2022-07-08 | Иқтисодиёт
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирининг биринчи ўринбосари Омонулло Насритдинходжаев бошчилигида “Societe Generale”нинг Марказий Осиё ва Кавказ минтақавий директори Тейбой Гулиев делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди.
Маълумот учун: “Societe Generale” француз молиявий конгломерати бўлиб, банк бозорида "катта тўртлик" қаторига киради.
2017 йилдаги кўрсаткичлари бўйича учинчи йирик банк ҳисобланади. Активлар сони бўйича дунёда 20 ўринни эгаллайди. 2011 йилдан бошлаб жаҳон тизимида аҳамиятга эга банклар орасида туради. Ушбу учрашувда томонлар банк трансформацияси, банк операцияларини амалга ошириш, банк томонидан энергетика, транспорт, нефт ва газ соҳасидаги лойиҳаларни молиялаштириш, шунингдек, инвеститсия имкониятларини аниқлаш, бозорга кириш қоидалари ва стратегик маслаҳатлар бериш масалаларини муҳокама қилдилар. Учрашув якунида томонлар қўшма лойиҳалар доирасида икки томонлама самарали ҳамкорликни кенгайтиришни давом эттиришга келишиб олдилар.

Встреча с делегацией Societe Generale
Текущего года состоялась встреча первого заместителя министра финансов Республики Узбекистан Омонулло Насритдинходжаева с делегацией Societe Generale во главе с Региональным директором по странам Центральной Азии и Закавказья Societe Generale г-жой Тейбой Гулиевой.
Для информации: Societe Generale - французский финансовый конгломерат и входит в «большую четверку» на банковском рынке.
По показателю 2017 года считается третьим по величине банком. Занимает 20-е место в мире по количеству активов. С 2011 года входит в число банков мирового системного значения.
На данной встрече стороны обсуждали вопросы банковской трансформации, банковских транзакций, финансирование банком проектов в сфере энергетики, транспорта, нефти и газа, а также вопросы определения инвестиционных возможностей, правил доступа к рынкам и предоставления стратегических консультаций.
В заключении встречи, стороны договорились продолжать расширение двустороннего плодотворного сотрудничества в рамках совместных проектов.