Жамшид Ходжаев Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигига раҳбар этиб тайинланди
Жорий йилнинг 16 июлида номзоди Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари томонидан маъқулланганидан сўнг, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармони билан Жамшид Абдухакимович Ходжаев Инвестициялар ва ташқи иқтисодий алоқалар масалалари бўйича Бош вазир ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири лавозимига тайинланди.
Тайинловдан олдин Жамшид Ходжаев Қишлоқ хўжалиги вазирлигига раҳбарлик қилиб келган. Ушбу лавозимдан олдин у 2017 йилдан 2019 йилгача ташқи савдо вазири бўлиб ишлаб келган. Ундан аввал эса Ўзбекистон Ташқи иқтисодий фаолият Миллий банки раисининг биринчи ўринбосари лавозимида фаолият юритиб, ғазначилик, ташқи иқтисодий фаолият, ахборот технологиялари, лойиҳавий молиялаштириш ва бошқа департаментлар ишини мувофиқлаштирган.
Шунингдек, у Ҳисоб палатаси раисининг биринчи ўринбосари – Давлат бюджетига тушумларнинг тўлиқлигини назорат қилиш инспекцияси бошлиғи лавозимида фаолият юритган, Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармасини ташкил қилиш, унинг фаолиятини тартибга солишнинг тўлақонли меъёрий-ҳуқуқий базасини ишлаб чиқиш, шунингдек Жамғарма ресурс базасини янада мустаҳкамлаш бўйича таклифларни ишлаб чиқишда бевосита иштирок этган.
2021 йил 10 сентябрдан бошлаб Жамшид Ходжаев Тошкент Давлат аграр университети ректори вазифасини бажарувчиси лавозимига ҳам тайинланди.
Маълумот учун: Жамшид Ходжаев 1979 йилда Фарғона вилоятининг Қўқон шаҳрида туғилган. 2000 йилда Тошкент Давлат Иқтисодиёт Университетини тамомлаган. Ж.Ходжаев Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан иқтидорли талабалар учун ташкил этилган Умид жамғармасининг стипендияси соҳиби. 2002 йилда Европа Давлат бошқаруви институтини (EIPA) тамомлаган, шундан сўнг 2003 йилда Бирмингем университетида (Буюк Британия) халқаро иқтисодий муносабатлар, давлат бошқаруви мутахассислиги бўйича МВА даражасига эга бўлган.
Commerzbank (Германия), ХВЖ (АҚШ), Standard Банк (ЖАР), JPMorgan Chase (АҚШ), Россия Банки (РФ), Natixis (Франция), KB Kookmin (Жанубий Корея), DBS (Сингапур), Credit Suisse (Швейцария) каби қатор хорижий ташкилотларнинг тренинг ва ўқув курсларида қатнашган.

Жамшид Ходжаев возглавил Министерство инвестиций и внешней торговли
16 июля текущего года Указом Президента Республики Узбекистан, после одобрения депутатами Законодательной палаты Олий Мажлиса кандидатуры, на должность заместителя Премьер-министра по вопросам инвестиций и внешнеэкономических связей – министра инвестиций и внешней торговли назначен Жамшид Абдухакимович Ходжаев.
Ранее Жамшид Ходжаев возглавлял Министерство сельского хозяйства. До этой должности с 2017 по 2019 годы он занимал должность министра внешней торговли. Еще раньше работал первым заместителем председателя Национального банка внешнеэкономической деятельности Узбекистана, где курировал департаменты казначейства, внешнеэкономической деятельности, информационных технологий, проектного финансирования и другие.
Также занимал должность первого заместителя председателя Счетной палаты – начальника Инспекции по контролю за полнотой поступлений в Государственный бюджет, принимал непосредственное участие в создании Фонда реконструкции и развития Республики Узбекистан, разработке полноценной нормативно-правовой базы по регулированию его деятельности, а также предложений по дальнейшему укреплению ресурсной базы Фонда.
С 10 сентября 2021 года на Жамшида Ходжаева также возложена должность временно исполняющего обязанности ректора Ташкентского государственного аграрного университета.
Для справки: Жамшид Ходжаев родился в 1979 году в г.Коканде Ферганской области. В 2000 году окончил Ташкентский государственный экономический университет. Ж.Ходжаев является стипендиатом Фонда «Умид», созданного по инициативе Президента Республики Узбекистан для одаренных студентов. В 2002 году окончил Европейский институт государственного управления (EIPA), сразу после чего в 2003 году получил степень МВА в Университете Бирмингема (Великобритания) по специальности международные экономические отношения, государственное управление.
Прошёл ряд зарубежных тренингов и учебных курсов таких организаций как Commerzbank (ФРГ), МВФ (США), Standard Bank (ЮАР), JPMorgan Chase (США), Банка России (РФ), Natixis (Франция), KB Kookmin (Южная Корея), DBS (Сингапур), Credit Suisse (Швейцария) и других организаций.