2022-07-25 | Иқтисодиёт
Бош вазир ўринбосари – Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазири Жамшид Қўчқоров Японияидан ташриф буюрган делегатсия вакиллари билан учрашув ўтказди.
Учрашувда Япониянинг “JIC Holding Co. Ltd”, “BMA365 Chub Inbound Association”, “Global Communication Co. Ltd”, “Rokugo Cooperation”, “Care Support Global Cooperative”, “Mitachi Ring Cooperative”, “Yokunaru Co. Ltd” va “Tokai Sonpo Co. Ltd” каби корхоналар вакиллари иштирок этдилар. Шунингдек, учрашувда Ўзбекистон томонидан Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири Нозим Хусанов ҳамда Прогнозлаштириш ва макроиқтисодий тадқиқотлар институти директори Умид Обидхаджаевлар иштирок этишди.
Учрашувдан кўзланган асосий мақсад – Ўзбекистон ва Япония ўртасидаги икки томонлама иқтисодий ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболларини муҳокама қилиш.
Учрашувда томонлар иқтисодий ҳамкорлик, ишбилармонлик муҳитини ривожлантириш, меҳнат миграцияси, шунингдек, кадрларнинг касбий билим даражасини ошириш масалаларини муҳокама қилдилар. Томонлар ташқи меҳнат миграциясининг ҳолати ва асосий кўрсаткичлари, ишга қабул қилиш ва ишга жойлаштириш тартиблари ҳақида қисқача маълумот бердилар. Шу тариқа, Япония меҳнат бозорида рўйхатга олинган хорижлик ходимларнинг асосий қисми Ветнам, Хитой ва Филиппиндан келгани таъкидланди. Иш билан бандликнинг асосий йўналишлари қурилиш , меҳмонхона бизнеси, қишлоқ хўжалиги, тиббиёт (касаллар ва қарияларни парвариш қилиш), кемасозлик ва бошқалар.
Япония томони самарали тажриба алмашиш ва замонавий саноат технологияларини ўрганиш учун чет тилини биладиган малакали кадрларга эҳтиёж ортиб бораётганини алоҳида таъкидлади. Шу муносабат билан, томонлар Ўзбекистонда Касбий ва тил ўргатиш маркази ҳамда Японияда меҳнат муҳожирларини 24 соат давомида қўллаб-қувватлаш марказини ташкил этиш имкониятларини кўриб чиқишга келишиб олдилар.
Томонлар 21 июл куни “Япония-Ўзбекистон ўртасида меҳнат муносабатлари ва касбий таълимни ривожлантириш истиқболларига бағишланган 2-меҳнат форуми” деб номланган форум ҳақида ҳам ўз таассуротлари билан ўртоқлашдилар. Меҳмонлар, ўз навбатида, форум икки томонлама ҳамкорликни кенгайтириш ва мустаҳкамлашда самарали платформа бўлиб хизмат қилганини таъкидладилар.
Учрашув якунлари бўйича томонлар ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш ва қўшма ташаббусларни қўллаб-қувватлашдан манфаатдор эканликларини билдирдилар.

Встреча с представителями прибывшей делегации из Японии
Текущего года заместитель Премьер-министра – Министр экономического развития и сокращения бедности Джамшид Кучкаров встретился с представителями делегации из Японии.
В состав делегации вошли представители японских деловых кругов в лице руководителей компаний “JIC Holding Co. Ltd”, “BMA365 Chub Inbound Association”, “Global Communication Co. Ltd”, “Rokugo Cooperation”, “Care Support Global Cooperative”, “Mitachi Ring Cooperative”, “Yokunaru Co. Ltd” и “Tokai Sonpo Co. Ltd”. На встрече также приняли участие министр занятости и трудовых отношений Нозим Хусанов и директор Института прогнозирования и макроэкономических исследований Умид Обидхаджаев. Цель – обсуждение текущего состояния и перспектив двустороннего экономического сотрудничества Узбекистана и Японии.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы экономического сотрудничества, развития бизнес-среды, трудовой миграции, а также повышения уровня профессионального образования кадров. Стороны предоставили краткую информации о состоянии и основных показателях внешней трудовой миграции, процедурах найма и трудоустройства. Так, было подчеркнуто, что на трудовом рынке Японии преобладающее число зарегистрированных иностранных служащих являются выходцами из Вьетнама, Китая и Филиппин. Основными сферами найма выступает строительный сектор, гостиничный бизнес, сельское хозяйство, медицина (уход за больными и престарелыми), судостроение и т.д.
Японская сторона подчеркнула растущую потребность в квалифицированных кадрах, владеющих знанием иностранного языка для эффективного обмена опытом и изучения современных отраслевых технологий.
В этой связи, стороны договорились о рассмотрении возможности создания Центра профессионального и языкового обучения кадров в Узбекистане и Круглосуточного центра поддержки трудящихся-мигрантов в Японии. Также стороны поделились впечатлениями о прошедшем 21го июля форуме под названием «2-й трудовой форум, посвященный перспективам развития трудовых отношений и профессионального образования между Японией и Узбекистаном». Гости отметили, что в свою очередь форум послужил эффективной площадкой для расширения и укрепления двустороннего сотрудничества.
По итогам встречи стороны выразили заинтересованность в дальнейшем расширении взаимовыгодного сотрудничества и поддержке совместных инициатив.