Олий, ўрта махсус ва профессионал таълим ташкилотларида хотин-қизларнинг таълим олишларини қўллаб-қувватлашга доир чора-тадбирлари тўғрисидаги қарор бўйича маълумот
2022-07-20 | Иқтисодиёт
Республикамиздаги хотин-қизларнинг таълим олишлари учун қулай шарт-шароитлар яратиш, уларнинг илмий салоҳияти ва малакасини тизимли ошириб боришни қўллаб-қувватлашга қаратилган чора-тадбирлар доирасида Давлатимиз раҳбари томонидан 2022 йил 18 июлда “Олий, ўрта махсус ва профессионал таълим ташкилотларида хотин-қизларнинг таълим олишларини қўллаб-қувватлашга доир чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-323 сонли қарори имзоланди.
Мазкур қарорга мувофиқ республикадаги барча хусусий, хорижий ва давлат олий, ўрта махсус ва профессионал таълим ташкилотларида кундузги, сиртқи ва кечки таълим шаклида тўлов-контракт асосида таълим олаётган хотин-қизларга фоизсиз таълим кредитларини тақдим этиш тизими жорий этилмоқда.
Бунда, тижорат банклари томонидан талаба қизлар учун 14 фоизли ставкада имтиёзли кредитлар расмийлаштирилади ҳамда фоиз тўловлар Молия вазирлиги ҳузуридаги Таълим кредитини молиялаштириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан тижорат банкларига қоплаб берилади. Таълим кредитининг фақат асосий қисми талаба томонидан унинг расмий ўқиш муддати тугаганидан кейин еттинчи ойдан бошлаб 7 йил мобайнида қайтарилади.
Масалан, олий таълим муассасасининг 1 босқичида ўқиётган талаба қиз имтиёзли таълим кредитини олса, ушбу кредитнинг бутун даври – 11 йил мобайнида фоиз ставкалари давлат бюджетидан қоплаб борилади, кредитнинг асосий қисмини қайтариш талаба томонидан у олий таълим муассасини тугатгандан кейин (олти ой ўтиб) 7 йил давомида ойма-ой бўлинган ҳолда қайтарилади.
Маълумот учун: имтиёзли таълим кредитини расмийлаштириш учун қуйидагилар талаб этилади:
- имтиёзли таълим кредити олиш тўғрисидаги тижорат банкига ариза;
- кредит олувчининг шахсини тасдиқловчи ҳужжати;
- таълим муассасасининг тўлов-контракт шартномаси;
- кредит олувчининг доимий даромад манбаига эга бўлган оила аъзолари (ота-онаси, ака-укаси, опа-синглиси, турмуш ўртоғи) ёки учинчи шахс биргаликда қарз олувчининг тижорат банкининг кредит сиёсати ва ички тартибига мувофиқ имтиёзли таълим кредити қайтарилишининг таъминоти бўйича ҳужжат.
Бунда, «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри»га кирган оилаларнинг хотин-қизларига ажратиладиган имтиёзли таълим кредити бўйича гаров ва кафиллик талаб этилмайди.
Имтиёзли таълим кредити табақалаштирилган тўлов-контрактни ва табақалаштирилган тўлов-контрактнинг минимал миқдорига тенг бўлган бир марталик бошқа тўловларни амалга ошириш учун ҳамда қўшма таълим дастурларининг Ўзбекистон Республикасидан ташқаридаги ўқиш даври учун ажратилмайди.
Бундан ташқари, кўплаб фуқаролар томонидан билдирилган таклифлар инобатга олинган ҳолда қарорга мувофиқ профессионал таълим муассасалари ҳамда таълим муассасаларининг сиртқи ва кечки таълим шаклида ўқиётган талабалар учун ҳам имтиёзли таълим кредити ажратилиши йўлга қўйилмоқда.

О постановлении: “О мерах по поддержке образования женщин в высших, средних специальных и профессиональных образовательных учреждениях”
2022-07-20 | Экономика
В рамках мер, направленных на создание благоприятных условий для получения образования женщинами в республике, поддержку системного повышения их научного потенциала и квалификации, главой нашего государства 18 июля 2022 года был подписан указ № УП-323 “О мерах по поддержке образования женщин в высших, средних специальных и профессиональных образовательных организациях”.
Согласно данному постановлению во всех частных, зарубежных и государственных высших, средних специальных и профессиональных образовательных учреждениях республики внедряется система предоставления беспроцентных образовательных кредитов женщинам, обучающимся на платно-контрактной основе в форме дневного, заочного и вечернего образования.
При этом льготные кредиты для девушек-студенток будут оформляться коммерческими банками по ставке 14 процентов, а процентные платежи будут возмещаться коммерческим банком за счет средств фонда финансирования образовательных кредитов при Министерстве финансов. А основная часть образовательного кредита погашается студентом в течение 7 лет, начиная с седьмого месяца после окончания его формального срока обучения.
Например, если студент, обучающийся на 1-м курсе высшего учебного заведения, получает льготный образовательный кредит, то весь период этого кредита будет равен в общей сложности 11 лет, процентные ставки за этот период покрываются из государственного бюджета, а погашение основной части кредита осуществляется студентом ежемесячно в течение 7 лет после шести месяцев со дня формального окончания высшего учебного заведения.
Для справки: для оформления льготного образовательного кредита необходимо:
- заявление в коммерческий банк о предоставлении льготного образовательного кредита;
- документ, удостоверяющий личность заемщика;
- платно-контрактное соглашение образовательного учреждения;
-документ об обеспечении возврата льготного образовательного кредита поручителями-членами семьи заемщика (родителями, братьями, сестрами, супругами) или третьими лицами, имеющими постоянный источник дохода в соответствии с кредитной политикой и внутренним распорядком коммерческого банка заемщика.
При этом не требуется залога и поручительства по льготному образовательному кредиту, выделяемому женщинам из семей, включенных в “Единый реестр социальной защиты”.
Льготный образовательный кредит не предоставляется для осуществления платежа повышенного контракта и других единовременных платежей, равных минимальной сумме повышенного контракта, а также на период обучения за пределами Республики Узбекистан по совместным образовательным программам.
Кроме того, с учетом предложений, высказанных многочисленными гражданами, в соответствии с постановлением предусматривается выделение льготного образовательного кредита для студентов профессиональных образовательных учреждений и образовательных учреждений, обучающихся в заочной и вечерней формах обучения.