Грузия ташқи ишлар вазири билан учрашув
2022 йил 19 июль куни Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири в.б. Владимир Норов Грузия ташқи ишлар вазири Илия Дарчиашвили билан учрашув ўтказди.
И.Дарчиашвили Грузия Бош вазири Иракли Гарибашвили бошчилигидаги делегация таркибида мамлакатимизга келган.
Музокаралар чоғида Грузия ташқи ишлар вазири мамлакатимизда Янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегияси доирасида амалга оширилаётган тизимли чора-тадбирларни юқори баҳолади. Грузиянинг Ўзбекистон билан барча соҳаларда кенг кўламли ҳамкорликни ривожлантириш тарафдори эканлиги таъкидланди. Томонлар давлатлараро ҳамкорликнинг долзарб масалаларини атрофлича муҳокама қилдилар. Сиёсат, иқтисодиёт, транспорт, туризм ва маданият соҳаларидаги алоқаларни жадаллаштириш бўйича аниқ таклифлар кўриб чиқилди.
Транспорт-транзит соҳасида ўзаро ҳамкорлик учун салмоқли салоҳият мавжудлиги қайд этилди. Хусусан, Ўзбекистон логистика марказлари ва Грузия денгиз портларидан товарларни экспорт қилиш ва импорт қилишда самарали фойдаланиш, юкларни ташишда ўзаро аснода чегирмалар ва имтиёзлар бериш, Марказий Осиё ва Жанубий Кавказни боғлайдиган транспорт   йўлаклари тизимини яратиш юзасидан аниқ чора-тадбирларни амалга ошириш муҳимлиги таъкидланди. Томонларнинг халқаро институтлар доирасидаги ҳамкорликни давом эттиришга тайёрлиги таъкидланди.
Маданий-гуманитар алмашинувларни жадаллаштириш мақсадида Ўзбекистон ва Грузия маданият ва кино кунларини ўтказиш, шунингдек, биргаликда илмий-техник тадқиқотларни амалга ошириш бўйича келишиб олинди. Учрашув якунида Ўзбекистон Республикаси ва Грузия Ташқи ишлар вазирликлари ўртасида 2022-2024 йилларга мўлжалланган Ҳамкорлик дастури имзоланди.
Музокаралар натижалари Ўзбекистон ва Грузия ташқи сиёсат идоралари раҳбарларининг ОАВ вакиллари учун матбуот учун баёнотида эълон қилинди.

Встреча с главой МИД Грузии
19 июля 2022 года и.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов провел встречу с министром иностранных дел Грузии Илией Дарчиашвили, прибывшим в нашу страну в составе делегации во главе с Премьер-министром Ираклием Гарибашвили.
В ходе переговоров глава МИД Грузии высоко оценил реализуемые в нашей стране системные меры в рамках Стратегии развития Нового Узбекистана. И.Дарчиашвили подтвердил приверженность Грузии к наращиванию всестороннего сотрудничества с Узбекистаном в сферах, представляющих взаимный интерес. Стороны подробно обсудили актуальные вопросы двусторонней повестки. Рассмотрены конкретные предложения по активизации связей в сферах политики, экономики, транспорта, туризма и культуры.
Отмечено наличие значительного потенциала для взаимодействия в транспортно-транзитной области. В частности подчеркивалась важность эффективного использования логистических центров Узбекистана и морских портов Грузии для экспорта и импорта товаров, взаимного предоставления скидок и льгот при транспортировке грузов, создания системы транспортных коридоров, связывающих Центральную Азию и Южный Кавказ. Подчеркнута готовность сторон к продолжению взаимодействия в рамках международных институтов.
В целях активизации культурно-гуманитарных обменов достигнута договоренность о проведении на взаимной основе Дней культуры и кино, а также организации совместных научно-технических исследований. По итогам встречи подписана Программа сотрудничества между Министерствами иностранных дел Республики Узбекистан и Грузии на 2022-2024 годы.
****
Итоги переговоров были озвучены в ходе пресс-подхода глав внешнеполитических ведомств Узбекистана и Грузии для представителей СМИ.