Ж.Байрамов билан телефон орқали мулоқот ҳақида
Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири в.б. Владимир Норов Озарбайжон Республикаси ташқи ишлар вазири Жейхун Байрамов билан телефон орқали мулоқот қилди.
Икки мамлакат ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиевнинг Ўзбекистон Республикасига давлат ташрифи якунлари бўйича эришилган келишувларни амалга ошириш борасидаги саъй-ҳаракатларни жадаллаштиришга томонларнинг тайёрлиги тасдиқланди.
Вазирлар келгуси тадбирлар жадвали, шу жумладан Тошкент шаҳрида "Ўзбекистон-Озарбайжон-Туркия" шаклидаги уч томонлама учрашув ташкил этиш юзасидан келишиб олдилар.
Ж.Байрамов Қорақалпоғистонда тинчлик, барқарорлик ва барқарор ривожланишни таъминлаш бўйича Ўзбекистон Раҳбарияти томонидан кўрилаётган чора-тадбирларни Озарбайжон тўлиқ қўллаб-қувватлашини билдирди. Давлатнинг суверенитети ва ҳудудий яхлитлигига қарши ҳар қандай ҳаракатларга йўъл қўймаслик муҳимлиги қайд этилди.

О телефонном разговоре с Дж.Байрамовым
6 июля 2022 года и.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов провел телефонный разговор с Министром иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхуном Байрамовым.
Стороны подробно обсудили актуальные вопросы дальнейшего укрепления отношений стратегического партнерства между двумя странами.
Подтвержден обоюдный настрой на активизацию усилий по реализации договоренностей, достигнутых по итогам государственного визита Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в Республику Узбекистан.
Министры согласовали график предстоящих мероприятий, в том числе организацию трехсторонней встречи в формате «Узбекистан-Азербайджан-Турция» в городе Ташкенте.
Дж.Байрамов выразил полную поддержку Азербайджаном принимаемых Руководством Узбекистана мер по обеспечению мира, стабильности и устойчивого развития в Каракалпакстане. Отмечена недопустимость любых действий против суверенитета и территориальной целостности государства.