БОМКА дастури доирасида гендер масалалари бўйича семинар-тренинг ташкил этилди
Семинар аввалида ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларда, ҳусусан божхона тизимида гендер тамойилларининг муҳимлилик даражаси ҳамда Ўзбекистон Республикасининг гендер сиёсати ва хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш соҳасидаги эришилган ютуқлар ҳақида сўз борди.
Тренинг давомида ҳуқуқ-тартибот ва божхона идораларида гендер сиёсати бўйича халқаро экспертлар томонидан халқаро даражадаги гендер муаммоси бўйича маълумотлар тақдим этилди. Ушбу маълумотлар ёрдамида эса иштирокчилар учун гендер тамойилларига амал қилиш концепциясини чуқурроқ тушуниш имкони яратилди.
Шунингдек, миллий даражада ва кундалик касбий фаолият давомида гендер масаласини интеграция қилишнинг зарур инструментлари тақдим этилди.
Тренинг давомида амалий мисоллар келтирилиб аёлларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини гендерга боғлиқ холда кенгайтиришни қўллаб-қувватлаш воситалари муҳокама қилинди.
Шу билан бирга трансчегаравий шароитда божхона органлари ходимларининг касбий вазифаларини бажаришда гендер ҳусусиятларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ушбу семинар-тренинг БОМКА 10 дастурининг инсон ҳуқуқлари, гендер тенглиги ва ижтимоий ҳимояга муҳтож гуруҳларни қўллаб-қувватлашга эътибор қаратган ҳолда маҳаллий иқтисодий ривожланиш орқали чегара ҳудудларида яшаш шароитларини яхшилаш мақсадида трансчегаравий ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича 4-компоненти доирасида ташкил этилди.

В рамках Программы БОМКА 10 организован двухдневный тренинг по гендерным вопросам
Участники семинара ознакомились с международной гендерной перспективой с целью улучшения их понимания вопросов гендерной проблематики на международном уровне с тем, чтобы обеспечить более глубокое понимание концепции учета гендерной проблематики и предоставить необходимые инструменты для интеграции гендерной повестки дня в деятельность на национальном уровне и в повседневную профессиональную деятельность.
В ходе тренинга европейские эксперты европейские эксперты поделились практическими примерами и организовали обсуждение инструментов, обеспечивающих поддержку расширения прав и возможностей женщин с учетом гендерных аспектов.
Особое внимание было уделено гендерной специфике при осуществлении профессиональных обязанностей сотрудниками таможенных органов в трансграничном контексте.
Тренинг проводился в рамках Компонента 4 БОМКА 10 по улучшению трансграничного сотрудничества для улучшения условий жизни в приграничных районах посредством местного экономического развития, с акцентом на права человека, гендерное равенство и поддержку уязвимых групп.
Мероприятие проведено, принимая во внимание важность учета гендерной проблематики в деятельности государственных правоохранительных и таможенных органов и опираясь на достижения Республики Узбекистан в области гендерной политики и поддержки женщин.