Евросиё иқтисодий комиссияси билан ўзаро ҳамкорлик масалалари кўриб чиқилди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзаков Евросиё иқтисодий комиссияси (ЕИК) Ҳайати раиси Михаил Мясникович бошчилигидаги ЕИК делегациясини қабул қилди.
Учрашув чоғида Ўзбекистоннинг кузатувчи давлат мақомида ЕИК билан ўзаро ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди. Томонлар ўзаро манфаатли иқтисодий ҳамкорлик, тенгҳуқуқлилик ва миллий манфаатлар ҳисобга олиниши тамойилларига, шунингдек, Ўзбекистоннинг ЕИК мамлакатлари билан инвестициявий, савдо-иқтисодий, транспорт ва логистика соҳаларида янада яқин ҳамкорлик қилиши учун қўшимча имкониятлар яратиш бўйича қўшма чора-тадбирларни амалга оширишга ўзаро содиқлигини таъкидладилар.
Муҳокама якунлари бўйича томонлар Ўзбекистон Республикаси ҳукумати ва ЕИКнинг 2021-2023 йилларга мўлжалланган амалдаги Қўшма тадбирлар режасига Ҳамкорликнинг қўшимча йўналишлари рўйхатини имзоладилар. Унда мамлакатнинг тегишли вазирлик ва идораларининг ЕИКнинг тегишли бўлинмалари билан савдо, саноат, божхона ва солиқ маъмуриятчилиги, техник жиҳатдан тартибга солиш, санитария ва фитосанитария стандартлари, энергетика, фармацевтика, меҳнат миграцияси ва бошқа соҳаларда ўзаро ҳамкорлик қилиш чора-тадбирлари кўзда тутилган.

Рассмотрены вопросы взаимодействия с Евразийской экономической комиссией
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардор Умурзаков принял делегацию Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) во главе с председателем Коллегии ЕЭК Михаилом Мясниковичем.
В ходе встречи обсуждены вопросы взаимодействия Узбекистана с ЕАЭС в статусе государства-наблюдателя. Стороны озвучили взаимную приверженность принципам взаимовыгодного экономического сотрудничества, равноправия и учета национальных интересов, а также реализации совместных мер по созданию дополнительных возможностей для более тесной работы Узбекистана со странами ЕАЭС в инвестиционной, торгово-экономической и транспортно-логистической сферах.
По итогам обсуждения стороны подписали Перечень дополнительных направлений сотрудничества к действующему Плану совместных мероприятий Правительства Республики Узбекистан и ЕЭК на 2021-2023 годы, который включает в себя меры по взаимодействию профильных министерств и ведомств страны с соответствующими подразделениями ЕЭК по таким направлениям, как торговля, промышленность, таможенное
и налоговое администрирование, техническое регулирование, санитарные и фитосанитарные стандарты, энергетика, фармацевтика, трудовая миграция и другие сферы.