Сурхондарёдаги ўрганишларда асосий эътибор аҳоли муаммоларини манзилли бартараф этишга қаратилди
Аввал хабар берганимиздек, Республика ишчи гуруҳининг Сурхондарё вилоятидаги фаолияти Бандихон тумани «Бандихон» маҳалласида жойлашган 7-сонли ихтисослаштирилган мактабда беш ташаббус доирасида амалга оширилаётган ишларни ўрганиш билан давом этди.
Айтиш керакки, муассасада ёшларнинг бўш вақтини мазмунли ўтказиш, уларни касб-ҳунарга ўргатиш, маданий-маърифий ва спорт тўгараклари ташкил этилган. Шунингдек, ушбу мактабда фаолият олиб бораётган «Заковат» клуби, рақс, доира, китобхонлик ва ахборот технологиялари саводхонлиги тўгараклари йўлга қўйилган. Гуруҳ вакиллари даставвал, мактабдаги ана шу тўгараклар фаолияти билан танишди.
Қолаверса, сектор раҳбарларининг бандликни таъминлаш, ижтимоий-иқтисодий кўмакка муҳтож оилаларга ёрдам кўрсатиш
ва жиноятчиликни «маҳаллабай» жиловлаш бўйича қилинган ишлар натижалари сарҳисоб қилинди.
Шундан сўнг, Бандихон тумани «Бандихон» маҳалла фуқаролар йиғинида ташкил этилган кутубхонада ёшларни китобхонликка жалб қилиш, китобга бўлган меҳрини ошириш борасида амалга оширилаётган ишлар билан яқиндан танишилди.
Шу ернинг ўзида маҳалла раиси, профилактика инспектори, ҳоким ёрдамчиси, хотин-қизлар фаоли ва ёшлар етакчисининг ҳамкорликдаги фаолияти юзасидан ҳисоботлари эшитилди.
Шу билан бирга маҳалла маркази биносида ташкил этилган маъмурий ҳуқуқбузарлик содир этган шахсларни “Onlayn” тарзда суддан ўтказиш жараёнлари маҳалла профилактика инспектори ҳамда Жиноят ишлари бўйича Бандихон суди раислари иштирокида ўтказилди.
Кейинги манзил Қизириқ тумани бўлди. Қизириқ туманида ҳам одамларни ишли қилиш орқали кўплаб муаммоларни ҳал қилиш учун амалий ишларга қўл урилмоқда. Шулардан бири тумандаги «Шодлик» маҳалласида ишга туширилган «Қизириқ текстиль» корхонасидир. Текстиль корхонасида ҳозирда 270 нафар хотин-қиз иш билан таъминланган бўлиб, уларнинг сафида «Аёллар дафтари», «Темир дафтар» ҳамда «Ёшлар дафтари»га киритилган хотин-қизлар ҳам бор.
Ҳудуддаги «Работак» маҳалласида ҳуқуқбузарлик ва жиноятчиликни барвақт жиловлаш мақсадида профилактика инспектори ҳамда ёшлар етакчиси ташаббуси билан «Қалқон гуруҳи» ташкил этилган. Унга уч нафар ёш жалб қилиниб, улар рация алоқа воситаси билан таъминланган. Бу эса гуруҳ вакилларининг олиб бораётган фаолияти давомида ҳуқуқбузарлик ёки жиноятчилик билан боғлиқ бирор ҳолат юз берганда бир-бирлари билан зудлик билан алоқага чиқишда, хабар беришда қулайлик яратади. Ишчи гуруҳ вакиллари маҳалла раиси, профилактика инспектори, ҳоким ёрдамчиси, хотин-қизлар фаоли ва ёшлар етакчисининг ҳамкорликдаги фаолияти юзасидан ҳисоботларини тинглаш чоғида ушбу ҳолат билан ҳам танишди.
Жараёнда ишчи гуруҳ аъзолари «Работак» маҳалласида яшовчи ҳунарманд Мирзали Раджабовнинг хонадонида ҳам бўлишди. Ўзини ўзи банд қилган фуқаронинг устоз-шогирд анъанаси асосида шогирдлар тайёрлаётгани, маҳалланинг бошқа манзилларида ҳам ҳунармандчилик устахоналарини ташкил этганликларига гувоҳ бўлишди. Қувонарлиси, бунинг орқасидан кўплаб қизириқлик ёшларнинг бандлиги таъминланмоқда.
