Туркия ташқи ишлар вазири билан учрашув ҳақида
2022 йил 2 август куни Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири в.б. Владимир Норов "Ўзбекистон-Озарбайжон-Туркия" мулоқот форматининг биринчи йиғилишида иштирок этиш учун мамлакатимизга келган Туркия Республикаси ташқи ишлар вазири Мевлют Чавушоғлу билан учрашувди.
Бўлиб ўтган мулоқот чоғида қайд этилганидек, замонавий босқичда Ўзбекистон-Туркия муносабатлари икки мамлакат раҳбарларининг қатъияти ва ишончли мулоқоти туфайли юксак ўсиш суръатини намоён этиб, янги амалий мазмун билан бойиб бормоқда.
Ўзаро савдо ҳажмини ошириш, иқтисодиётнинг турли тармоқларида инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш, маданий-гуманитар ва туризм алмашинувлариини кенгайтириш юзасидан олий даражада  эрилишилган келишувлар ижросига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон ва Туркиянинг халқаро институтлар доирасидаги ҳамкорликни ривожлантиришдан манфаатдорлиги таъкидланди.
Дунёдаги ва минтадаги вазият юзасидан фикр алмашилди. Туркия делегацияси Тошкент шаҳрида Афғонистон бўйича бўлиб ўтган конферентсия натижаларини юқори баҳолади. Томонларнинг Афғонистон йўналишидаги саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштиришни давом эттириш ва бу мамлакатга гуманитар ёрдам кўрсатишга тайёрлиги эътироф этилди
М.Чавушоғлу Тошкент шаҳрида ташқи сиёсат, савдо, иқтисодиёт ва транспорт масалалари учун масъул бўлган уч мамлакат вазирликлари раҳбарлари иштирокида "Ўзбекистон – Озарбайжон – Туркия" мулоқоти биринчи йиғилишини ўтказиш муҳимлигини таъкидлади.
Икки томонлама ва кўп томонлама даражада режалаштирилган тадбирлар, шу жумладан, Самарқанддаги Туркий давлатлар ташкилоти саммитига тайёргарликнинг ташкилий жиҳатлари кўриб чиқилди.

О встрече с главой МИД Турции
2 августа 2022 года состоялась встреча и.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимира Норова с министром иностранных дел Турецкой Республики Мевлютом Чавушоглу, прибывшим в нашу страну для участия в  первом заседании диалогового формата «Узбекистан – Азербайджан – Турция» в г.Ташкенте.
0
Отмечалось, что на современном этапе узбекско-турецкие отношения демонстрируют исключительную высокую динамику роста, обогащаясь новым практическим содержанием, благодаря решимости и доверительному диалогу лидеров двух стран.
Особое внимание уделено практической реализации договоренностей на высшем уровне, в том числе по наращиванию объемов взаимной торговли, осуществлению инвестиционных проектов в различных отраслях экономики, расширению культурно-гуманитарных и туристских обменов.
Сообщено о готовности Узбекистана и Турции поддерживать взаимодействие в рамках международных институтов.
Состоялся обмен мнениями по международной и региональной обстановке. Турецкая делегация высоко оценила итоги состоявшейся в г.Ташкенте конференции по Афганистану. Подчеркнута готовность сторон к продолжению координации усилий на афганском направлении и оказания гуманитарной помощи этой стране.
М.Чавушоглу отметил значимость проведения в г.Ташкенте первого заседания диалогового формата «Узбекистан – Азербайджан – Турция» с участием руководителей министерств трех стран, ответственных за вопросы внешней политики, торговли, экономики и транспорта.
Рассмотрены организационные аспекты запланированных мероприятий на двустороннем и многостороннем уровнях, в том числе  саммита Организации тюркских государств в г.Самарканде.