Ўзбекистон Россия туризм форумида ҳамкор давлат сифатида иштирок этади
Ўзбекистон 4–7 август кунлари Москвада “ВДНХ” (Выставка достижений народного хозяйства — халқ хўжалиги ютуқлари кўргазмаси) саноат майдонида бўлиб ўтадиган «Путешествуй!» (“Sayohat qil!”) туризм форумида ҳамкор давлат сифатида иштирок этади.
Мазкур тадбир Росконгресс жамғармаси томонидан Туризм федерал агентлиги (Rosturizm) ва ВДНХ ҳамкорлигида ташкил этилмоқда.  Форум Рус География Жамияти ва Россия Туроператорлари Ассоциацияси (АТОР) кўмагида бўлиб ўтади.
Маълумот учун, 2022 йилнинг март ойида туристлар оқимини биргаликда ошириш бўйича ҳаракат режаси имзоланганди. Хусусан, Россия ва Ўзбекистонда Туризм йилини ўтказиш, “Буюк ипак йўли” туризм йўналишини ривожлантириш ва ҳоказолар режалаштирилган.
“Биз форум ташкилотчилари сифатида бу йил Ўзбекистон ҳамкор давлат эканидан фахрланамиз. Бу бой тарихга ва қадимий меъморий обидаларга эга мамлакат. Сўнгги йилларда кўплаб россияликлар Ўзбекистонни алоҳида эътироф этишмоқда. Форум меҳмонлари Ўзбекистоннинг диққатга сазовор жойлари, йўналишлари ва инфратузилмаси билан яқиндан танишадилар. Бундан ташқари, улар Тошкентнинг энг яхши ошпазлари томонидан тайёрланган паловни татиб кўриш имкониятига эга бўладилар”, — деди Росконгресс жамғармаси директори ўринбосари Владимир Затинайко.
Форумда Туризм ва маданий мерос вазирлиги, “Milliy PR-markazi” ДУК, “Uzbekistan Airways” Миллий авиакомпанияси, “OʻZSHAROBSANOAT” АЖ вакилларидан иборат Ўзбекистон делегацияси туризм соҳасидаги тадбиркорлик субъектлари ва ҳунармандлар билан биргаликда бир вақтнинг ўзида иккита стендни тақдим этади: бизнес-стенд ҳамда мамлакатимизнинг туризм салоҳияти ва маданиятига бағишланган стенд.
Бизнес-стенд 55 павилёнда жойлаштирилиб, унда мамлакатимизнинг янги манзиллари ва сайёҳлик йўналишлари намойиш этилади.  Шунингдек, “Ипак йўли” халқаро туризм ва маданий мерос университети вакиллари туризм соҳасида таълим олиш имкониятлари ҳақида сўз юритадилар. Ўз навбатида, Ўзбекистоннинг туризм салоҳияти ва маданиятига бағишланган стенд 55 павилёнга туташ ҳудудда жойлаштирилади.
Бу ерда Ўзбекистон делегацияси томонидан ҳунармандларнинг ишлари, ўзбек миллий таомлари, сайёҳликнинг турли кўринишлари ҳақида маълумотлар тақдим этилади, шу билан бирга, Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган шароблар дегустацияси (татиб кўриш маросими) ва ҳунармандчилик буюмларини тайёрлаш бўйича маҳорат дарслари ташкил этилади.
Шунингдек, форум доирасида Россия Федерацияси давлат ташкилотлари вакиллари билан музокаралар ўтказиш, Россия туризм саноати субектлари билан Б2Б форматида учрашувлар ташкил этиш ҳамда ялпи муҳокама ва конференсияларда иштирок этиш режалаштирилмоқда.

Узбекистан примет участие в российском туристическом форуме в качестве государства-партнера
4-7 августа 2022 года в Москве на промышленной площадке “ВДНХ” (Выставка достижений народного хозяйства) пройдет туристический форум «Путешествуй!», где Узбекистан примет участие в качестве государства-партнера.
Мероприятие организовано Фондом Росконгресс совместно с Федеральным агентством по туризму (Ростуризм) и ВДНХ. Форум пройдет при поддержке Русского географического общества и Ассоциации туроператоров России (АТОР).
Для информации, в марте 2022 года между Россией и Узбекистаном был подписан план действий по совместному увеличению туристического потока. В частности, запланировано проведение «года туризма» в России и Узбекистане, развитие туристического направления «Великий Шелковый путь» и др.
“Мы, как организаторы форума, гордимся тем, что в этом году Узбекистан стал государством-партнером. Это страна с богатой историей и древними архитектурными памятниками. В последние годы многие россияне особо почитают Узбекистан. Гости форума познакомятся с достопримечательностями, направлениями и инфраструктурой Узбекистана. Кроме того, у них будет возможность отведать плов, приготовленный лучшими поварами Ташкента”, — рассказал заместитель директора Фонда Росконгресс Владимир Затинайко.
На форуме делегация Узбекистана в составе представителей Министерства туризма и культурного наследия, ГУП “Национальный PR-центр”, Национальной авиакомпании “Uzbekistan Airways”, АО “Узшаробсаноат” совместно с субъектами предпринимательства и ремесленниками в сфере туризма представит сразу два стенда: бизнес-стенд и стенд, посвященный туристическому потенциалу и культуре страны.
Бизнес-стенд будет размещен в павильоне 55, где будут представлены новые адреса и туристические направления страны. Также представители Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» расскажут о возможностях получения образования в сфере туризма. В свою очередь, стенд, посвященный туристическому потенциалу и культуре Узбекистана, будет размещен на территории, прилегающей к павильону № 55.
Здесь узбекской делегацией будет представлена информация о работе ремесленников, узбекской национальной кухне, различных видах туризма, а также будет организована дегустация вин, произведенных в Узбекистане, и мастер-классы по изготовлению ремесленных изделий.
Также в рамках форума планируется проведение переговоров с представителями государственных организаций Российской Федерации, организация встреч с субъектами туристической индустрии России в формате B2B, а также участие в пленарных дискуссиях и конференциях.