Олий ва ўрта махсус таълим вазирининг ўринбосари билан учрашув
Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири в.б. Владимир Норов Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирининг профессионал таълимни ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари Саодат Сиддиқова билан учрашув ўтказди.
Учрашувдан кўзланган асосий мақсад Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан аҳолини касб-ҳунарга тайёрлаш ва профессионал таълим марказлар фаолиятини такомиллаштириш бўйича видеоселектор йиғилишида белгилаб берилган вазифаларни амалга оширишда Ташқи ишлар вазирлиги ҳамда Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ўртасидаги ҳамкорликни кучайтириш масалаларини муҳокама қилишдан иборат.
Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги ва хориждаги дипломатик ваколатхоналарниг мамлакатимиз ҳудудларида ташкил этилаётган профессионал тайёргарлик марказларига ҳар томонлама кўмаклашишлари тўғрисида келишувга эришилди. Хусусан, дунёнинг етакчи мамлакатлари тажрибасини ўрганиш асосида мазкур муассасалар фаолиятини яхшилаш бўйича аниқ, асосли таклифлар ишлаб чиқилади.
Ушбу марказлар фаолиятига хорижий мутахассислар ва консалтинг компанияларини жалб қилиш режалаштирилмоқда. Ўзбекистонлик мутахассисларини ўқитиш бўйича хорижий тузилмалар иштирокида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш кўзда тутилган.
Ўзбекистон Республикасининг чет элдаги ҳар бир дипломатик ваколатхонасини мамлакатимизнинг барча ҳудудларидаги касбий таълим марказларига бириктириш таклиф этилди.

Встреча с замглавы МВССО
И.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов провел встречу с заместителем министра высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан по вопросам развития профессионального образования Саодат Сиддиковой.
Основной целью встречи стало обсуждение вопросов усиления взаимодействия между МИД и МВССО в реализации задач, озвученных  Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым в ходе видеоселекторного совещания по мерам профессионального обучения населения и совершенствования деятельности моноцентров.
Достигнута договоренность о посильном содействии МИД Республики Узбекистан и загранучреждений создаваемым в регионах нашей страны центрам профессиональной подготовки. В частности, на основе изучения опыта ведущих стран мира будут выработаны конкретные, обоснованные предложения по дальнейшему улучшению деятельности указанных учреждений.
Планируется привлечение иностранных специалистов и консалтинговых компаний к работе центров профессионального обучения. Предусматривается реализация совместных проектов в Узбекистане с участием зарубежных центров по обучению узбекских специалистов.
Предложено закрепить каждую дипломатическую миссию Республики Узбекистан за рубежом к центрам профессионального обучения во всех регионах нашей страны.