Ўзбекистон Президенти глобал ривожланиш масалаларига бағишланган саммитда иштирок этади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпиннинг таклифига биноан бугун, 24 июнь куни, “БРИКС плюс” форматидаги Глобал ривожланиш масалалари бўйича юқори даражали мулоқотда иштирок этади.
Хитой томонининг раислигида онлайн шаклда ўтказиладиган тадбирда БРИКС гуруҳи мамлакатлари – Бразилия, Россия, Ҳиндистон, Хитой, Жанубий Африка Республикасининг давлат ва ҳукумат раҳбарлари, шунингдек, Аргентина, Индонезия, Жазоир, Малайзия, Миср, Эрон, Қозоғистон раҳбарлари ҳам иштирок этади. Жами 18 та мамлакат делегациялари қатнашиши кутилмоқда.
Форум кун тартибидан 2030 йилга қадар Барқарор ривожланиш кун тартибини амалга ошириш борасидаги глобал шерикликни мустаҳкамлаш масалалари ўрин олган. Энг аввало, “яшил” иқтисодиёт, юқори технологиялар, инновациялар, рақамлаштириш, транспорт ва логистика, гуманитар алмашинув соҳаларида амалий ҳамкорликни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилади.
Ўзбекистон Президенти ўз нутқида Барқарор ривожланиш мақсадларига биргаликда эришишда кенг халқаро ҳамкорликнинг устувор йўналишларини кўрсатиб ўтади.
Таъкидлаш жоизки, янги “БРИКС плюс” формати БРИКС гуруҳига аъзо давлатларнинг бошқа етакчи ривожланаётган мамлакатлар билан ўзаро манфаатли ва кўп қиррали ҳамкорлигини йўлга қўйиш мақсадида ташкил этилган.
Форум ўзаро савдо ва инвестицияларни илгари суриш, илғор технологиялар ва билимларни трансфер қилиш, кооперация алоқаларини ва транспорт-коммуникация боғлиқлигини ривожлантириш, хавфсизлик соҳасида конструктив мулоқотни мустаҳкамлашда катта ўрин тутади.
БРИКС мамлакатларида 3 миллиарддан зиёд аҳоли истиқомат қилади, уларнинг ҳиссасига жаҳон ялпи ички маҳсулотининг 25 фоизга яқини, глобал савдонинг қарийб 20 фоизи ва тўғридан-тўғри инвестицияларнинг 25 фоизи тўғри келади.

President of Uzbekistan to take part in Global Development Summit
On June 24, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, at the invitation of the President of China Xi Jinping, will take part in a High-level Dialogue on Global Development in the BRICS Plus format.
The event, which will be held under the chairmanship of the Chinese side online, will also be attended by the heads of state and government of the BRICS group – Brazil, Russia, India, China, South Africa, as well as the leaders of Algeria, Argentina, Egypt, Indonesia, Iran, Kazakhstan, Malaysia and others. Delegations from 18 countries are expected to attend the event.
The agenda of the forum includes issues of strengthening the global partnership for the implementation of the Sustainable Development Agenda for the period up to 2030. The main attention will be paid to enhancing practical cooperation, primarily in the green economy, high technologies, innovations, digitalization, transport, and logistics, and humanitarian exchange.
It is expected that the President of Uzbekistan in his speech will identify priority areas of broad international cooperation in the joint achievement of Sustainable Development Goals.
It should be noted that the new BRICS Plus format was launched to establish mutually beneficial and multifaceted cooperation between the BRICS Group states and other leading developing countries.
The Forum plays an important role in promoting mutual trade and investment, the transfer of advanced technologies and knowledge, the development of cooperative ties and transport-communication connectivity, strengthening constructive dialogue in security.
Over 3 billion people live in the BRICS countries. They account for about 25 percent of the global GDP, about 20 percent of global trade, and 25 percent of direct investment.