Кейинги манзил Термиз туманидаги Ўзбекистон-Афғонистон чегарасидаги «Айритом» чегара-божхона постида бўлди. У ерда фуқаролар ва ходимлар учун яратилган шарт-шароитлар билан танишилди.
Жумладан, юк автомашиналарини божхона кўригидан ўтказиш учун замонавий рентген аппарати, фуқароларни ўтказиш пункти, интеграция қилинган божхона ахборот дастурлари фаолияти ва афзалликлари кўздан кечирилди.
Бир йўла тумандаги «Охунбобоев» маҳалласида жойлашган Термиз халқаро савдо мажмуасидаги қурилиш ишлари ва яратилаётган иш ўринлари орқали аҳолининг бандлигини таъминлаш ва доимий даромад манбаини яратиш амалиёти ҳам эътибордан четда қолмади. Ушбу савдо мажмуаси ҳудудида ишлаб чиқариш зонаси, омборхона, савдо маркази, меҳмонхона, хостел, автотураргоҳ, касалхона, автосервис ва ИИБ бинолари бунёд этилади.
Термиз шаҳар «Шодлик» маҳалласи ҳудудида авто йўлнинг қатнов қисмида инновацион пиёдалар ўтиш йўлаги қилинди. Бу эса пиёдалар ва транспорт воситалари учун қулайлик яратмоқда. Ишчи гуруҳ аъзолари ушбу жараёнга ўзлари гувоҳ бўлишди.
Ўрганишлардан сўнг, 24 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси Бахтиёр Исломов, Ички ишлар вазири Пўлат Бобожонов раҳбарлигидаги республика ишчи гуруҳи иштирокида Сурхондарё вилояти ҳокимлигида видео селектор тарзидаги йиғилиш бўлиб ўтди. Унда сектор ҳудудларида фуқароларнинг мурожаатлари билан ишлаш, соғлиқни сақлаш, аҳолининг бандлигини таъминлаш, ҳуқуқбузарлик ва жиноятчиликка қарши кураш, уларнинг олдини олиш ва бошқа бир қатор масалалар юзасидан олиб борилган ўрганиш ишлари танқидий муҳокама қилинди.
Вилоят ҳудудида истиқомат қилиб келаётган «Темир дафтар», «Аёллар дафтари» ва «Ёшлар дафтари»га киритилган фуқаролар, якка-ёлғиз яшовчилар, кам таъминланган, боқувчисини йўқотган оилаларнинг ҳолидан хабар олиш, уларнинг муаммоларини ижобий ҳал этиш борасида йўл қўйилган хато ва камчилликлар айтиб ўтилди.
Йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлашда йўл қурилиш соҳасидаги муаммолар, содир этилган жиноят келиб чиқиш сабаб ва омиллар судлар иштирокида муҳокама этилиши суст даражада эканлиги, гиёҳванд моддалари ва спиртли ичимликка ружу қўйган шахслар, руҳий касалликлар диспансери ҳисобида турувчи шахслар билан ишлаш, оила турмуш доирасида келиб чиқаётган низолар, оилаларнинг ажрим ёқасига келиб қолаётган вазиятлар бўйича мутасадди идора ва ташкилот раҳбарларининг фаолиятлари қаттиқ танқид қилинди.
Фаолияти давомида жиддий камчилликларга йўл қўйган бир қатор сектор раҳбарлари, идора ва ташкилот масъулларига нисбатан интизомий жазо чоралари қўлланилди.

Основное внимание в ходе изучений в Сурхандарье было уделено адресному решению проблем населения
Как мы уже ранее сообщали, деятельность республиканской рабочей группы в Сурхандарьинской области продолжилась изучением работы в рамках пяти инициатив, осуществляемой в специализированной школе №7, расположенной в махалле Бандихан Бандиханского района.
Следует отметить, что для содержательного проведения досуга молодежи, обучения их профессии, ремеслу в учреждении созданы культурно-просветительские и спортивные кружки. Также в школе действуют интеллектуальный клуб "Заковат", кружки по танцам, чтению и повышению грамотности в сфере информационных технологий. Члены рабочей группы подробно ознакомились с деятельностью данных школьных кружков.
Кроме того, подведены итоги работы руководителей секторов по обеспечению занятости населения, оказанию помощи семьям, нуждающимся в социальной и материальной поддержке, и предупреждению преступности на участке по системе «махаллабай».
