ШҲТ ҳудудида қишлоқ хўжалигини ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 25 июл куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Ж. Ходжаев Шанхай ҳамкорлик ташкилотига (ШҲТ) аъзо давлатлар қишлоқ хўжалиги вазирларининг VII – йиғилишида иштирок этди.
Йиғилишда Ҳиндистон, Қозоғистон, ХХР, Қирғизистон, Покистон, Россия, Тожикистон мутасадди вазирлик ва идоралари раҳбарлари, шунингдек, ШҲТ ва БМТ ФАО нинг Марказий Осиё бўйича раҳбарияти иштирок этди.
Ж. Ходжаев ўз қутлов сўзида ШҲТ Котибиятининг БМТ Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (ФАО) билан ушбу икки ташкилот ўртасида қабул қилинган 2020-2023 йилларга мўлжалланган Қўшма ҳаракатлар режасини амалга ошириш борасидаги ишларига юқори баҳо бериб, "ўсиш нуқталарини" ишга солиш ва минтақада қишлоқ хўжалиги соҳасида салоҳиятни тўлиқ очиб беришга қаратилган қатор конструктив таклифларни илгари сурди. Жумладан, илм-фанга асосланган технологиялар ва инновацияларни жорий этиш, рақамлаштириш, тўпланган тажриба ва билимлар алмашиш, томорқа хўжаликлари ва боғдорчиликни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш зарурлиги таъкидланди.
ШҲТ маконида агроекологик қишлоқ хўжалигини оммалаштириш ва илгари суриш, шунингдек ФАО билан ҳамкорликда агросекторни ривожлантиришга қаратилган йирик лойиҳаларни ҳайётга татбиқ этиш бўйича фаол чоралар кўриш таклиф этилди.
Агротуризмни ривожлантириш, ушбу соҳада фаол тажриба алмашиш, шунингдек, доимий равишда қўшма халқаро фестивалларни ташкил этиш бўйича комплекс дастурни қабул қилиш истиқболлари қайд этилди.
Қишлоқ хўжалигига ихтисослашган олий таълим муассасалари ўртасида яқин ҳамкорликни йўълга қўйиш зарурлиги кадрлар тайёрлаш борасида минтақанинг барча мамлакатлари учун устувор ёъналиш экани таъкидланди. Гап технологик жиҳатдан ҳамкорликни ривожлантириш, илмий-тадқиқот ва тажриба-конструкторлик ишларига, кадрлар тайёрлаш ва зарур инфратузилмани яратишга ўзаро инвестициялар киритиш ҳақида кетмоқда. Ушбу ташаббусни амалга ошириш ёълидаги биринчи қадам сифатида ШҲТга аъзо давлатлар яқинда Тошкентда очилган Халқаро қишлоқ хўжалиги университети билан ҳамкорликни ёълга қўйишга таклиф этилди.
Учрашув якунида аграр соҳадаги ўзаро ҳамкорликнинг кенг кўламли масалалари юзасидан фикр алмашилди. Шунингдек, ШҲТга аъзо давлатларнинг "ақлли" қишлоқ хўжалиги ва агроинноватсиялар соҳасидаги Ўзаро ҳамкорлик қилиш консепсияси лойиҳаси маъқулланди. Ушбу ҳужжат бутун минтақада озиқ-овқат хавфсизлигини мустаҳкамлашнинг катта истиқболларини очиб беради.

Обсуждены перспективы развития сельского хозяйства в регионе ШОС
25 июля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Ж.Ходжаев принял участие в работе VII-го совещания министров сельского хозяйства государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС).
В работе заседания также приняли участие руководители ответственных министерств и ведомств Индии, Казахстана, КНР, Кыргызстана, Пакистана, России, Таджикистана, а также руководство ШОС и ФАО ООН по Центральной Азии.
Выступая с приветственным словом Ж.Ходжаев высоко оценил работу Секретариата ШОС по взаимодействию с Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН (ФАО) в рамках реализации Плана совместных действий между двумя организациями на 2020-2023 годы, а также выдвинул ряд конструктивных предложений, направленных на задействование «точек роста» и полное раскрытие потенциала в сфере сельского хозяйства в регионе. В частности, подчёркнута необходимость внедрения наукоемких технологий и инноваций, цифровизации, обмена накопленным опытом и знаниями, оказания всесторонней поддержки развитию приусадебных хозяйств и садоводства.
Предложено принять активные меры для популяризации и продвижения агроэкологического сельского хозяйства на пространстве ШОС, а также запуска совместно с ФАО крупных проектов по развитию агросектора.
Отмечена перспективность принятия комплексной программы по развитию агротуризма, активного обмена опытом в данной сфере, а также организации регулярных совместных международных фестивалей.
В части подготовки кадров – приоритетном для всех стран региона направлении – подчеркнута необходимость наладить тесное взаимодействие между высшими учебными заведениями, специализирующимися на аграрном деле. Речь о развитии партнерства по технологической части, взаимных инвестициях в научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы, подготовку кадров и создание необходимой инфраструктуры. В качестве первого шага к реализации инициативы страны-участницы ШОС были приглашены установить сотрудничество с Международным сельскохозяйственным университетом, который совсем недавно был открыт в Ташкенте.
По итогам встречи удалось провести обмен мнениями по широкой повестке вопросов взаимодействия в аграрной сфере. Также был одобрен проект Концепции взаимодействия государств-членов ШОС в сфере «умного» сельского хозяйства и агроинноваций, открывающей большие перспективы укрепления продовольственной безопасности во всем регионе.