“Коррупцияга қарши муросасиз кураш” мавзусида давра суҳбати
Молия вазири ўринбосари Одилбек Исаков раислигида “Коррупцияга қарши - муросасиз кураш” мавзусига бағишланган йиғилиш ўтказилди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигининг департамент директорлари, Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси масъул ходими, Ўзбекистон Республикаси Мусулмонлари идораси масъул вакили иштирок этдилар.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазири ўринбосари - Одилбек Исаков сўзга чиқиб Молия вазирлиги ҳамда вазирлик тизимларидаги ташкилотларнинг Коррупция ҳолатини танқидий муҳокама қилиб, тизимдаги мавжуд муаммоларни бартараф этиш бўйича аниқ чора-тадбирларни белгилаш лозимлигини билдириб ўтди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси жиноятга имкон берган сабаблар ва шарт-шароитларни бартараф этиш тўғрисидаги келтирилган ҳолатлар юзасидан муҳокама қилинди. Шу билан бирга, Молия вазирлиги тизимида Коррупция  ҳолатлари аксарият ҳолларда турли коррупсиявий схемалардан фойдаланган ҳолда буджет маблағларини талон-тарож қилиш билан боғлиқлиги тўғрисида тўхталиб ўтилди.
Молия вазирлиги тизим ходимларининг Одоб ахлоқ қоидаларига тўхталинди ҳамда коррупсиянинг диний жиҳатдан ҳам тақиқланган омил эканлигига эътибор қаратилди. Одоб-ахлоқ қоидалари ҳуқуқбузарликларни олдини олиш, ҳуқуқбузарликни келтириб чиқарувчи сабаблар ва шарт-шароитларини бартараф этиш, Молия вазирлиги тизими ходимларини юксак ҳуқуқий онг руҳида тарбиялаш, Ўзбекистон Республикаси Конститутсияси, Қонунлари ва бошқа норматив-ҳуқуқий хужжатлар талаблари асосида ўз иш фаолиятларини ташкиллаштириш, фуқароларнинг ва эркинликларига хурмат билан қарашга ё‘налтирилган.
Йиғилиш якунида, Молия вазири ўринбосари томонидан Молия вазирлиги Коррупцияга қарши курашиш комплаенс-назорат бўлимига Вазирлик ва унинг тизимидаги ташкилотларда Коррупцияга  қарши курашиш ва коррупсиявий ҳолатларни аниқлаш ҳамда уларни барвақт олдини олиш тизими самарадорлигини ошириш, Коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатда бўлиш муҳитини янада кучайтириш ҳамда бу борада вазирлик ҳамда унинг тизимидаги ташкилот раҳбарларининг шахсий маъсулятини оширишга қаратилган бир қатор топшириқлар берилди.

Круглый стол на тему "Бескомпромиссная борьба с коррупцией”
30 июня текущего года под председательством заместителя министра финансов Одилбека Исакова состоялось совещание на тему “Противодействие коррупции - бескомпромиссная борьба”.
На совещании приняли участие директора департаментов Министерства финансов Республики Узбекистан, ответственный сотрудник Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан, а также ответственный представитель управления мусульман Республики Узбекистан.
Заместитель министра финансов Республики Узбекистан Одилбек Исаков в своем выступлении критически обсудил состояние коррупции в Министерстве финансов и организациях системы министерства, отметив необходимость принятия конкретных мер по устранению имеющихся проблем в системе.
На совещании были обсуждены представленные Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан случаи об устранении причин и условий, способствовавших совершению преступления. При этом было отмечено, что случаи коррупции в системе Минфина в большинстве случаев связаны с хищением бюджетных средств с помощью использования различных коррупционных схем.
Также отдельно остановились на правилах поведения сотрудников системы Министерства финансов, а также обращено внимание на то, что коррупция является запрещенным религией фактором. Правила поведения направлены на предупреждение правонарушений, устранение причин и условий, порождающих правонарушения, воспитание работников системы Министерства финансов в духе высокого правового сознания а также уважительного отношения к правам и свободам граждан, организацию их трудовой деятельности на основе требований Конституции, законов и других нормативно-правовых актов Республики Узбекистан.
В завершении совещания заместителем министра финансов были даны поручения отделу комплаенс-контроля по противодействию коррупции Министерства финансов провести ряд мероприятий, направленных на повышение эффективности системы противодействия коррупции и выявления коррупционных проявлений и их раннего предупреждения в министерстве и его системных организациях, дальнейшее усиление атмосферы нетерпимого отношения к коррупции и повышение персональной ответственности руководителей министерства и его системных организаций в этом направлении.