После этого состоялось ознакомление с проводимой работой по популяризации чтения среди молодежи, формированию любви к книге на примере деятельности библиотеки, организованной в махаллинском сходе граждан «Бандихан» Бандиханского района.
Здесь же были заслушаны отчеты председателя махалли, инспектора профилактики, помощника хокима, активиста женщин и лидера молодежи о совместной деятельности, которая осуществляется в тесном взаимодействии.
Вместе с тем, судебные процессы в режиме “онлайн” в отношении лиц, совершивших административные правонарушения, организованные в здании махаллинского центра, были проведены с участием территориального инспектора профилактики и председателей Бандиханского районного суда по уголовным делам.
Следующим адресом посещения был Кизирикский район. Стоит отметить, что в районе эффективно проводится работа по решению проблем путем трудоустройства людей. Те, кто нуждался в работе, были устроены на предприятие «Кизирик текстиль», введенное в эксплуатацию в махалле Шодлик. В настоящее время на данном предприятии обеспечены рабочим местом 270 женщин, в их числе и те, кто включен в «Женскую», «Железную» и «Молодежную» тетради.
В махалле «Работак» по инициативе инспектора профилактики и лидера молодежи была создана группа «Щит» для раннего пресечения правонарушений и преступности. К ней были привлечены трое молодых людей, которые были обеспечены рациями. Во время работы это создает удобство участникам данной группы для того, чтобы быть всегда на связи, оперативно обмениваться информацией о происшествии правонарушения или преступления. Представители рабочей группы заслушали отчеты председателя махалли, инспектора профилактики, помощника хокима, активиста женщин и лидера молодежи о совместной деятельности.
В процессе работы члены рабочей группы побывали и в доме жителя махалли Работак – ремесленника Мирзали Раджабова. Они стали свидетелями того, как гражданин, занявший себя трудом, на основе традиции «учитель-ученик» готовил последователей, а также организовал ремесленные мастерские в других точках махалли. Отрадно, что благодаря этому, большая часть кизирикской молодежи обеспечена работой.
Следующим пунктом назначения стал погранично-таможенный пост «Айритом» на узбекско-афганской границе в Термезском районе. Здесь представители рабочей группы ознакомились с условиями, созданными для граждан и сотрудников.
В частности, были рассмотрены возможности и преимущества современных рентгеновских оборудований для таможенного досмотра грузовых автомобилей, пункты пропуска граждан, подробно изучили функции и преимущества интегрированных таможенных информационных программ.
Не осталась без внимания и практика обеспечения занятости населения и создания постоянного источника дохода за счет строительных работ и создаваемых рабочих мест в Термезском международном торговом комплексе, расположенном в махалле Охунбобоев. На территории этого торгового комплекса будут возведены производственная зона, склад, торговый центр, гостиница, хостел, автостоянка, больница, автосервис и здания ОВД.
На территории махалли Шодлик города Термеза на проезжей части автодороги установлен инновационный пешеходный переход. Это, безусловно, создает удобство для пешеходов и транспортных средств. Члены рабочей группы имели возможность лично убедиться в этом.
По итогам изучений 24 июня в здании хокимията Сурхандарьинской области проходило видеоселекторное совещание. Состоялось объективное и критическое обсуждение итогов изучений, проведенных на участках секторов, по вопросам осуществляемой работы в сферах обращений граждан, здравоохранения, обеспечения занятости населения, борьбы с правонарушениями и преступностью, их профилактики и по ряду другим вопросам.
Были отмечены недостатки, допущенные при работе с одинокими, малообеспеченными гражданами, потерявшими кормильца семьями, проживающими в области, включенными в «Железную», «Женскую» и «Молодежную» тетради, также упущениях в решении их проблем.
Была подвергнута серьезной критике деятельность руководителей ряда ответственных ведомств и организаций, которая осуществляется не на должном уровне, это: вопросы, связанные со сферой дорожного строительства, обеспечения безопасности дорожного движения, а также обсуждением с участием судов причин и факторов, лежащих в основе совершенного преступления, работой с лицами, страдающими алкогольной и наркозависимостью, состоящими на учете в психоневрологическом диспансере, изучением конфликтов, возникающих в семейно-бытовой сфере, распадом семей.
Дисциплинарные взыскания были применены к ряду руководителей секторов, ответственных ведомств и организаций, которые в ходе своей деятельности допустили ряд серьезных недостатков.