ЖИДУ битирувчиларига диплом топшириш маросими тўғрисида
Халқаро муносабатлар ва халқаро иқтисодий муносабатлар, сиёсатшунослик ва халқаро ҳуқуқ йўналишлари бўйича таҳсил олган 195 нафар йигит-қиз олий ўқув юрти дипломини қўлга киритдилар.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири в.б. Владимир Норов, ЖИДУ ректори Содиқ Сафоев ва Ўзбекистоннинг хориждаги дипломатик ваколатхоналари раҳбарлари сўзга чиқиб, битирувчиларни ҳаётидаги муҳим босқични якунлагани билан табриклади ҳамда уларнинг касбий фаолиятида муваффақиятлар тилади.
Қайд этилганидек, Янги Ўзбекистонни ривожлантириш стратегияси доирасида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг асосий мезонлари сифатида ёшларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, истеъдод ва қобилиятини роёбга чиқариш каби вазифаларга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бу масала давлатимиз раҳбарининг доимо диққат марказида бўлиб, айнан навқирон авлод вакиллари Янги Ўзбекистон ва Учинчи Ренессанс даври бунёдкорлари саналишади.
Маълум қилинганидек, бугунги кунда Ташқи ишлар вазирлиги марказий аппарати ходимларининг 40 фоиздан ортиғи ЖИДУ битирувчилари ташкил этади. Шунингдек, Ўзбекистоннинг хориждаги дипломатик ваколатхоналари ва консуллик муассасалари раҳбарларидан 12 нафари Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университетини тамомлаган.
Мамлакатимиз манфаатларини халқаро миқёсда самарали илгари суриш бўйича Ташқи ишлар вазирлиги зиммасига юкланган мамлакатимиз манфаатларини халқаро майдонда самарали илгари суриш, хорижий шериклар билан фаол ҳамкорлик қилиш, фуқароларнинг қонуний ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш каби вазифаларнинг сифатли бажарилишини фақат билимли, юқори малакали, иқтидорли ва ҳар томонлама ривожланган юксак маънавий-ахлоқий фазилатларга эга мутахассисларгина таъминлаши мумкинлигига алоҳида эътибор қаратилди. Шу муносабат билан бўлажак дипломатларга доимий равишда ўз устида ишлаш, билим, тажриба ва малака оширишга интилиш, инноватсион услубларини татбиқ этишга чақирилди.

О церемонии вручения дипломов выпускникам УМЭД
В Университете мировой экономики и дипломатии состоялась торжественная церемония вручения дипломов выпускникам 2021/2022 учебного года.
Дипломы об окончании вуза в направлениях международных и международных экономических отношений, политологии и международного права получили 195 молодых людей.
На мероприятии выступили и.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов, ректор УМЭД Содик Сафоев и главы дипломатических представительств Узбекистана за рубежом, которые поздравили выпускников с завершением важного этапа в жизни и пожелали им успехов на профессиональном поприще.
Отмечалось, что ключевыми критериями реформ, осуществляемых в рамках Стратегии развития Нового Узбекистана, определены всесторонняя поддержка молодежи, защита ее прав и законных интересов, реализация талантов и способностей. Данный вопрос всегда находится в центре внимания Главы государства, так как именно представители молодого поколения являются созидателями Нового Узбекистана и Третьего Ренессанса. Сообщалось, что сегодня более 40% сотрудников центрального аппарата МИД составляют выпускники УМЭД, а 12 глав дипломатических миссий и консульских учреждений Узбекистана за рубежом окончили Университет мировой экономики и дипломатии.
Акцентировано внимание на то, что только образованные, высококвалифицированные, талантливые и всесторонне развитые кадры, обладающие высокими духовно-нравственными качествами, могут обеспечить качественную реализацию возложенных на МИД задач по эффективному продвижению интересов страны на международной арене, осуществлению активного взаимодействия с зарубежными партнерами, защите законных прав и интересов граждан Узбекистана за рубежом. В этой связи озвучен призыв к будущим дипломатам постоянно работать над собой, стремиться к повышению знаний, опыта и квалификации, внедрять инновационные методы работы.