Ўзбекистон ва Бангладеш кўп томонлама ҳамкорликни кенгайтирмоқчи
Бош вазир ўринбосари-инвестициялар ва ташқи савдо вазири Ж. Ходжаев Бангладеш Халқ Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси М. Аламни қабул қилди.
Учрашувда икки мамлакат ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Ўзаро савдо ҳажмини ошириш йўналишида божхона тартиб-таомилларини соддалаштириш, ўзаро кўргазма ва ярмаркаларни ташкил этиш каби аниқ амалий чора-тадбирлар кўриш режалаштирилди.
Қайд этилганидек, Ўзбекистонда Бангладеш инвестициялари иштирокида ташкил қилинган 36 корхона, шу жумладан 100 фоиз хорижий капиталга эга 35 та корхона рўйхатга олинган. Бу рақамлар икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликнинг ҳақиқий салоҳиятини акс эттирмайди вас шу сабабли бу борада инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлиги таъкидланди.
Истиқболли йўналишларни кўриб чиқишда Ўзбекистонда синтетик толалар ва аралаш матолар, тайёр тўқимачилик маҳсулотлари, дори воситалари ишлаб чиқаришни ташкил этиш, мева-сабзавотларни чуқур қайта ишлаш бўйича лойиҳалар шакллантириш таклиф этилди.
Учрашув давомида томонларни қизиқтирган бошқа масалалар ҳам муҳокама қилинди. Томонлар эришилган келишувларни ҳайётга татбиқ қилиниши Ўзбекистон билан Багладеш ўртасидаги муносабатларни ривожлантиришга туртки беришига ишонч билдирдилар.

Узбекистан и Бангладеш намерены расширять многостороннее партнерство
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Ж.Ходжаев принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Народной Республики Бангладеш в Республике Узбекистан М.Алама.
В ходе встречи обсуждены перспективы расширения многопланового сотрудничества между двумя странами.
В части взаимной торговли планируется принять конкретные практические меры для увеличения ее объемов, в том числе за счет упрощения таможенных процедур, организации взаимных выставок и ярмарок.
Отмечалось, что в Узбекистане зарегистрировано 36 предприятий, созданных с участием бангладешских инвестиций, в том числе 35 – со 100% иностранным капиталом. Эти цифры не отражают реальный потенциал взаимодействия двух стран, в этой связи подчёркивалась важность наращивания инвестиционного сотрудничества.
При рассмотрении перспективных направлений было предложено организовать в Узбекистане производство синтетических волокон и смесовых тканей, готовых текстильных изделий, лекарственных препаратов, разработать проекты по глубокой переработке овощей и фруктов.
В ходе встречи были обсуждены и другие вопросы, представляющие взаимный интерес. По итогам стороны выразили уверенность, что практическая реализация договоренностей придаст импульс развитию отношений между Узбекистаном и Багладеш.