Ихтисослаштирилган мактабларга саралаш имтиҳонлари бўлиб ўтмоқда
Ҳозирги вақтда қорақалпоғистонлик ўқувчилар учун Президент, ижод ва ихтисослаштирилган мактабларни ривожлантириш агентлиги тизимида янги ташкил этилган ихтисослаштирилган мактабларга саралаш имтиҳонлари бўлиб ўтмоқда.
Имтиҳонлар Олимпия ва миллий спорт турлари бўйича Нукус олий спорт маҳоратлари мактаби ҳамда Нукус олимпия ва паралимпия захиралари коллежи биноларида кунига 3 маҳал ўтказилмоқда. 5-синфлар учун тест жараёнлари 25 июль куни бошланган бўлса, 26 июль куни 8-синфлар, 27 июль куни 7-синфлар, 28 июль куни 6-синфлар, 29 июль куни 9-11-синфлар ва 30 июль куни 10-синфлар учун бўлиб ўтади.
Мутахассисларнинг таъкидлашича, имтиҳонларда 20 минг нафардан зиёд ўқувчи иштирок этиши кутилмоқда. Ўқувчиларга тестларни ишлаш учун 120 дақиқа вақт ажратилмоқда. Улар учун барча шарт-шароитлар яратилган.

Проходят квалификационные экзамены в специализированные школы
В настоящее время для учащихся из Каракалпакстана проводятся квалификационные экзамены во вновь созданные специализированные школы в системе Агентства Президентских образовательных учреждений.
Экзамены проходят 3 раза в день в зданиях Нукусской школы высшего спортивного мастерства по олимпийским и национальным видам спорта и Нукусского колледжа олимпийского и паралимпийского резерва. Тестовые испытания для 5-го класса прошли 25 июля, для 8-го класса – 26 июля, для 7-го класса экзамены пройдут 27 июля, для 6-го класса – 28 июля, для 9-11-го классов – 29 июля и для 10-го класса – 30 июля.
По оценкам специалистов, в экзаменах примут участие более 20 тысяч учащихся. На выполнение тестов участникам дается 120 минут. Для сдающих созданы все условия.