Автотранспорт воситаларидан фойдаланишда аҳолига қўшимча қулайликлар яратиш чора-тадбирлари тўғрисида
2022-06-29 | Ҳужжатлар
Мамлакатимизда автотранспорт воситалари ҳайдовчилари учун қўшимча қулайликларни яратиш, аҳолининг автотранспорт воситаларидан фойдаланиш билан боғлиқ муаммоларини тезкорлик билан ҳал этиш, шунингдек, фуқароларимизнинг бу борадаги истаклари амалга оширилишини таъминлаш мақсадида:
1. Кенг жамоатчилик билан ўтказилган очиқ мулоқот доирасида аҳолидан автотранспорт воситалари ойналарининг тусини ўзгартиришга рухсатнома бериш учун тўлов ставкалари миқдорини камайтириш
ҳамда автомототранспорт воситаларини техник кўрикдан ўтказиш муддатларини қайта кўриб чиқиш бўйича таклифлар келиб тушаётганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
2. 2022 йил 1 июлдан бошлаб:
енгил автотранспорт воситаларининг орқа ён ойналари тусини ўзгартириш (қорайтириш) учун рухсатнома олиш тартиби бекор қилинсин;
жисмоний ва юридик шахсларнинг енгил автотранспорт воситалари олд ён ойналари тусини ўзгартиришга (қорайтиришга) рухсатнома берганлик учун тўлов миқдори базавий ҳисоблаш миқдорининг
саккиз баравари этиб белгилансин.
3. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ 2022 йил 1 сентябрдан бошлаб:
а) ишлаб чиқарилганига ўн йилгача бўлган жисмоний шахсларга тегишли енгил автомототранспорт воситаларини техник кўрикдан
ўтказиш ихтиёрий равишда амалга оширилади;
б) енгил автомототранспорт воситаларини мажбурий техник кўрикдан ўтказишнинг қуйидаги муддатлари белгиланади:
ишлаб чиқарилганига ўн бир йилдан ўн тўрт йилгача бўлган енгил автомототранспорт воситалари – икки йилда бир марта;
ишлаб чиқарилганига ўн беш йил ва ундан ортиқ бўлган енгил автомототранспорт воситалари – бир йилда бир марта.
Бунда мазкур муддатлар тижорат асосида йўловчилар ташиш фаолиятида фойдаланиладиган енгил автомототранспорт воситалари
учун татбиқ этилмайди.
4. Автотранспорт воситалари ойналарининг тусини ўзгартиришга (қорайтиришга) рухсатнома бериш Ягона интерактив давлат хизматлари портали билан бир қаторда ички ишлар органлари йўл ҳаракати хавфсизлиги бўлинмалари томонидан ҳам амалга ошириш тартиби жорий этилсин.
Ички ишлар вазирлиги (П.Бобожонов) манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда 2022 йил 1 сентябрга қадар ойналари тусини ўзгартиришга (қорайтиришга) рухсат берилган автотранспорт воситасига бўлган эгалик ҳуқуқи ўзгарганда, давлат рақами белгиси алмаштирилганда ёки автотранспорт воситаси эгасининг маълумотларида ўзгариш бўлганда автотранспорт воситалари ойналарининг тусини ўзгартиришга (қорайтиришга) берилган рухсатноманинг амал қилиш муддатини автоматик тарзда сақлаб қолиш тартибини жорий этсин.
5. Ўзбекистон Республикаси ҳукуматининг айрим қарорларига иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
6. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

О мерах по созданию дополнительных удобств населению при использовании автотранспортных средств
В стране в целях создания дополнительных удобств для водителей автотранспортных средств, оперативного решения проблем населения, связанных с использованием автотранспортных средств, а также обеспечения реализации пожеланий граждан в данном направлении:
1. Принять к сведению, что в рамках открытого диалога, проведенного с широкой общественностью, от населения поступают предложения о снижении размеров ставок платежей за выдачу разрешения на установку тонировки на стекла автотранспортных средств и пересмотре сроков проведения технического осмотра автомототранспортных средств.
2. Начиная с 1 июля 2022 года:
отменить порядок получения разрешения на установку тонировки (затемнения) на задние боковые стекла легковых автотранспортных средств;
установить размер платы за выдачу разрешения на установку тонировки (затемнения) на передние боковые стекла легковых автотранспортных средств физических и юридических лиц в восьмикратном размере базовой расчетной величины.
3. Установить порядок, в соответствии с которым с 1 сентября 2022 года:
а) технический осмотр легковых автомототранспортных средств, принадлежащих физическим лицам, со дня производства которых прошло до десяти лет, проводится на добровольной основе;
б) устанавливаются следующие сроки проведения обязательного технического осмотра легковых автомототранспортных средств:
легковых автомототранспортных средств, со дня производства которых прошло от одиннадцати до четырнадцати лет, – один раз в два года;
легковых автомототранспортных средств, со дня производства которых прошло пятнадцать и более лет, – один раз в год.
При этом указанные сроки не распространяются на легковые автомототранспортные средства, используемые в деятельности по перевозке пассажиров на коммерческой основе.
4. Внедрить порядок выдачи разрешения на установку тонировки (затемнения) на стекла автотранспортных средств наряду с Единым порталом интерактивных государственных услуг также подразделениями безопасности дорожного движения органов внутренних дел.
Министерству внутренних дел (П. Бобожонов) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в срок до 1 сентября 2022 года внедрить порядок автоматического сохранения срока действия выданного разрешения на установку тонировки (затемнения) на стекла автотранспортных средств при изменении права собственности на автотранспортное средство, в отношении стекол которого выдано разрешение на установку тонировки (затемнения), смене государственного регистрационного номерного знака или изменении данных владельца автотранспортного средства.
5. Внести изменения и дополнения в некоторые решения правительства Республики Узбекистан согласно приложению.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.