Ўзбекистон Президенти халқаро конференция иштирокчиларига ўз Мурожаатини йўллади
Бугун пойтахтимиздаги «Tashkent City» халқаро ишбилармонлик марказининг Конгресс холлида “Афғонистон: хавфсизлик ва иқтисодий тараққиёт” мавзуидаги Афғонистон бўйича халқаро конференция ўз ишини бошлади.
Анжуманда 20 дан ортиқ давлатдан, шунингдек, етакчи халқаро тузилмалар – БМТ, Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти, Европа Иттифоқи, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотидан 100 нафардан ортиқ иштирокчилар қатнашмоқда.
Афғонистон Муваққат ҳукумати делегациясига ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи Амирхон Муттакий бошчилик қилмоқда.
Анжуманни Ўзбекистон ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи Владимир Норов кириш сўзи билан очди.
Давлатимиз раҳбарининг ташқи сиёсат масалалари бўйича махсус вакили Абдулазиз Комилов Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг анжуман иштирокчиларига мурожаатини ўқиб эшиттирди.
Давлатимиз раҳбари ўз мурожаатида конференция ишида БМТ Бош котиби вакили, жаноб Маркус Поцелнинг иштирок этаётгани БМТнинг Афғонистонда тинчлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш мақсадларига содиқлигидан далолат беришини таъкидлаган.
Ўзбекистон Президенти, шунингдек, ЕИ ва Европа давлатлари, Хитой, Россия, АҚШ, Марказий ва Жанубий Осиё, Яқин Шарқ, Осиё-Тинч океани минтақаси давлатларининг махсус вакиллари иштирок этиши бугунги учрашувнинг аҳамиятини янада оширгани қайд этди. Таъкидланганидек, форум иштирокчилари Афғонистон муаммоларини ҳал этиш бўйича қарорлар қабул қилишда, афғон халқига ёрдам кўрсатишда бевосита иштирок этади.
Давлатимиз раҳбари Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти раҳбарлари, шунингдек, халқаро молия институтлари ва етакчи таҳлил марказлари вакилларининг ушбу форумда иштирок этаётганинидан мамнуният билдирди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Президенти ўз Мурожаатида ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи Амирхон Муттакий бошчилигидаги Афғонистон делегациясини мамлакатимизга ташрифи билан қутлади.

Президент Узбекистана в своем обращении участникам международной конференции отметил ее представительный характер
2022-07-26 | Экономика
Сегодня в столичном Конгресс-центре Международного делового центра «Tashkent City» начала свою работу Международная конференция по Афганистану на тему «Афганистан: безопасность и экономическое развитие».
В работе конференции участвуют свыше 100 участников более чем из 20 стран, а также ведущих международных структур – ООН, Продовольственной и сельскохозяйственной организации, Евросоюза, Организации исламского сотрудничества, Организации экономического сотрудничества.
Делегацию Временного правительства Афганистана возглавляет исполняющий обязанности министра иностранных дел Амир Хан Муттаки.
Конференцию открыл вступительным словом исполняющий обязанности министра иностранных дел Узбекистана Владимир Норов.
Специальный посланник главы нашего государства по вопросам внешней политики Абдулазиз Камилов зачитал обращение к участникам конференции Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. В нем подчеркнуто:
Участие в ее [конференции] работе представителя Генерального секретаря ООН господина Маркуса Потцеля является свидетельством неизменной приверженности Организации Объединенных Наций целям укрепления мира и стабильности в Афганистане.
Значение сегодняшней встречи усиливает участие специальных представителей Европейского союза и стран Европы, Китая, России, США, государств Центральной и Южной Азии, Ближнего и Среднего Востока, Азиатско-Тихоокеанского региона. Вы непосредственно вовлечены в принятие решений по урегулированию проблем Афганистана и оказанию помощи афганскому народу.
Мы рады видеть на нашем форуме руководителей Организации исламского сотрудничества, Организации экономического сотрудничества, а также представителей международных финансовых институтов и ведущих аналитических центров.
Приветствуем представительную афганскую делегацию во главе с исполняющим обязанности министра иностранных дел Амиром Ханом Муттаки.