Афғонистон ташқи ишлар вазири в.б. билан учрашув
Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири в.б. Владимир Норов “Афғонистон: хавфсизлик ва иқтисодий ривожланиш” мавзусидаги Халқаро конференцияда иштирок этиш учун мамлакатимизга ташриф буюрган Афғонистон ташқи ишлар вазири в.б. Амирхон Муттаки билан уҳрашди.
Учрашувда Афғонистон делегацияси Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Афғонистон бўйича Халқаро конференсия ўтказиш ташаббуси ўз вақтида ва зарур эканлиги, бўлажак тадбир жаҳон ҳамжамиятига Афғонистондаги вазият бўйича батафсил маълумот олиш имконини беришини таъкидлади.
Афғонистон мамлакатнинг энг яқин ва ишончли шериги бўлган ва шундай бўлиб қолажак Ўзбекистон билан ҳамкорликни давом эттириш ва кенгайтириш тарафдори эканлиги алоҳида таъкидланди.
А.Муттаки Афғонистон ҳудуди бундан буён Ўзбекистон ва минтақанинг бошқа давлатлари учун хавф туғдирмаслигини билдирди.
Афғонистон делегацияси  раҳбари Ўзбекистон томонига Афғонистонга Термиз шаҳридаги кўп функцияли транспорт-логистика хаби, шунингдек, энергетика ва инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш орқали кўрсатилаётган инсонпарварлик ёрдами учун самимий миннатдорлик билдирди.
В.Норов афғон томонини халқаро ҳамжамиятнинг асосий талабларини тез фурсатларда бажариш, жумладан, кенг вакилликка асосланган ҳукумат тузиш, аёллар ва миллий озчиликлар ҳуқуқларига риоя этиш, қизларнинг тўлақонли мактаб таълими билан таъминлаш бўйича самарали чоралар кўришга чақирди.

Встреча с и.о. главы МИД Афганистана
И.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов провел встречу с и.о. министра иностранных дел Афганистана Амир Ханом Муттаки, прибывшим в нашу страну для участия в Международной конференции на тему «Афганистан: безопасность и экономическое развитие».
В ходе встречи афганской делегацией отмечалось, что инициатива Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева по проведению Международной конференции по Афганистану является очень своевременно и востребованной, так как предстоящее мероприятие позволит мировому сообществу получить детальную информацию о ситуации в Афганистане.
Подчеркнута приверженность афганской стороны к поддержанию и наращиванию взаимодействия с Узбекистаном, который является и будет оставаться самым близким и надежным партнером страны.
А.Муттаки заверил, что территория Афганистана больше не будет представлять угрозы для Узбекистана и других государств региона.
Глава афганской делегации выразил искреннюю признательность узбекской стороне за оказываемое гуманитарное содействие Афганистану, в том числе через Многофункциональный транспортно-логистический хаб в г.Термезе, а также реализацию энергетических и инфраструктурных проектов.
В.Норов призвал афганскую сторону принять действенные меры по скорейшему выполнению основных требований международного сообщества, в том числе по созданию правительства на основе широкого представительства, соблюдению прав женщин и национальных меньшинств, обеспечению доступа девочек к получению полноценного школьного образования.