Ўзбекистон вакиллари WTDC-22 Электроалоқани ривожлантириш бўйича Бутунжаҳон конференцияда қатор қўмиталарда раҳбарлик лавозимларига сайланиб фаол иштирок этмоқдалар
2022-06-09 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 6-16 июн кунлари Руанданинг Кигали шаҳрида Электроалоқани ривожлантириш бўйича Бутунжаҳон конференсияси (WTDC-22) бўлиб ўтмоқда.
Халқаро электралоқа иттифоқининг Электралоқани ривожлантириш Бюроси томонидан 6 июн куни Электроалоқани ривожлантириш бўйича Бутунжаҳон конференсиясининг очилиш маросими бўлиб ўтди.
Конференция очилиш маросимида БМТ Бош котиби Антониу Гутерреш, ХЕI Бош котиби Хоулин Чжао, Руанда Республикаси Президенти Пол Кагаме, ХЕI электралоқани ривожлантириш бюроси директори Дорин Богндан-Мартин, Руанда Республикаси АКТ ва инновациялар вазири Паула Ингабире ҳамда бошқалар нутқ сўзладилар.
Мазкур Конференцияда Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги делегацияси ҳам фаол иштирок этмоқда.
Жумладан, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги делегацияси аъзоларидан уч нафари ХЕI га аъзо давлатлар делегатсиялари томонидан Вазирликнинг Ташкилий назорат бошқармаси бошлиғи М. Азимов Конференсиянинг Ишлаш усуллари бўйича 4 қўмита раиси ўринбосари лавозимига, Халқаро алоқалар бўлими бошлиғи У. Мусаева Конференсиянинг Вазифалар бўйича 3 қўмита раиси ўринбосари лавозимига ҳамда “UNICON.UZ” ДУК директорининг биринчи ўринбосари Т. Машанпин Конференциянинг Бюджет назорати бўйича 2 қўмита раиси ўринбосари лавозимига сайландилар.

Представители Узбекистана, занимающие руководящие позиции в ряде комитетов, принимают активное участие во Всемирной конференции по развитию электросвязи WTDC-22.
Всемирная конференция по развитию электросвязи (WTDC-22) проходит в Кигали, Руанда, с 6 по 16 июня текущего года. 6 июня в Бюро развития электросвязи Международного союза электросвязи состоялась церемония открытия Всемирной конференции по развитию электросвязи.
На церемонии открытия с докладами выступили Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, Генеральный секретарь МСЭ Хоулинь Чжао, Президент Республики Руанда Поль Кагаме, директор Бюро развития электросвязи МСЭ Дорин Богндан-Мартин, министр ИКТ и инноваций Республики Руанда Паула Ингабире и другие.
Делегация Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан также принимает активное участие в данной конференции.
В частности, три члена делегации Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций были назначены делегациями государств-членов МСЭ на следующие должности: начальник управления государственного контроля М.Азимов на должность заместителя Председателя 4-го Рабочего комитета Конференции, начальник отдела международных связей У.Мусаева на должность Заместителя Председателя 3-го Целевого комитета Конференции и заместитель директора ГУП Т.Машанпин Т. на должность 2-го заместителя Председателя комитета конференции по бюджетному контролю.