалалари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари ўзаро манфаатли ҳамкорликка доир лойиҳа ва дастурларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ва жадаллаштириш, шу жумладан Ўзбекистон-Озарбайжон инвестиция фондини ташкил этиш, ишбилармонлар ўртасидаги алоқаларни рағбатлантириш, биринчи Ҳудудлар форуми ва саноат кўргазмасини ўтказиш, эркин иқтисодий зоналар негизида кооперация учун шароитлар яратиш муҳим эканини алоҳида таъкидлади.
Жорий йил ноябрь ойида Ўзбекистонда ўтказиладиган Туркий давлатлар ташкилоти саммитига тайёргарлик кўриш билан боғлиқ масалалар ҳам кўриб чиқилди.

Президент Узбекистана выступил за дальнейшее расширение практического сотрудничества с Азербайджаном
2022-08-02 | Политика
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2 августа принял делегацию Азербайджанской Республики, участвующую в проходящих сегодня в нашей столице мероприятиях первой многосторонней встречи министров Узбекистана, Азербайджана и Турции.
Азербайджанская сторона была представлена министром иностранных дел Джейхуном Байрамовым, министром экономики Микаилом Джаббаровым и министром цифрового развития и транспорта Рашадом Набиевым.
Были обсуждены вопросы дальнейшего развития узбекско-азербайджанских отношений стратегического партнерства и расширения практического сотрудничества в соответствии с договоренностями лидеров двух братских государств.
В начале беседы министр иностранных дел Азербайджана передал главе Узбекистана искренние приветствия и добрые пожелания Президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Стороны с удовлетворением отметили заметный прогресс после недавней встречи на высшем уровне. В прошлом месяце активно продолжились взаимные визиты делегаций для продвижения проектов в нефтегазовой и химической отраслях, в области шелководства и других направлениях сельского хозяйства, а также в рамках национальных программ индустриализации.
Накануне в городе Ташкенте успешно проведено очередное заседание двусторонней Межправительственной комиссии.
Сегодня на встрече глав внешнеполитических ведомств, министров торговли и транспорта трех стран были рассмотрены прежде всего вопросы продвижения эффективных транспортных коммуникаций в регионе.
Глава нашего государства особо отметил важность оказания всемерной поддержки и ускорения проектов и программ взаимовыгодного сотрудничества, в том числе путем создания узбекско-азербайджанского инвестиционного фонда, стимулирования процесса налаживания деловых контактов, проведения первого Форума регионов и промышленной выставки, создания условий для кооперации на базе свободных экономических зон.
Были также рассмотрены вопросы, связанные с подготовкой к саммиту Организации тюркских государств в ноябре этого года в Узбекистане.