Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 7 июль куни Лондон шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзаков Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) Президенти Одиль Рено-Бассо билан учрашди.
Томонлар хусусий секторни қўллаб-қувватлаш, саноат ва ижтимоий соҳада экологик тоза энергия ва ресурслар билан таъминлашга оид ечимларни илгари суриш, шунингдек, Ўзбекистон иқтисодиёти тармоқларининг инвестициявий жозибадорлигини ошириш бўйича навбатдаги чора-тадбирлар кўришни назарда тутган ҳолда икки томонлама ҳамкорликни чуқурлаштириш масалаларига эътибор қаратдилар.
ЕТТБ раҳбари Ўзбекистонда амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар дастури ижросини ва қўшма ташаббусларни илгари суришни янада қўллаб-қувватлашга содиқлигини билдирди.
Қиймати 1 миллиард евродан зиёд 16 лойиҳадан иборат амалдаги инвестициявий портфелнинг амалга оширилиши атрофлича кўриб чиқилди. Қайд этиш жоизки, ЕТТБ 2021 йилда Ўзбекистонда 22 лойиҳани амалга ошириш учун 600 миллион евродан ортиқ инвестициялар киритган. Мулоқот чоғида мавжуд масалаларни ҳал қилиш ва кўриб чиқилаётган лойиҳаларнинг амалий ижросини жадаллаштириш мақсадида ўзаро ҳамкорликни янада кучайтириш алгоритмлари ишлаб чиқилди.
Музокаралар кун тартибидан Ўзбекистон экспорт салоҳиятини ошириш, минтақавий транспорт йўналишларини ривожлантириш, шунингдек, аёллар ва ёшлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш йўналишларида Банк билан ҳамкорлик қилиш масалалари ҳам ўрин олди.
ЕТТБ раҳбарияти хусусийлаштириш жараёнларида очиқлик ва ошкораликни таъминлаш, шунингдек, бозорнинг барча иштирокчилари учун рақобатбардош ва тенг ҳуқуқли муҳит яратиш бўйича норматив-ҳуқуқий базани такомиллаштириш бўйича ишларни давом эттиришга тайёрлигини билдирди.
Учрашув якунида эришилган келишувларни илгари суриш ва кўп қиррали шерикликнинг янги йўналишларини ишлаб чиқиш устида биргаликда ишлашга келишиб олинди. Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги ва ЕТТБ ўртасида Ўзбекистонда ирригация тизимидаги сув таъминоти соҳасида институционал бошқарувни ривожлантириш ва рақамлаштириш бўйича ҳамкорлик тўғрисида ўзаро англашув Меморандуми имзоланди.

Issues of further development of cooperation with the European Bank for Reconstruction and Development were discussed
2022-07-08 | Economics
Deputy Prime Minister - Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Sardor Umurzakov met with President of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) Odile Renaud–Basso in London.
The parties focused on the issues of deepening bilateral cooperation, taking into account further measures to support the private sector, promote environmentally friendly energy and resource solutions in the industry and the social sector, as well as elevate the investment attractiveness of various sectors of the Uzbek economy.
The Head of the EBRD expressed commitment to further support the implementation of the program of socio-economic reforms implemented in Uzbekistan and the promotion of joint initiatives.
The progress on the implementation of the current investment portfolio, consisting of 16 projects worth over 1 billion euros, was reviewed in detail. It is worth noting that in 2021, the EBRD invested more than 600 million euros to implement 22 projects in Uzbekistan. During the dialogue, algorithms for further interaction were developed to address existing issues and accelerate the practical implementation of the projects under consideration.
The meeting agenda also included issues of cooperation with the Bank in the areas of increasing the export potential of Uzbekistan, the development of regional transport routes, as well as support for women's and youth entrepreneurship.
The EBRD management expressed readiness to continue working to improve the regulatory framework to ensure openness and transparency in privatization processes, as well as to create a competitive and equal environment for all market participants.
Following the meeting, the parties agreed to continue joint activities to promote the agreements reached and to work out new areas of multifaceted partnership. A Memorandum of Understanding was also signed between the Ministry of Investment and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Water Resources of the Republic of Uzbekistan and the EBRD regarding cooperation in the development of institutional management and digitalization in the irrigation water supply sector in Uzbekistan.