Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантириш доирасидаги долзарб вазифалар белгиланди
2022-08-02 | Иқтисодиёт
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев Ўзбекистонда ишчи ташриф билан бўлиб турган Озарбайжон Республикаси иқтисодиёт вазири Микайил Жаббаров билан учрашув ўтказди.
Учрашув давомида инвестициявий, савдо-иқтисодий, транспорт ва логистика соҳаларида икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Томонлар жорий йилнинг июн ойида Озарбайжон Республикаси Президентининг Ўзбекистон Республикасига ташрифининг аҳамияти ва натижадорлигини таъкидладилар. Олий даражадаги тўғридан-тўғри мулоқот барча соҳаларда икки томонлама ҳамкорликни жадаллаштиришга, шунингдек, ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг янги "ўсиш нуқталарини" кашф этишга имкон яратди.
Суҳбат давомида сўнгги беш йил ичида Ўзбекистонда Озарбайжон капитали асосида ташкил қилинган қўшма корхоналар сони 4 баравар кўпайиб, 243 тани ташкил этгани айтилди. Ўз навбатида, Озарбайжонда ўзбек капитали иштирокида 70 та корхона фаолият кўрсатмоқда. Томонлар нефт-газ, кимё саноати, тўқимачилик ва қишлоқ хўжалиги соҳасида қиймати 500 миллион доллардан ортиқ бўлган 87 та қўшма лойиҳа ва савдо шартномаларини ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш бўйича саъй-ҳаракатларни кучайтиришга келишиб олдилар.
Бундан ташқари, мулоқот давомида томонлар Ўзбекистон-Озарбайжон инвестиция жамғармасини ташкил қилиш ташаббусини амалга оширишни давом эттириш ниятида эканликларини тасдиқладилар ва шу муносабат билан қисқа вақт ичида унинг фаолиятини ташкил этиш бўйича "Йўл харитаси"ни шакллантиришга, шунингдек тегишли Ҳукуматлараро битимни ишлаб чиқишни бошлашга келишиб олдилар.
Транспорт ва логистика алоқаларини мустаҳкамлаш истиқболларини муҳокама қилиш чоғида музокаралар иштирокчилари Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасида халқаро автомобил транспорти тўғрисидаги ҳукуматлараро битим доирасида амалий чора-тадбирлар қабул қилишни жадаллаштиришга, шунингдек, "KASPAR" паромларида Каспий денгизи орқали Ўзбекистон учун товарлар ортилган вагонларни ташишни тезлаштиришга келишдилар.
Алоҳида тартибда томонлар жорий йилнинг ноябр ойида Тошкентда миллий товарлар кўргазмасини ташкил қилиш, шунингдек, Ўзбекистон ва Озарбайжон ҳудудларининг Биринчи форумини юқори даражада ўтказишни назарда тутган ҳолда ҳудудлараро ҳамкорликни кенгайтириш истиқболларини муҳокама қилдилар. Форумга тайёргарлик кўриш доирасида инвестиция лойиҳалари пакетини ҳамда ҳудудлар ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантириш бўйича аниқ таклифлар ишлаб чиқилади.
Учрашув якунида иқтисодий шерикликни ривожлантиришда аниқ натижаларга эришиш учун муҳокама қилинган барча соҳаларда биргаликда ишлашни давом эттиришга содиқлик билдирилди.

Обозначены актуальные задачи в рамках развития узбекско-азербайджанского сотрудничества
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев провел встречу с министром экономики Азербайджанской Республики Микаилом Джаббаровым, находящимся в Узбекистане с рабочим визитом.
В ходе встречи были обсуждены вопросы наращивания двустороннего сотрудничества в инвестиционной, торгово-экономической сфере, транспорте и логистике.
Стороны подчеркнули значимость и результативность состоявшегося в июне текущего года визита Президента Азербайджанской Республики в Республику Узбекистан. Прямой диалог на высшем уровне позволил интенсифицировать двустороннее взаимодействие по всем имеющимся направлениям, а также выявить новые «точки роста» взаимовыгодного партнерства.
В ходе беседы озвучено, что за последние пять лет количество созданных в Узбекистане совместных предприятий с азербайджанским капиталом увеличилось в 4 раза и составило 243 единицы. В свою очередь, в Азербайджане осуществляют деятельность 70 предприятий с участием узбекского капитала. Стороны договорились активизировать усилия по своевременной и качественной реализации 87 совместных проектов и торговых контрактов на сумму свыше 500 млн долларов в нефтегазовой отрасли, химической промышленности, текстильной сфере и сельском хозяйстве.
Кроме того, в ходе диалога стороны подтвердили намерения продолжить реализацию инициативы по созданию Узбекско-Азербайджанского инвестиционного Фонда, в связи с чем договорились в кратчайшие сроки разработать утвердить «Дорожную карту» по организации его деятельности, а также начать разработку соответствующего Межправительственного соглашения.
В ходе обсуждения перспектив укрепления транспортно-логистических связей, участники переговоров договорились активизировать взаимодействие в рамках Межправительственного соглашения о международном автомобильном сообщении между Узбекистаном и Азербайджаном, а также ускорить перевозку вагонов с товарами для Узбекистана через Каспийское море на паромах «КАСПАР».
В отдельном порядке стороны обсудили перспективы расширения межрегионального сотрудничества, имея ввиду организацию выставки национальных товаров в ноябре этого года в г. Ташкенте, а также проведение на высоком содержательном уровне первого Форума регионов Узбекистана и Азербайджана, с предварительной подготовкой пакета инвестиционных проектов, а также конкретных предложений по развитию сотрудничества между регионами двух стран.
По итогам встречи выражена приверженность продолжению совместной работы по всем обсужденным направлениям для достижения конкретных результатов в развитии экономического партнёрства.