Кўздан узоқ, қалбан яқин!
23 июнь – Индонезия Республикаси Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигини эътироф этган кун. 1992 йил шу куни давлатларимиз ўртасидаги муносабатнинг асосий тамойили қўшма баёнот билан муҳрлаб қўйилган.
Қайд этиш жоиз, Ўзбекистоннинг Биринчи Президенти Ислом Каримов ўша тарихий воқеадан бир ой ўтар-ўтмас, Индонезияга давлат ташрифини амалга оширган. 1995 йил апрелида эса Президент Сухарто мамлакатимизга жавоб сафари билан келди.
Ўзбекистон дунёдаги энг йирик мусулмон давлати (аҳолисининг 200 миллиондан кўпи ислом динига эътиқод қўйган) ва Жанубий Осиёдаги йирик иқтисодий салоҳият эгаси Индонезиянинг стратегик аҳамиятини тан олади.
Индонезия ҳам Ўзбекистонни Марказий Осиёнинг гавҳари ва минтақа дарвозаси сифатида эътироф этади, потенциал бозор ҳисоблайди.
1994 йил Тошкентда Индонезия элчихонаси очилган, 1996 йилдан бери Жакартада мамлакатимиз элчихонаси фаолият юритиб келмоқда.
2001 йили Самарқандда индонез тилини ўрганиш маркази очилган, бу тил Тошкент давлат шарқшунослик университетида ҳам ўргатилади.
Кейинги йилларда мамлакатимизда туризмни ривожлантириш бўйича самарали ишлар қилинди. Жумладан, зиёрат туризмига кенг йўл очилмоқда.
Ўзбекистон ва Индонезия зиёрат туризми йўлга қўйилиши тарихи 1956 йил билан боғлиқ. Ўшанда собиқ иттифоққа сафар билан келган Индонезия етакчиси Сукарно Самарқандга бориш, Имом Бухорий қабрини тавоф қилиш истагини билдиради. Шошиб қолган амалдорлар қабр атрофини ободонлаштиришга кетадиган вақтни ҳисобга олиб, делегацияни Москвадан уч кун йўл босиб, поездда олиб келишади.
Шу маънода айнан жаноб Сукарно буюк муҳаддис қабрини зиёрат этиб, давлатларимиз ўртасида зиёрат туризми йўналишини бошлаб берган, дейиш мумкин.
Индонезия Президенти юртига қайтиб боргач, ўз эсдаликларида Ўзбекистон ҳақида “Кўздан узоқ, лекин қалбан яқин”, дея таърифлаган эди.
Бугун Сукарнонинг диний зиёрат учун юртимизга келадиган издошлари жуда кўп. Сайёҳлар ниятини дунёни ташвишга солган пандемия бир муддат чеклади. Индонезия фуқаролари учун ҳаж ёки умра зиёрати олдидан Ўзбекистонга кириб ўтиш дастурини йўлга қўйиш, юртимиз аэропортларидан имтиёзли фойдаланиш, чартер рейслар ташкил этиш бўйича музокара яна тикланади. Зиёрат туризмини ривожлантириш икки мамлакат манфаатига хизмат қилиши шубҳасиз.
Маълумот ўрнида: Индонезия Республикаси ороллардан иборат йирик архипелаг – ғарбдан шарққа 5120 километр, шимолдан жанубга 1760 километр кенгликда жойлашган. Мамлакат ҳудудида, қарийб, 18 минг орол бор. Аҳоли беш асосий, икки йирик ва ўттизта кичик оролда истиқомат қилади.
Мамлакат экваторнинг икки томонида жойлашган. Архипелагни Тинч ва Ҳинд океанлари ажратиб туради.
Индонезияда 150 га яқин элат, этник гуруҳ яшайди. Давлат тили — индонез, асосий дин — ислом. Аҳолисининг 87 фоизи мусулмон. Бу — дунё мусулмонларининг 12,6 фоизи, дегани.

Далекий, в то же время близкий сердцу
23 июня 1992 года Республика Индонезия признала независимость Республики Узбекистан. В этот день главный принцип отношений между нашими странами был закреплен совместным коммюнике.
Следует отметить, что через месяц после этого исторического события первый Президент Узбекистана Ислам Каримов посетил Индонезию с государственным визитом. В апреле 1995 года Президент Сухарто совершил ответный визит в нашу страну.
Узбекистан признает стратегическое значение Индонезии, крупнейшей в мире мусульманской страны, обладающей наибольшим экономическим потенциалом в Южной Азии.
Индонезия также признает Узбекистан жемчужиной Центральной Азии и рассматривает его как потенциальный рынок.
Посольство Индонезии было открыто в Ташкенте в 1994 году, а посольство Узбекистана действует в Джакарте с 1996 года.
В 2001 году в Самарканде был открыт центр изучения индонезийского языка, который также преподается в Ташкентском государственном университете востоковедения.
В последние годы проводится эффективная работа по развитию туризма в нашей стране. В частности, создаются огромные возможности для паломнического туризма.
История паломнического туризма двух стран берет свое начало в 1956 году. Индонезийский лидер Сукарно, который тогда прибыл в бывший Союз, выразил желание отправиться в Самарканд, чтобы посетить могилу имама Бухари. Чтобы выиграть время для срочного благоустройства территории усыпальницы, чиновники специально везли делегацию на поезде из Москвы до Самарканда три дня.
В этой связи можно сказать, что именно господин Сукарно положил начало паломническому туризму между нашими странами, посетив могилу великого ученого.
Вернувшись домой, президент Индонезии в своих мемуарах охарактеризовал Узбекистан как далекий, в то же время близкий сердцу.
Сегодня у Сукарно много последователей, которые приезжают в нашу страну для религиозного паломничества. Пандемия, охватившая мир, некоторое время ограничивала намерения туристов. Будут возобновлены переговоры о создании программы въезда в Узбекистан для граждан Индонезии перед паломничеством Хадж или Умра, преимущественного использования внутренних аэропортов, организации чартерных рейсов. Нет сомнений, что развитие паломнического туризма будет служить интересам обеих стран.
Республика Индонезия представляет собой большой архипелаг островов – 5120 км с запада на восток и 1760 км с севера на юг. В стране около 18 тысяч островов. Население проживает на пяти основных, двух больших и тридцати малых островах.
Страна расположена по обе стороны экватора. Архипелаг разделен Тихим и Индийским океанами.
В Индонезии проживает около 150 наций и этнических групп. Государственный язык – индонезийский, основная религия – ислам. Его исповедуют восемьдесят семь процентов населения. Это 12,6 процента мусульман мира.