Ўзбекистон-Туркманистон: Туризм соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги битим имзоланди
Туркманистон президенти Сердар Бердимуҳамедовнинг 14 июль куни Ўзбекистонга давлат ташрифи давомида Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати ва Туркманистон Ҳукумати ўртасида туризм соҳасида ҳамкорлик тўғрисида битим имзоланди.
Мазкур битим кучга кирган кундан бошлаб бундан аввалгилари, яъни 1996 йил 16 январдаги Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати ва Туркманистон Ҳукумати ўртасида туризм соҳасида ҳамкорлик тўғрисида битим ва 2009 йил 25 февралдаги Ўзбекистон Республикаси «Ўзбектуризм» миллий компанияси ва Туркманистон туризм ва спорт бўйича давлат қўмитаси ўртасида туризм соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги битим ўз кучини йўқотади.
Ҳужжатда томонлар “Буюк Ипак йўли”, “Бир саёҳат - бутун минтақа” ва бошқа қўшма туристик маршрутлар ҳамда брендларни илгари суришга қаратилган халқаро конференциялар, форумлар, семинарлар ва кўргазмалар ташкил этиш ҳамда оммавий ахборот воситаларида нашрлар чоп этиш белгиланган. Битим оммавий ахборот воситаларида реклама компанияларини ўтказиш, таништирув саёҳатлари ва кадрлар тайёрлаш ва қайта тайёрлаш ҳамда туризм соҳаси вакиллари учун малака оширишларни ташкил этиш, маълумотлар алмашиниш, мавжуд комби (қўшма) туристик йўналишларни янада ривожлантириш ва янгиларини ишлаб чиқиш, шунингдек, трансчегаравий туристик алмашинувни ривожлантириш бўйича келишилган чора-тадбирларни амалга оширишга қаратилган.
Мазкур битимнинг имзоланиши ва амалга оширилиши Туркманистондан Ўзбекистонга туристик оқимни янада кўпайтиришга, Ўзбекистон туристик брендининг Туркманистон бозорида танилишига ва икки мамлакат туризми индустрияси субъектлари ўртасида алоқаларни фаоллаштиришга ёрдам беради.

Узбекистан-Туркменистан: подписано соглашение о сотрудничестве в сфере туризма
14 июля в ходе государственного визита Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова в Узбекистан между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Туркменистана было подписано соглашение о сотрудничестве в сфере туризма.
Документом предусматривается широкое освещение в средствах массовой информации совместных международных конференций, форумов, семинаров и выставок, направленных на продвижение туристического потенциала стран и совместных туристических маршрутов “Великий Шелковый путь”, “Одно путешествие - весь регион”.
Соглашение направлено на реализацию согласованных мер по проведению рекламных кампаний в средствах массовой информации, ознакомительных поездок и организации обучения и переподготовки кадров, повышения квалификации для представителей туристической отрасли, обмену информацией, дальнейшему развитию существующих и разработке новых комбинированных (совместных) туристических направлений, а также развитию трансграничного туристского обмена.
Подписание и реализация настоящего Соглашения будет способствовать дальнейшему увеличению туристического потока из Туркменистана в Узбекистан, узнаваемости туристского бренда Узбекистана на рынке Туркменистана и активизации связей между субъектами индустрии туризма двух стран.
Соглашение о сотрудничестве в сфере туризма между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Туркменистана от 16 января 1996 года и соглашение о сотрудничестве в сфере туризма между Национальной компанией Республики Узбекистан «Узбектуризм» и Государственным комитетом Туркменистана по туризму и спорту от 25 февраля 2009 года утрачивают силу.