Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 7 июль куни Лондон шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзаков Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) Президенти Одиль Рено-Бассо билан учрашди.
Томонлар хусусий секторни қўллаб-қувватлаш, саноат ва ижтимоий соҳада экологик тоза энергия ва ресурслар билан таъминлашга оид ечимларни илгари суриш, шунингдек, Ўзбекистон иқтисодиёти тармоқларининг инвестициявий жозибадорлигини ошириш бўйича навбатдаги чора-тадбирлар кўришни назарда тутган ҳолда икки томонлама ҳамкорликни чуқурлаштириш масалаларига эътибор қаратдилар.
ЕТТБ раҳбари Ўзбекистонда амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар дастури ижросини ва қўшма ташаббусларни илгари суришни янада қўллаб-қувватлашга содиқлигини билдирди.
Қиймати 1 миллиард евродан зиёд 16 лойиҳадан иборат амалдаги инвестициявий портфелнинг амалга оширилиши атрофлича кўриб чиқилди. Қайд этиш жоизки, ЕТТБ 2021 йилда Ўзбекистонда 22 лойиҳани амалга ошириш учун 600 миллион евродан ортиқ инвестициялар киритган. Мулоқот чоғида мавжуд масалаларни ҳал қилиш ва кўриб чиқилаётган лойиҳаларнинг амалий ижросини жадаллаштириш мақсадида ўзаро ҳамкорликни янада кучайтириш алгоритмлари ишлаб чиқилди.
Музокаралар кун тартибидан Ўзбекистон экспорт салоҳиятини ошириш, минтақавий транспорт йўналишларини ривожлантириш, шунингдек, аёллар ва ёшлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш йўналишларида Банк билан ҳамкорлик қилиш масалалари ҳам ўрин олди.
ЕТТБ раҳбарияти хусусийлаштириш жараёнларида очиқлик ва ошкораликни таъминлаш, шунингдек, бозорнинг барча иштирокчилари учун рақобатбардош ва тенг ҳуқуқли муҳит яратиш бўйича норматив-ҳуқуқий базани такомиллаштириш бўйича ишларни давом эттиришга тайёрлигини билдирди.
Учрашув якунида эришилган келишувларни илгари суриш ва кўп қиррали шерикликнинг янги йўналишларини ишлаб чиқиш устида биргаликда ишлашга келишиб олинди. Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги ва ЕТТБ ўртасида Ўзбекистонда ирригация тизимидаги сув таъминоти соҳасида институционал бошқарувни ривожлантириш ва рақамлаштириш бўйича ҳамкорлик тўғрисида ўзаро англашув Меморандуми имзоланди.

Обсуждены вопросы дальнейшего расширения сотрудничества с Европейским банком реконструкции и развития
2022-07-08 | Экономика
7 июля текущего года в г.Лондоне прошла встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардора Умурзакова с президентом Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Одиль Рено-Бассо.
В центре внимания сторон были вопросы углубления двустороннего сотрудничества, имея ввиду дальнейшие меры по поддержке частного сектора, продвижению экологически чистых энергетических и ресурсных решений в промышленности и социальной сфере, а также повышению инвестиционной привлекательности различных секторов экономики Узбекистана.
Главой ЕБРР была выражена приверженность дальнейшей поддержке реализации программы социально-экономических реформ, осуществляемых в Узбекистане и продвижению совместных инициатив.
Был предметно рассмотрен ход реализации текущего инвестиционного портфеля, состоящего из 16 проектов на сумму свыше 1 млрд евро. Стоит отметить, что в 2021 году ЕБРР инвестировал более 600 миллионов евро для реализации 22 проектов в Узбекистане. В ходе диалога были выработаны алгоритмы дальнейшего взаимодействия по решению имеющихся вопросов и ускорению практической имплементации рассматриваемых проектов.
На повестке переговоров также стояли вопросы сотрудничества с Банком по направлениям наращивания экспортного потенциала Узбекистана, развития региональных транспортных маршрутов, а также поддержки женского и молодежного предпринимательства.
Руководством ЕБРР была выражена готовность продолжить работу по совершенствованию нормативно-правовой базы для обеспечения открытости и прозрачности в приватизационных процессах, а также создании конкурентной и равной среды для всех участников рынка.
По итогам переговоров стороны договорились продолжить совместную деятельность по продвижению достигнутых договоренностей и проработке новых направлений многопланового партнерства. Также был подписан Меморандум о взаимопонимании между Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, Министерством водного хозяйства республики Узбекистан и ЕБРР в отношении сотрудничества по развитию институционального управления и цифровизации в секторе ирригационного водоснабжения в Узбекистане.