Ягона мактаб формаси 2025 йилга қадар босқичма-босқич жорий этиб борилади
2022 йил сентябрь ойидан янги ўқув йилида ота-оналар учун ягона формани харид қилишга мажбурий талаб қўйилмайди ва мактабга ягона формада келмаган ўқувчиларга нисбатан ҳеч қандай эътирозлар билдирилмайди.
АОКАда бўлиб ўтган брифингда Халқ таълими вазири Бахтиёр Саидов 2022-2023 ўқув йилида ягона мактаб формаси жорий этилиши юзасидан маълумот берди:
Унинг таъкидлашича, 2022 йил сентябрь ойидан янги ўқув йилида ота-оналар учун ягона формани харид қилишга мажбурий талаб қўйилмайди ва мактабга ягона формада келмаган ўқувчиларга нисбатан ҳеч қандай эътирозлар билдирилмайди.
Миллий қадриятларимиздан келиб чиқиб, ўқувчи-қизларнинг мактабга очиқ рангдаги миллий рўмолни бошнинг орқа томонидан ўраган ҳолда келишлари маън этилмайди.
Шунингдек, ўқувчи-қизларнинг юбка ва кофта енгларининг узунлигини узайтиришга рухсат берилади, аммо белгиланган ўлчамдан калта бўлиши мумкин эмас.
Маҳаллий ҳокимликлар томонидан кам таъминланган оилаларга маҳаллий бюджетнинг қўшимча манбалари ҳамда “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари” жамғармалари маблағлари ҳисобидан мактаб формасини сотиб олинишига кўмак берилади.
Мактаб формасини айнан бирор тадбиркордан/корхонадан харид қилиш бўйича мактаб маъмурияти томонидан мажбур этилмайди ва бундай ҳолатга йўл қўйилмайди.
Мактаб формаси савдоси август ойидан бошлаб ҳар бир туман ва шаҳар марказларидаги аҳолига қулай жойлар ҳамда мактаб ярмаркаларида ташкил этилади.
Халқ таълими вазирлиги ота-оналар ва ўқувчиларнинг мактаб формаси дизайни ва сифати бўйича ҳар қандай таклифларини кўриб чиқишга ва биргаликда ягона форма дизайнларини такомиллаштириб боришга тайёр эканлигини маълум қилади.

Единую школьную форму будут вводить постепенно до 2025 года
В АИМК состоялся брифинг касательно вопроса о введении единой школьной формы в 2022-2023 учебном году.
Министр народного образования выступил с заявлением - в новом учебном году школьная форма не будет обязательной.
Таким образом, с нового учебного года родителей не обязуют приобретать единую школьную форму, соответственно к ученикам, которые пришли в школу без такой формы, претензии предъявляться не будут.
Подчеркивалось, что решение о школьной форме принималось не за один день. Оно было основано на длительном изучении и анализе, в частности, процессов пилотного тестирования, проводимых во многих школах с 2018 года.
Дизайн школьной формы выбирали из нескольких вариантов, строго контролировалось ее соответствие требованиям к качеству, предъявляемым к текстильным изделиям в части соблюдения санитарных норм и правил гигиены.
Однако считаются недопустимыми случаи, когда администрации школ обязуют покупать школьную форму у конкретного предпринимателя или предприятия.
Вместе с тем, из наших национальных ценностей, ученицам не разрешается приходить в школу в покрытых голову платках ярких оттенков.
Появилось множество споров касательно длины юбки. Согласно информации, допускается удлинение юбок и блузок школьниц, но они не могут быть короче указанного размера.
Также, малообеспеченным семьям хокимияты предоставят дополнительные средства из местного бюджета и фондов «Железной тетради», «Женской тетради» и «Молодежной тетради» на приобретение школьной формы.
«Мы готовы рассмотреть любые предложения родителей и учащихся по дизайну и качеству школьной формы, а также совместно совершенствовать дизайн одежды. А ближайшее время министерством планируется организовать пресс-конференцию, на которой будет представлена информация о реформах в системе народного образования и работе, проводимой в рамках подготовки к новому учебному году», - отметил министр.